×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Alitalia w potrzebie. Pomoże Etihad?Włoska Alitalia znów potrzebuje dofinansowania. Jak powiedział wczoraj (13.1) prezes linii, przewoźnik zwróci się do banków o kolejną transzę kredytu. W ciągu ostatniego półrocza Alitalia otrzymała wsparcie wynoszące 500 mln euro (ok. 2 mld zł). 

Jak przyznał na wczorajszym zgromadzeniu akcjonariuszy Gabriele del Torchio, dyrektor wykonawczy linii, zastrzyk finansowy może okazać się niezbędny. 

- Jeśli nie uda nam się osiągnąć celów finansowych, być może będziemy musieli po raz kolejny poprosić o gotówkę - powiedział del Torchio. 

Ratunkiem może być zakup udziałów przez Etihad Airways. Cytowane przez Reutersa źródła mówią, że linia z Abu Zabi mogłaby kupić nawet 40 proc. akcji. Prezes Etihad powiedział jednak, że decyzje na pewno nie zapadną w pośpiechu. Żadne ogłoszenie nie jest planowane co najmniej do końca tego miesiąca, jednak del Torchio jest "umiarkowanym optymistą" co do powodzenia rozmów z Etihadem. 


Alitalia zebrała w ubiegłym miesiącu 300 mln euro od akcjonariuszy w ramach ratunkowego podwyższenia kapitału. W październiku przewoźnik zdobył finansowanie w wysokości 200 mln euro od włoskich banków. Jak przypomina Reuters, włoski dziennik "Il Mesengero" na początku stycznia donosił, że Alitalia zwróciła się do banków o kolejne 50 mln euro. 

Pomimo tego del Torchio został ponownie wybrany dyrektorem wykonawczym, a Roberto Colaninno utrzymał stanowisko prezesa. 

Od momentu przejęcia władzy w Alitalii przez prywatnych inwestorów linia notuje straty. W 2012 r. rezultat na działalności podstawowej wyniósł -119 mln euro. W pierwszym kwartale ubiegłego roku Alitalia straciła 136 mln euro. 

Alitalia jest obecnie całkowicie sprywatyzowana. Największymi udziałowcami są: grupa bankowa Intesa Sanpaolo (20,59 proc. akcji), włoska poczta (19,48 proc.) oraz bank Unicredit (12,99 proc.). Koncern Air France-KLM przed zeszłorocznym dofinansowaniem miał 25 proc. akcji, ale odmówił udziału w zwiększeniu kapitału. Obecnie francusko-holenderska grupa ma 7,08 proc. akcji Alitalii. 

Dominik Sipinski
fot. Dominik Sipinskigość_bf650 - Profil
gość_bf650
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie