×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Unia na nowe lotniska już nie daUnia Europejska nie dofinansuje budowy nowych lotnisk w ciągu najbliższych siedmiu lat. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przyznaje, że w bieżącej perspektywie budżetowej na środki z Brukseli mogą liczyć jedynie istniejące porty lotnicze wpisane do sieci TEN-T oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. 

Jak wynika z zapowiedzi minister infrastruktury i rozwoju Elżbiety Bieńkowskiej, potwierdzonej w resorcie przez "Nasz Dziennik", nowe lotniska nie mają szansy na żadne wsparcie z unijnych środków. Dotyczy to m.in. portów lotniczych w Białymstoku, Kielcach, Zegrzu Pomorskim i innych miastach. 

W mniejszym stopniu zagrożone jest także lotnisko w Szymanach, gdzie budowa ma ruszyć już wiosną. Aż ok. 150 mln zł do inwestycji miała dołożyć Unia. Te środki mają jednak pochodzić z programu operacyjnego z lat 2007-2013, który musi zostać rozliczony do końca 2015 r. Zagrożeniem dla lotniska jest jednak to, że budowa może nie zostać ukończona do grudnia 2015 r. 

Zgodnie z treścią unijnych rozporządzeń na nową perspektywę ze środków europejskich lotniska będą mogły być wspierane jedynie w ograniczonym zakresie, głównie bezpieczeństwa ruchu lotniczego w sieci TEN-T. Obejmować ono będzie więc jedynie istniejące lotniska w sieci TEN-T i krajowy organ zarządzania ruchem lotniczym - odpisał Piotr Popa "Naszemu Dziennikowi", rzecznik MIR. 

Jak ostrzega "ND", wstrzymanie finansowania lotnisk może oznaczać m.in. przepadnięcie środków już zainwestowanych w przygotowania. W Białymstoku samorząd wydał już 8 mln zł, a w Kielcach na analizy i wykup gruntów przeznaczono do tej pory 30 mln zł. 

Na inwestycje współfinansowane przez UE mogą liczyć kluczowe lotniska wpisane do Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T), czyli (zgodnie z przyjętą w maju 2013 r. listą) Szczecin, Gdańsk, Poznań, Łódź, Warszawa, Wrocław, Katowice i Kraków. Jako nieco mniej ważne lotniska, mogące liczyć na niższe dofinansowania, na liście znajdują się Bydgoszcz i Rzeszów. 

Polska w latach 2014-2020 będzie miała do wydania ok. 345 mld zł ze środków unijnych - najwięcej ze wszystkich krajów UE. Ok. 115 mld zł będzie dostępnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z którego głównie finansowane są inwestycje w transport. Dodatkowe ok. 17,1 mld zł będzie dostępnych w ramach instrumentu "Łącząc Europę" ("Connecting Europe Facility"), który zostanie przeznaczony głównie na sieci transportowe. 

Dominik Sipiński

SPROSTOWANIE: Poprawione dane dotyczące lotniska w Szymanach finansowanego z RPO 2007-2013 oraz uściślone informacje o lotniskach na liście TEN-T.gość_f1097 - Profil
gość_f1097
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie