KE otwiera postepowanie wyjaśniające

31 stycznia 2014 13:25
15 komentarzy
Reklama
Komisja Europejska oficjalnie opublikowała decyzję o otwarciu postępowania wyjaśniającego w sprawie pomocy publicznej dla Polkich Linii Lotniczych LOT. To kolejny etap standardowej procedury w przypadku podmiotów, które ubiegają się o taką pomoc. Jednocześnie Komisja podała do publicznej wiadomości główne założenia i elementy "Planu Restrukturyzacji LOT-u", by poddać je konsultacji z uczestnikami rynku lotniczego. 

Komisja w listopadzie ubiegłego roku podjęła decyzję o otwarciu postępowania wyjaśniającego w sprawie pomocy na restrukturyzację PLL LOT. Teraz opublikowała tylko formalną decyzję rozpoczynającą ten proces. Częścią tego dokumentu jest między innymi opisanie głównych elementów i założeń Planu Restrukturyzacji PLL LOT, do którego pytania będzie teraz mogła zgłosić np. konkurencja. Będzie miała na to miesiąc. Polska będzie mogła się ustosunkować do tych wypowiedzi. W swojej decyzji KE jest zobowiązana przedstawić kwestie, które wymagają konsultacji z sektorem lotniczym. Uzyskane odpowiedzi mają pomóc Komisji w pełni ocenić i zaakceptować Plan Restrukturyzacji PLL LOT. Dlatego opublikowany dokument przyjmuje formę listy pytań i kwestii wymagających wyjaśnienia – co jest standardową praktyką. 

Dokładnie tak samo było w przypadku innych prowadzonych przez KE postępowań dotyczących restrukturyzacji europejskich linii lotniczych, które z sukcesem przeszły procedurę „formalnego postępowania”. Wśród nich były np. Czech Airlines (CSA), Air Malta, Cyprus Airways czy Austrian Airlines. Wszczynając formalne postępowania w sprawie tych przewoźników, KE wyrażała zasadnicze wątpliwości dotyczące kluczowych aspektów ich planów restrukturyzacji, a pomimo to postępowania zakończyły się decyzjami pozytywnymi. Komisja zwracała uwagę na cztery kluczowe kwestie. Po pierwsze wiarygodności danego planu restrukturyzacji i jego założeń, po drugie adekwatności środków kompensacyjnych, po trzecie wysokości i adekwatności zaproponowanego wkładu własnego na sfinansowanie działań restrukturyzacyjnych oraz po czwarte niejasności czy wcześniejsze transakcje dokonywane przez danego przewoźnika nie stanowiły pomocy publicznej. Pytania dotyczące tych samych kwestii są stawiane przed LOT-em. Komisja Europejska prowadzi obecnie około 70 postępowań dotyczących udzielenia pomocy firmom z branży lotniczej i należy podkreślić, że okoliczność wszczęcia formalnego postępowania w danej sprawie nie może być interpretowana jako zapowiedź wydania przez KE decyzji negatywnej. To po prostu kolejny, formalny element procesu. 

- Spodziewaliśmy się publikacji tej decyzji na początku 2014 roku. W dokumencie Komisja nie zgłosiła żadnych dodatkowych pytań w stosunku do tego, co ogłosiła w listopadzie zapowiadając uruchomienie postępowania wyjaśniającego. Ponieważ na bieżąco udzielamy odpowiedzi na wszystkie pytania przedstawicieli Komisji, nie ma tu niczego nowego czy zaskakującego – mówi Sebastian Mikosz, prezes PLL LOT. - Jedyna różnica jest taka, że teraz streszczenie z naszego Planu zostało podane do wiadomości, co uruchamia rodzaj publicznej konsultacji – dodaje Mikosz. 

Plan Restrukturyzacji PLL LOT został złożony w Komisji Europejskiej 20 czerwca 2013 roku. Jest on konsekwentnie realizowany i przynosi pozytywne rezultaty. Sytuacja LOT-u systematycznie się poprawia. Wyniki finansowe są zdecydowanie lepsze od zakładanych. Pełne dane za ubiegły rok zostaną podane po pierwszym kwartale 2014. Z szacunków wynika, że rok 2013 zamknie się na niewielkim minusie (około minus 20 mln złotych lub nawet mniej) w stosunku do wcześniej zakładanych minus 146 mln. 

