×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Kolejne kłopoty Boeinga 787 linii JAL
Linie Japan Airlines potwierdziły, że w jednym z akumulatorów Boeinga 787 pojawił się dym. Dreamliner, którego akumulator litowo-jonowy uległ awarii, przechodził przegląd techniczny na lotnisku Tokio-Narita.

Zdarzenie miało miejsce 14 stycznie o godzinie 16:15 czasu lokalnego i zostało wykryte przez mechanika japońskiego przewoźnika, który sprawdzał systemy w kokpicie maszyny. Następnie zauważył wydobywający się dym na zewnątrz kabiny. Po wyjściu z niej wszystko wyglądało w porządku. Jednak po powrocie do kokpitu komputer pokładowy wskazywał problem z napięciem i ładowaniem jednego z akumulatorów. Samolot miał odlecieć do Bangkoku.

- Problem z jednym z ogniw akumulatora wystąpił podczas regularnych czynności technicznych przed odlotem. Nie było zagrożenia życia, ponieważ na pokładzie maszyny nie znajdowali się pasażerowie. Ulepszenia wprowadzone w systemie baterii Boeinga 787 w zeszłym roku pokazują, że całe zdarzenie zakończyło się tak jak powinno - możemy przeczytać w oświadczeniu Boeinga.

Boeingi 787 to jedyne samoloty, w którym zastosowano lżejsze, ale bardziej podatne na pożar akumulatory litowo-jonowe. W innych modelach wykorzystywane są baterie niklowo-kadmowe. Boeing nie zamierza wracać do starszego typu zasilania. Warto wspomnieć, że prawie rok temu, to właśnie baterie tego rodzaju były przyczyną uziemienia wszystkich Boeingów 787.W kwietniu tego roku Boeing otrzymał certyfikat na zmodernizowane akumulatory. Każda ulepszona bateria ma nową zabezpieczającą obudowę z nierdzewnej stali oraz rurkę tytanową o średnicy 1 cala (ok. 2,5 cm) dla odprowadzania gazów, które mogą się pojawić podczas przegrzewania. Dla każdej z baterii w 787 - przedniej pod kokpitem i tylnej pod skrzydłem - mechanicy musieli wywiercić nowy otwór w kadłubie maszyny i podłączyć do tego wylotu rurkę dającą upust gazów. Oprócz zewnętrznej obudowy zabezpieczającej i rurek upustowych, nowy system baterii także zawiera wytrzymujące wysoką temperaturę przegrody z laminatu fenolowo-szklanego i nie przewodzące elektryczności kasety wokół każdej z ośmiu komórek litowo-jonowych, by dostarczyć izolacji zarówno cieplnej, jak i elektrycznej.

Aby upewnić się o wytrzymałości stalowej osłony obudowy baterii na przegrzewanie, w jednym z testów Boeing przeprowadził kontrolowane zapalenie propanu w obudowie, by spowodować eksplozję, która musiała zostać zupełnie powstrzymana.Warto dodać, że Airbus, europejski konkurent Boeinga, jest przekonany, że główne baterie litowo-jonowe opracowywane wraz z firmą Saft dla modelu A350XWB są bezpieczne. Mimo to uruchomił tzw. "plan B" i powrócił do sprawdzonych baterii niklowo-kadmowych, które będą montowane w maszynach A350 w momencie wejścia do eksploatacji. Airbus uważa, że jest to najodpowiedniejsze rozwiązanie, gwarantujące niezawodność nowego modelu samolotu.

Dlatego japoński przewoźnik był zawsze wierny amerykańskiemu Boeingowi zamówił 25 Boeingów 787-8 oraz 20 Boeingów 787-9 z opcją na kolejnych 20 samolotów w wersji -9 postanowił kupić także Airbusy A350. E październiku 2013 r. Japan Airlines zamówiły 31 Airbusów A350: 18 A350-900 oraz 13 A350-1000. Ostatnie zamówienie JAL, to odpowiedź linii na opóźnienia i uziemienie Dreamlinerów oraz złamanie monopolu Boeinga w Japonii.

Obecna flota przewoźnika składa się ze 115 samolotów: dziewięciu Boeingów 737-800, 47 B767-300ER, 46 B777 (w wersjach -200 i -300) oraz 13 B787-8 Dreamliner.

Piotr Bożyk
Fot. Tony Rodgers, Boeing Mediagość_adf7c - Profil
gość_adf7c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie