×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Loty techniczne Airbusa A350 w Boliwii
Airbus A350 XWB (MSN3) wylądował wczoraj (8.01) w Boliwii, gdzie odbędzie serię testów na położonych na dużej wysokości lotniskach Cochabamba i La Paz. Cochabamba leży na wysokości 2530 m n.p.m., natomiast La Paz to jedno z najwyżej położonych lotnisk na świecie - 4054 m n.p.m.Funkcjonowanie na wysoko położonych lotniskach stanowi szczególne wyzwanie dla silników lotniczych, pomocniczych jednostek napędowych (Auxiliary Power Unit - APU) oraz systemów pokładowych. Celem prób jest zademonstrowanie i potwierdzenie pełnej funkcjonalności silników, systemów i materiałów zastosowanych w A350 XWB, a także ocena ogólnego zachowania samolotu w tych ekstremalnych warunkach.

Na obu lotniskach prowadzone są próbne starty z rozruchem silników, obejmujące także ich symulowane awarie. Testy te mają za zadanie zebrać dane dotyczące parametrów operacyjnych silnika oraz potwierdzić, że samolot radzi sobie dobrze podczas startu z wysoko położonych lotnisk. Próby obejmą również ocenę zachowania autopilota w czasie automatycznego lądowania i odejścia na drugi krąg.Od czasu pierwszego lotu A350 XWB (MSN1), który odbył się 14 czerwca 2013 r., egzemplarze testowe MSN1 i MSN3 wylatały już ponad 800 godzin w ramach blisko 200 lotów technicznych. Do całego programu testów posłuży łączenie pięć samolotów A350. Maszyny o oznaczeniu MSN1 i MSN3 testują wszystkie systemy pokładowe, natomiast kolejne trzy MSN2, MSN4 i MSN5 posłużą do testów specjalistycznych.

Rygorystyczny program prób w locie ma pozwolić na uzyskanie przez A350 certyfikatów europejskiej EASA oraz amerykańskiej FAA, co poprzedzi wejście samolotu do eksploatacji w czwartym kwartale 2014 roku. To z kolei sugeruje kolejne opóźnienie dostawy. Jeszcze niedawno Airbus informował, że pierwszy A350-900 zostanie dostarczony w połowie września 2014 r. do linii Qatar Airways, która jest pierwszym klientem (launch customer) nowego programu Airbusa.

Piotr Bożyk
Fot. Airbus Mediagość_f412e - Profil
gość_f412e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie