×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Wrocław: 1,92 mln pasażerów w 2013 roku
W 2013 roku wrocławskie lotnisko obsłużyło 1,92 mln pasażerów - to o ponad 3,5 % mniej niż rok wcześniej, kiedy to odprawiono 1,99 mln pasażerów.

- Osiągnęliśmy bardzo dobry wynik, zbliżając się do rekordu z roku 2012, a nie zapominajmy, że był to rok mistrzostw Euro i wielkich stadionowych imprez, na które przyjeżdżało wielu zagranicznych kibiców. Na sukces złożyła się wówczas także oferta linii lotniczych OLT Express - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. - Obecnie najbardziej cieszy to, że powiększyła się siatka połączeń, a niektóre z letnich kierunków okazały się takimi hitami, że przewoźnicy utrzymali połączenia również w sezonie zimowym. Dzięki temu mamy stabilną sytuację ze świetnymi perspektywami rozwoju.

W letniej siatce połączeń 2013 znalazło się w sumie 60 kierunków. Najbardziej oblegane były: Malaga, Alicante, Rzym, Barcelona, Bolonia, Mediolan oraz Wenecja. Wszystkie te destynacje obsługuje Ryanair, który w sierpniu świętował na wrocławskim lotnisku odprawienie swojego 5-milionowego pasażera. Z powodu dużego zainteresowania lotami irlandzki przewoźnik postanowił utrzymać połączenia do Barcelony i Rzymu również w sezonie zimowym. Stabilną obecność zapewnił Wizz Air, oferując połączenia do takich miast jak Londyn, Paryż czy Oslo. W 2013 roku Port Lotniczy zanotował wzrost w segmencie lotów niskokosztowych na poziomie 5,1% w stosunku do roku 2012.

Również sieciowe połączenia międzynarodowe cieszyły się dużym zainteresowaniem. Korzystają z nich głównie pasażerowie podróżujący w interesach, dla których ważne jest dogodne  połączenie z dużymi centrami biznesowymi i portami przesiadkowymi. Z Wrocławia mogą oni polecieć do, Monachium Frankfurtu, Kopenhagi i Düsseldorfu . Przez 12 miesięcy Port Lotniczy notował wzrost w tym obszarze, a rok zamknął z wynikiem o 6,4% lepszym niż w roku 2012.

Decyzje linii lotniczych podjęte pod koniec roku sprawią, że 2014 rok upłynie nam w dużej mierze pod znakiem dalszego dynamicznego rozwoju połączeń biznesowych. W październiku Lufthansa przedstawiła swoje ambitne plany rozwoju we Wrocławiu, ogłaszając wprowadzenie do letniego rozkładu lotów dodatkowego porannego rejsu do Frankfurtu. Zwiększyła też oferowanie miejsc poprzez wprowadzenie większych samolotów. Z kolei w grudniu, odpowiadając na kontrowersyjną decyzję PLL LOT o wycofaniu z portów regionalnych lotów do Frankfurtu i Monachium, Lufthansa błyskawicznie ogłosiła dodatkowe, poranne połączenie do stolicy Bawarii.

Zmiany szykują się w siatce połączeń Eurolotu. Przewoźnik już w marcu uruchomi loty do Brukseli, Mediolanu, Zurychu i Paryża, a samoloty będą tam lądowały na głównych lotniskach. Decyzja przewoźnika pokazuje, że Port Lotniczy Wrocław jest traktowany jako ważny partner, z którym warto rozwijać nowe połączenia, a prezes Eurolotu już zapowiada uruchomienie kolejnych kierunków. Dodatkowo linie lotnicze Etihad Regional (obecnie pod marką Darwin Airline) pod koniec marca zaczną latać z Wrocławia do Berlina. Biznes będzie wówczas skomunikowany z 10 (z Warszawą) głównymi lotniskami w najważniejszch europejskich metropoliach.

- Widać zapotrzebowanie Wrocławia na połączenia typowo biznesowe. Gospodarka naszego miasta się rozwija, powstaje tutaj coraz więcej centrów obsługi międzynarodowych firm, zwiększa się więc potrzeba podróżowania - wyjaśnia Dariusz Kuś.

Wrocławskie lotnisko ma także plany rozwoju połączeń krajowych. Od kwietnia linie lotnicze Ryanair zaczną latać do Warszawy Modlina, a Eurolot uruchomi loty do Gdańska. Ponadto dużo zmian szykuje się w połączeniach czarterowych. Już pod koniec roku ruszyła sprzedaż oferty letniej. Do 25 kierunków, które znalazły się w siatce w sezonie lato 2013, dołączy 8 nowości.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_a1a25 - Profil
gość_a1a25
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie