Unia na nowe lotniska już nie da

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
13 stycznia 2014 14:57
28 komentarzy
Reklama

Unia Europejska nie dofinansuje budowy nowych lotnisk w ciągu najbliższych siedmiu lat. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przyznaje, że w bieżącej perspektywie budżetowej na środki z Brukseli mogą liczyć jedynie istniejące porty lotnicze wpisane do sieci TEN-T oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Jak wynika z zapowiedzi minister infrastruktury i rozwoju Elżbiety Bieńkowskiej, potwierdzonej w resorcie przez "Nasz Dziennik", nowe lotniska nie mają szansy na żadne wsparcie z unijnych środków. Dotyczy to m.in. portów lotniczych w Białymstoku, Kielcach, Zegrzu Pomorskim i innych miastach.

W mniejszym stopniu zagrożone jest także lotnisko w Szymanach, gdzie budowa ma ruszyć już wiosną. Aż ok. 150 mln zł do inwestycji miała dołożyć Unia. Te środki mają jednak pochodzić z programu operacyjnego z lat 2007-2013, który musi zostać rozliczony do końca 2015 r. Zagrożeniem dla lotniska jest jednak to, że budowa może nie zostać ukończona do grudnia 2015 r.

- Zgodnie z treścią unijnych rozporządzeń na nową perspektywę ze środków europejskich lotniska będą mogły być wspierane jedynie w ograniczonym zakresie, głównie bezpieczeństwa ruchu lotniczego w sieci TEN-T. Obejmować ono będzie więc jedynie istniejące lotniska w sieci TEN-T i krajowy organ zarządzania ruchem lotniczym - odpisał Piotr Popa "Naszemu Dziennikowi", rzecznik MIR.

Jak ostrzega "ND", wstrzymanie finansowania lotnisk może oznaczać m.in. przepadnięcie środków już zainwestowanych w przygotowania. W Białymstoku samorząd wydał już 8 mln zł, a w Kielcach na analizy i wykup gruntów przeznaczono do tej pory 30 mln zł.

Na inwestycje współfinansowane przez UE mogą liczyć kluczowe lotniska wpisane do Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T), czyli (zgodnie z przyjętą w maju 2013 r. listą) Szczecin, Gdańsk, Poznań, Łódź, Warszawa, Wrocław, Katowice i Kraków. Jako nieco mniej ważne lotniska, mogące liczyć na niższe dofinansowania, na liście znajdują się Bydgoszcz i Rzeszów.

Polska w latach 2014-2020 będzie miała do wydania ok. 345 mld zł ze środków unijnych - najwięcej ze wszystkich krajów UE. Ok. 115 mld zł będzie dostępnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z którego głównie finansowane są inwestycje w transport. Dodatkowe ok. 17,1 mld zł będzie dostępnych w ramach instrumentu "Łącząc Europę" ("Connecting Europe Facility"), który zostanie przeznaczony głównie na sieci transportowe.

Dominik Sipiński

SPROSTOWANIE: Poprawione dane dotyczące lotniska w Szymanach finansowanego z RPO 2007-2013 oraz uściślone informacje o lotniskach na liście TEN-T.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_d5eb5 2014-01-19 14:24   
gosc_d5eb5 - Profil gosc_d5eb5
Kolejny krok w stronę lotniska w Obicach


zobacz link
marekd 2014-01-18 12:24   
marekd - Profil marekd
A może jednak w tej sytuacji wrócić do projektu STOL-portów. W tej dziedzinie mamy jak się okazuje duże możliwości. Polecam ciekawą analizę na stronie. Link poniżej
zobacz link
mushu 2014-01-14 21:14   
mushu - Profil mushu
Łodź można raczej spokojnie wykreślić z listy. Tego lotniska też chyba nikt nie chce.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama