×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Balice płacą odszkodowanie za hałas
Lotnisko w Krakowie-Balicach zapłaci 170 tys. zł odszkodowania za hałas właścicielce domu przy pobliskiej ul. Balickiej - informuje "Gazeta Wyborcza". Port lotniczy będzie też musiał pokryć koszty wyciszenia domu. Podobnych spraw w sądach jest więcej. 

Wyrok zapadł na podstawie tego, że w 2009 r. sejmik województwa małopolskiego zadecydował o utworzeniu strefy ograniczonego użytkowania wokół krakowskiego lotniska. Łączna wartość odszkodowań może sięgnąć nawet 10 mln zł. 

Od momentu utworzenia strefy uwzględnialiśmy potencjalną możliwość ich wypłaty. Prawomocne wyroki będziemy respektować. Mamy na ten cel utworzoną specjalną rezerwę - mówi "Gazecie Wyborczej" Urszula Podraza, rzeczniczka lotniska w Krakowie. 

To pierwszy wyrok zasądzający odszkodowanie na rzecz właściciela domu w strefie ograniczonego użytkowania wokół Balic. Mieszkanka ul. Balickiej domagała się nawet dwukrotnie wyższego odszkodowania. Właściciele twierdzą, że z uwagi na wprowadzenie strefy wartość ich domów spadła. W bezpośredniej bliskości lotniska niemożliwe są też prace budowlane. 

W kolejce czeka już następnych 60 pozwów. Prawnicy reprezentujący właścicielkę domu w wygranej sprawie oceniają, że korzystny wyrok może zachęcić kolejnych mieszkańców do kierowania spraw do sądu. 

Podraza w rozmowie z "GW" przypomina jednak, że orzecznictwo sądów jest niejednolite. W ubiegłym roku pozew został oddalony, bo sąd zwrócił uwagę, że wprowadzenie strefy ograniczonego użytkowania nie wpłynęło na poziom hałasu. Lotnisko, zgodnie z tym wyrokiem, było źródłem podobnego hałasu już wcześniej. 

Obszar ograniczonego użytkowania w Krakowie podzielony jest na trzy strefy w zależności od poziomu hałasu. W pierwszej, znajdującej się najbliżej lotniska, obowiązuje całkowity zakaz lokalizowania i budowy, a także zmiany przeznaczenia budynków z niemieszkalnych na mieszkalne. 

Dominik Sipińskigość_7395c - Profil
gość_7395c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie