Rekord lotnisk w Berlinie w 2013 r.

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
11 stycznia 2014 14:25
11 komentarzy
Reklama
Berlińskie lotniska obsłużyły w 2013 r. 26,3 mln pasażerów. To wzrost o 4,2 proc. w porównaniu do poprzednich 12 miesięcy i rekord wszech czasów w stolicy Niemiec.

Większe z lotnisk, Tegel, obsłużyło 19,6 mln pasażerów. Był to wzrost o 7,9 proc. Port lotniczy wzrost liczby pasażerów zawdzięcza przede wszystkim rozwojowi oferty airberlin oraz Lufthansy.

Na mniejszym Schonefeld odprawionych zostało 6,7 mln osób. To spadek o 5,7 proc., w większości spowodowany zmniejszeniem liczby połączeń przewoźników niskokosztowych, głównie Ryanaira. Z Schonefeld na Tegel bazę przeniosła linia Germanwings.- Jesteśmy bardzo zadowoleni ze świetnego wzrostu liczby pasażerów w ubiegłym roku. Nasz główny obszar działalności rozwija się w porównaniu do innych lotnisk bardzo dobrze - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Hartmut Mehdorn, dyrektor zarządzający spółki Berliner Flughafen-Gesselschaft.

Berlińskie lotniska zanotowały też duży wzrost w obszarze cargo, którego w 2013 r. odprawiono o 9,2 proc. więcej.

Wzrost liczby pasażerów stanowi szczególne obciążenie dla lotniska Tegel. Pierwotnie już w 2010 r. cały ruch lotniczy miał przenieść się na nowo otwarte lotnisko im. Willy'ego Brandta. Jednak w wyniku opóźnień i błędów na budowie do dziś nowy port nie został otwarty. Według najnowszych planów w połowie tego roku uruchomiony ma zostać jedynie pirs północny, który będzie obsługiwał jedynie ok. 5 lotów dziennie.


Terminal lotniska im. Willy'ego Brandta podczas budowy w 2010 r.

Koszty budowy nowego berlińskiego lotniska sięgnęły już niemal 5 mld euro (ok. 20 mld zł). Przepustowość nowego portu lotniczego po otwarciu ma wynieść 27 mln pasażerów rocznie - jedynie ok. 700 tys. więcej, niż odprawiono w stolicy Niemiec w 2013 r.

Udziałowcami spółki zarządzającej berlińskimi lotniskami są land Brandenburgia (37 proc.), land Berlin (37 proc.) oraz skarb państwa Niemiec (26 proc.).

Dominik Sipinski
fot. Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
mietek 2014-01-13 14:05   
mietek - Profil mietek
A co było nie tak w SFE? Ja tam byłem i nic złego nie można powiedzieć.
gosc_1fc27 2014-01-13 10:12   
gosc_1fc27 - Profil gosc_1fc27
@bagi: Jakże mnie to cieszy, że ktoś w końcu w sposób obiektywny zaczął patrzeć na lotniska i je oceniać pod względem jakości. Byłem na wielu lotniskach, które są daleko w tyle za polskimi lotniskami i to nie tylko WAW ale rownież niektórymi regionalnymi. Oto lotniska na których bylem w ciagu ostatnich 5 lat i wypadły bardzo słabo: San Francisco, Buenos Aires, Valencia etc. Z moich obserwacji wynika, że Polska pod kątem lotnisk nie wypada tak le jak to się niektórym wydaje. Pozdrawiam wszystkich obiektywnych.
marcowy 2014-01-13 09:59   
marcowy - Profil marcowy
jak fuszera tam poszła to - teoretycznie - wiadomo. Port tak naprawdę jest gotowy, tyle że nie jest w stanie przejść odbiorów przeciwpożarowych. System nie dość że został wadliwie zaprojektowany, to dodatkowo źle wykonano to co było zaprojektowane. Nowoczesne systemy p-poz są nieodłącznie powiązane z strukturą budynku: strefy oddymiania, napowietrzania, drogi ewakuacji, sygnalizaci p-poż - to wszystko musi być w nowoczesnych budynkach przewidziane już na etapie projektowania. Dlatego pewnie go zaorają - a przynajmniej wyprują wszystko do gołego betonu.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy