×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Rekord lotnisk w Berlinie w 2013 r.
Berlińskie lotniska obsłużyły w 2013 r. 26,3 mln pasażerów. To wzrost o 4,2 proc. w porównaniu do poprzednich 12 miesięcy i rekord wszech czasów w stolicy Niemiec. 

Większe z lotnisk, Tegel, obsłużyło 19,6 mln pasażerów. Był to wzrost o 7,9 proc. Port lotniczy wzrost liczby pasażerów zawdzięcza przede wszystkim rozwojowi oferty airberlin oraz Lufthansy. 

Na mniejszym Schonefeld odprawionych zostało 6,7 mln osób. To spadek o 5,7 proc., w większości spowodowany zmniejszeniem liczby połączeń przewoźników niskokosztowych, głównie Ryanaira. Z Schonefeld na Tegel bazę przeniosła linia Germanwings- Jesteśmy bardzo zadowoleni ze świetnego wzrostu liczby pasażerów w ubiegłym roku. Nasz główny obszar działalności rozwija się w porównaniu do innych lotnisk bardzo dobrze - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Hartmut Mehdorn, dyrektor zarządzający spółki Berliner Flughafen-Gesselschaft. 

Berlińskie lotniska zanotowały też duży wzrost w obszarze cargo, którego w 2013 r. odprawiono o 9,2 proc. więcej. 

Wzrost liczby pasażerów stanowi szczególne obciążenie dla lotniska Tegel. Pierwotnie już w 2010 r. cały ruch lotniczy miał przenieść się na nowo otwarte lotnisko im. Willy'ego Brandta. Jednak w wyniku opóźnień i błędów na budowie do dziś nowy port nie został otwarty. Według najnowszych planów w połowie tego roku uruchomiony ma zostać jedynie pirs północny, który będzie obsługiwał jedynie ok. 5 lotów dziennie. 


Terminal lotniska im. Willy'ego Brandta podczas budowy w 2010 r. 

Koszty budowy nowego berlińskiego lotniska sięgnęły już niemal 5 mld euro (ok. 20 mld zł). Przepustowość nowego portu lotniczego po otwarciu ma wynieść 27 mln pasażerów rocznie - jedynie ok. 700 tys. więcej, niż odprawiono w stolicy Niemiec w 2013 r. 

Udziałowcami spółki zarządzającej berlińskimi lotniskami są land Brandenburgia (37 proc.), land Berlin (37 proc.) oraz skarb państwa Niemiec (26 proc.). 

Dominik Sipinski
fot. Dominik Sipinskigość_8daef - Profil
gość_8daef
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie