Ryanair tnie trasy i otwiera nowe bazy

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
25 stycznia 2014 17:04
102 komentarzy
Reklama

Ryanair mocno redukuje swoją siatkę połączeń z Polski, zawieszając od sezonu letniego ponad 30 połączeń ze swojej siatki. Redukcja dotyczy także innych portów w Europie. Decyzję argumentuje zbyt małą liczbą samolotów.

Jednak w tym samym czasie linia uruchomi aż pięć nowych baz operacyjnych: w Lizbonie (6 nowych tras), Atenach (5 nowych tras), Salonikach (8 nowych tras), Brukseli (10 nowych tras) oraz Rzymie-Fiumicino (2 nowe trasy).- Redukcje połączeń spowodowane są brakiem samolotów, a otwarcie nowych baz wiąże się ze zmianą lokalizacji samolotów z istniejącej floty celem oferowania nowych połączeń - mówi Katarzyna Gaborec z Ryanair.

Tłumaczenie Ryanaira o przesłankach sprzętowych jest zatem tylko po części prawdziwe, rzeczywistym powodem cięć są słabsze od spodziewanych wyniki poszczególnych tras. I nie chodzi tutaj o wypełnienie maszyn, a o średnią cenę uzyskiwaną za sprzedane miejsce.Gdyby zawieszone trasy generowały zadowalające wyniki przewoźnik z pewnością nie zdecydowałby się na ich likwidację i skierowanie swoich maszyn na inne trasy. Ryanair szuka bardziej dochodowych połączeń dla swoich samolotów w ramach obecnych możliwości flotowych. A że te są ograniczone - z siatki wypadają najsłabsze trasy.

To też niewątpliwie efekt tego, że Ryanair otworzył z Polski w ubiegłym roku wiele nowych tras. Ich korekta po analizie wyników to normalna decyzja linii lotniczej. Szczególnie po uruchomieniu tak wielu tras oczywistym było, że niektóre będą się sprzedawały gorzej niż oczekiwano.

Dodatkowo przewoźnik informuje, że przyszłość niektórych z zawieszonych tras nie jest jeszcze przesądzona i że trwają rozmowy z portami. To typowa dla Ryanaira gra taktyczna mająca na celu minimalizację swoich kosztów w portach lotniczych.

Korekta letniej siatki trwa nadal. Z systemu rezerwacyjnego linii od kwietnia zniknęło połączenie z Lublina do Dublina, a trasa z Rzeszowa do Dublina została ograniczona do jednego lotu w tygodniu.

We wrześniu przewoźnik spodziewa się pierwszej dostawy ze 175 zamówionych samolotów. Wtedy według zapewnień linii możemy się spodziewać powrotu skasowanych tras. Dostawy zaplanowane są do 2020 roku.

Paweł Cybulak
fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
ryrek 2014-02-14 22:47   
ryrek - Profil ryrek
Wiecie może , dlaczego samolot FR dzisiaj na trasie Liverpool-Łódź-Liverpool operuje Boeing 737-700 lini Transaero ? ( tak jest pokazane na stronie Flightradaru24)
gosc_9bdd8 2014-01-29 19:12   
gosc_9bdd8 - Profil gosc_9bdd8
Cały kwiecień i maj na trasie WRO-WMI-WRO za 39 zł!!
gosc_98ac2 2014-01-29 07:58   
gosc_98ac2 - Profil gosc_98ac2
krzysiekl: nie jest nagminne, latam co tydzień, siedzę zwykłe z tyłu i tylko ze dwa razy zabrakło, więc nie uogólniaj na podstawie jednej opinii znajomego lub kilku opinii z internetu.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama