Nowy cennik opłat w Poznaniu

Tomasz Wyszyński - Profil Tomasz Wyszyński
13 stycznia 2014 13:45
11 komentarzy
Reklama
Lotnisko w Poznaniu wprowadziło z końcem roku nowy cennik dla linii lotniczych. Mogą one liczyć na zniżki, które zdaniem władz lotniska mają podnieść atrakcyjność portu lotniczego.

Nowy cennik to odpowiedź portu na aktualną konkurencyjną sytuację panującą na rynku portów regionalnych. Port przygotował szereg zniżek od opłaty za lądowanie statku powietrznego, opłaty postojowej oraz pasażerskiej.

- Nowa polityka handlowa to zachęta i motywacja dla linii lotniczych, by otwierały nowe kierunki z Poznania, jak również zwiększały liczbę rejsów na trasach już obsługiwanych. Możemy pozwolić sobie na oferowanie zniżek przewoźnikom za sprawą nowej infrastruktury terminalowej, generującej tzw. przychody pozalotnicze – mówi Mariusz Wiatrowski, prezes zarządu poznańskiego lotniska.

Dzięki powiększonej po otwarciu przebudowanego terminala strefie komercyjnej lotnisko zarabia więcej na tzw. działalności pozalotniczej, czyli niezwiązanej bezpośrednio z lotami.
Przykładem wprowadzanej polityki handlowej są maksymalne zniżki dla przewoźników, którzy będą generowali ruch na poziomie 150 tys. pasażerów oraz 1 850 lądowań rocznie. Spowoduje to obniżenie opłaty za lądowanie statku powietrznego z 50 zł do 5,13 zł za tonę oraz obniżenie pobieranej przez lotnisko opłaty za pasażera odlatującego z 35 zł do kwoty 1,43 zł.

Kolejna zniżka to 99-proc. ulgi za postój dla przewoźnika bazowego. Opłata podstawowa wynosi 10 zł za każdą rozpoczętą tonę maksymalnej masy startowej statku powietrznego oraz za każde rozpoczęte 24 godz.

- Proponowane zniżki znacząco obniżą koszty operowania przewoźników na naszym lotnisku, co powinno poprawić warunki negocjacji i przyczynić się do rozwoju ruchu – wyjaśnia Elwira Rostowska, kierownik działu marketingu i rozwoju siatki połączeń lotniska Poznań-Ławica.

Nowy cennik opłat opracowywano przez kilka miesięcy, zgodnie z procedurami był konsultowany z przewoźnikami lotniczymi, a następnie zatwierdzony przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. W dniu 23 grudnia został ogłoszony przez prezesa ULC jako obowiązujący z dniem 31 grudnia ub. roku.


Tomasz Wyszyński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_43ba0 2014-01-15 16:09   
gosc_43ba0 - Profil gosc_43ba0
W6 zaczął robić rotacje "na zewnątrz" czy rotacje V jak to nazwałeś w wyniku niekorzystnej polityki cenowej Ławicy, a nie dzięki atrakcyjnym cenom. W wyniku tego POZ stracił 12 potencjalnych operacji na tydzień. Te rotacje to POZ-NYO-SKP-NYO-POZ, POZ-BVA-WAW-BVA-POZ i POZ-TRF-RIX-TRF-POZ, każda 2 x tydzień. Cennik obowiązuje od niedawna.
gosc_d6b1e 2014-01-15 15:26   
gosc_d6b1e - Profil gosc_d6b1e
Dane za XII z Poznania 76060 i ,,tylko" 9,2% spadku... chyba gorzej być nie może.
gosc_aafb1 2014-01-14 16:18   
gosc_aafb1 - Profil gosc_aafb1
Efekt doprowadził do przemyślenia
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N