- Takie wyniki potwierdzają słuszność przyjętych założeń i powodują, że rośnie wiarygodność nasza i naszego Planu w oczach Brukseli. Należy pamiętać, że dokument opublikowany przez Komisję odnosi się wyłącznie do samego Planu złożonego w czerwcu, a nie do wszystkich postępów, które dzieją się na bieżąco od tamtego momentu. Systematycznie poprawiająca się sytuacja LOT-u jest więc najlepszym „testem życia naszego Planu” i jestem przekonany, że Komisja to docenia - mówi Mikosz. 

Trudno przewidzieć kiedy Komisja Europejska zamknie proces notyfikacji pomocy publicznej dla PLL LOT. W ramach procedury formalnego postępowania KE podejmuje wysiłki w celu podjęcia decyzji w terminie 18 miesięcy od wszczęcia procedury. Praktyka wygląda różnie i w dużej mierze zależy od danego przypadku. 

W grudniu 2012 roku Ministerstwo Skarbu Państwa zaakceptowało pomoc dla LOT. W ramach pierwszej transzy (tzw. pomoc na ratowanie) wypłacono 400 mln zł. Transza na działania restrukturyzacyjne w wysokości 381 mln zł miała, zgodnie z Planem, zostać wypłacona w sierpniu 2013 roku. Jednak dzięki konsekwentnym działaniom sytuacja Spółki stale się poprawia i w efekcie LOT nie wystąpi o jej wypłatę co najmniej do końca czerwca 2014 roku. 

Plan Restrukturyzacji PLL LOT zakłada wprowadzenie prawie stu zmian i inicjatyw, które z jednej strony obniżą koszty funkcjonowania Spółki, a z drugiej generują dodatkowe przychody. W efekcie realizacji Planu i wdrożenia floty samolotów Boeing 787, PLL LOT ma uzyskać pozycję jednego z najbardziej efektywnych kosztowo przewoźników sieciowych w Europie, uzyskując trwałą rentowność począwszy od 2015 roku.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
greg0303 2014-02-13 16:35   
greg0303 - Profil greg0303
Minister Skarbu Państwa, Włodzimierz Karpiński, rozmawiał dziś z komisarzem UE do spraw konkurencji, Joaquinem Almunią, i jest bardzo pozytywnie nastawiony po tej rozmowie. Tematem dyskusji była oczywiście pomoc publiczna dla PLL LOT. Komisja Europejska nadal anlizuje zgodność tej pomocy z unijnym prawem.
kiwas32 2014-02-05 22:15   
kiwas32 - Profil kiwas32
w tym planie jest coś nie tak: "docelowo liczba samolotów ma się zmniejszyć z 45 do 31". To bardzo ciekawe stwierdzenie, tyle tylko, że LOT już od dawna nie ma 45 samolotów bo obecnie ma ich 36. Więc co najwyżej może zmniejszyć się z 36 do 31. I raczej na 100% nie wylecą praktycznie żadne E75 bo nie miałby LOT czym latać. Oprócz E70 nie wyleci nic poza tym.
greg0303 2014-02-05 03:12   
greg0303 - Profil greg0303
Komisja Europejska obawia się, że obecny plan restrukturyzacji nie przyniesie długoterminowych pozytywnych zmian. Niższe koszty operacyjne samolotów Boeing 787 stanowią tylko część siatki połączeń PLL LOT, a pełne wykorzystanie wszystkich ośmiu zamówionych maszyn również budzi wątpliwości. Przychody z operacji przewozowych rejsów międzykontynentalnych były poniżej 25% wszystkich dochodów w roku 2012. LOT próbował wielu planów zmian biznesowych, intensywnie od roku 2009, i doprowadziło to do rekordowych strat. Dlatego Komisja ma wątpliwości, że najnowszy plan zakończy się pełnym sukcesem. Nawet otrzymując dodatkową pomoc publiczną LOT może nie być w stanie pokryć wszystkich swoich wydatków. Zamknięcie lub zmniejszenie ilości połączeń na 19-tu trasach może nie być wystarczającymi oszczędnościami. Komisja również sprawdzi, czy LOT nie korzystał z bardzo niskich opłat lotniskowych w Polsce, które sugerował irlandzki Ryanair.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy