Wrocław: 1,92 mln pasażerów w 2013 roku

Anna Żuchlińska - Profil Anna Żuchlińska
09 stycznia 2014 14:45
17 komentarzy
Reklama

W 2013 roku wrocławskie lotnisko obsłużyło 1,92 mln pasażerów - to o ponad 3,5 % mniej niż rok wcześniej, kiedy to odprawiono 1,99 mln pasażerów.

- Osiągnęliśmy bardzo dobry wynik, zbliżając się do rekordu z roku 2012, a nie zapominajmy, że był to rok mistrzostw Euro i wielkich stadionowych imprez, na które przyjeżdżało wielu zagranicznych kibiców. Na sukces złożyła się wówczas także oferta linii lotniczych OLT Express - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. - Obecnie najbardziej cieszy to, że powiększyła się siatka połączeń, a niektóre z letnich kierunków okazały się takimi hitami, że przewoźnicy utrzymali połączenia również w sezonie zimowym. Dzięki temu mamy stabilną sytuację ze świetnymi perspektywami rozwoju.

W letniej siatce połączeń 2013 znalazło się w sumie 60 kierunków. Najbardziej oblegane były: Malaga, Alicante, Rzym, Barcelona, Bolonia, Mediolan oraz Wenecja. Wszystkie te destynacje obsługuje Ryanair, który w sierpniu świętował na wrocławskim lotnisku odprawienie swojego 5-milionowego pasażera. Z powodu dużego zainteresowania lotami irlandzki przewoźnik postanowił utrzymać połączenia do Barcelony i Rzymu również w sezonie zimowym. Stabilną obecność zapewnił Wizz Air, oferując połączenia do takich miast jak Londyn, Paryż czy Oslo. W 2013 roku Port Lotniczy zanotował wzrost w segmencie lotów niskokosztowych na poziomie 5,1% w stosunku do roku 2012.

Również sieciowe połączenia międzynarodowe cieszyły się dużym zainteresowaniem. Korzystają z nich głównie pasażerowie podróżujący w interesach, dla których ważne jest dogodne połączenie z dużymi centrami biznesowymi i portami przesiadkowymi. Z Wrocławia mogą oni polecieć do, Monachium Frankfurtu, Kopenhagi i Düsseldorfu . Przez 12 miesięcy Port Lotniczy notował wzrost w tym obszarze, a rok zamknął z wynikiem o 6,4% lepszym niż w roku 2012.

Decyzje linii lotniczych podjęte pod koniec roku sprawią, że 2014 rok upłynie nam w dużej mierze pod znakiem dalszego dynamicznego rozwoju połączeń biznesowych. W październiku Lufthansa przedstawiła swoje ambitne plany rozwoju we Wrocławiu, ogłaszając wprowadzenie do letniego rozkładu lotów dodatkowego porannego rejsu do Frankfurtu. Zwiększyła też oferowanie miejsc poprzez wprowadzenie większych samolotów. Z kolei w grudniu, odpowiadając na kontrowersyjną decyzję PLL LOT o wycofaniu z portów regionalnych lotów do Frankfurtu i Monachium, Lufthansa błyskawicznie ogłosiła dodatkowe, poranne połączenie do stolicy Bawarii.

Zmiany szykują się w siatce połączeń Eurolotu. Przewoźnik już w marcu uruchomi loty do Brukseli, Mediolanu, Zurychu i Paryża, a samoloty będą tam lądowały na głównych lotniskach. Decyzja przewoźnika pokazuje, że Port Lotniczy Wrocław jest traktowany jako ważny partner, z którym warto rozwijać nowe połączenia, a prezes Eurolotu już zapowiada uruchomienie kolejnych kierunków. Dodatkowo linie lotnicze Etihad Regional (obecnie pod marką Darwin Airline) pod koniec marca zaczną latać z Wrocławia do Berlina. Biznes będzie wówczas skomunikowany z 10 (z Warszawą) głównymi lotniskami w najważniejszch europejskich metropoliach.

- Widać zapotrzebowanie Wrocławia na połączenia typowo biznesowe. Gospodarka naszego miasta się rozwija, powstaje tutaj coraz więcej centrów obsługi międzynarodowych firm, zwiększa się więc potrzeba podróżowania - wyjaśnia Dariusz Kuś.

Wrocławskie lotnisko ma także plany rozwoju połączeń krajowych. Od kwietnia linie lotnicze Ryanair zaczną latać do Warszawy Modlina, a Eurolot uruchomi loty do Gdańska. Ponadto dużo zmian szykuje się w połączeniach czarterowych. Już pod koniec roku ruszyła sprzedaż oferty letniej. Do 25 kierunków, które znalazły się w siatce w sezonie lato 2013, dołączy 8 nowości.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_9223e 2014-01-20 21:14   
gosc_9223e - Profil gosc_9223e
No i WRO traci BVA i to operowane przez Ryanaira! Konkurowali z Wizzem na tej samej trasie i widać nie dali rady. Kolejny przypadek po BUD
gosc_0fe42 2014-01-12 19:26   
gosc_0fe42 - Profil gosc_0fe42
HEL z WRO dostępny w sprzedaży (przez GDN)
adamlubin 2014-01-11 20:51   
adamlubin - Profil adamlubin
Cóż 1.FR kasuje bo widocznie albo sie nie opłaca albo to ich jakaś gierka. 2. Część tras zastapi Eurolot wiem że przezto porównanie podpadam ale Bruksela czy Mediolan ma zastepstwo i dochodza Helsinki , Zurich czy Paryż. 3.wiecej reklamy w prasie internecie- lotniska czy UM Wrocław o nowych trasach min K2- w takim Lubinie (gdzie srednie zarobki wgd TVN to ok 9k) to chyba nikt nie wie o nowych połaczeniach. Przydało by sie cos na ten temat 4. Amsterdam- dobrze że jest Eindhowen ale to poludnie NL pełno ludzi pracuje z moich okolic z pólnocnej części NL i ciagle słysze o tym Amsterdamie- kiedy? 5. Zapewne z rozkłady FR wypanie WMI za jakis czas- zna kos kogos kto kupił bilet w FR z WRO do WMI lub powrót? 6. Jestesmy bidulami Europy i co tu pisać zamykanie tras poswiadcza o tym ze nie stac nas na te podróże.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama