Balice płacą odszkodowanie za hałas

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
09 stycznia 2014 11:29
11 komentarzy
Reklama

Lotnisko w Krakowie-Balicach zapłaci 170 tys. zł odszkodowania za hałas właścicielce domu przy pobliskiej ul. Balickiej - informuje "Gazeta Wyborcza". Port lotniczy będzie też musiał pokryć koszty wyciszenia domu. Podobnych spraw w sądach jest więcej.

Wyrok zapadł na podstawie tego, że w 2009 r. sejmik województwa małopolskiego zadecydował o utworzeniu strefy ograniczonego użytkowania wokół krakowskiego lotniska. Łączna wartość odszkodowań może sięgnąć nawet 10 mln zł.

- Od momentu utworzenia strefy uwzględnialiśmy potencjalną możliwość ich wypłaty. Prawomocne wyroki będziemy respektować. Mamy na ten cel utworzoną specjalną rezerwę - mówi "Gazecie Wyborczej" Urszula Podraza, rzeczniczka lotniska w Krakowie.

To pierwszy wyrok zasądzający odszkodowanie na rzecz właściciela domu w strefie ograniczonego użytkowania wokół Balic. Mieszkanka ul. Balickiej domagała się nawet dwukrotnie wyższego odszkodowania.Właściciele twierdzą, że z uwagi na wprowadzenie strefy wartość ich domów spadła. W bezpośredniej bliskości lotniska niemożliwe są też prace budowlane.

W kolejce czeka już następnych 60 pozwów. Prawnicy reprezentujący właścicielkę domu w wygranej sprawie oceniają, że korzystny wyrok może zachęcić kolejnych mieszkańców do kierowania spraw do sądu.

Podraza w rozmowie z "GW" przypomina jednak, że orzecznictwo sądów jest niejednolite. W ubiegłym roku pozew został oddalony, bo sąd zwrócił uwagę, że wprowadzenie strefy ograniczonego użytkowania nie wpłynęło na poziom hałasu. Lotnisko, zgodnie z tym wyrokiem, było źródłem podobnego hałasu już wcześniej.

Obszar ograniczonego użytkowania w Krakowie podzielony jest na trzy strefy w zależności od poziomu hałasu. W pierwszej, znajdującej się najbliżej lotniska, obowiązuje całkowity zakaz lokalizowania i budowy, a także zmiany przeznaczenia budynków z niemieszkalnych na mieszkalne.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_77718 2014-01-10 22:29   
gosc_77718 - Profil gosc_77718
Mieszkam na Okeciu w OOU. Lotnisko pobiera opłaty chałasowe od kazdego amolotu.Zamiast na rewitalizacje obszaru orzyleglego i poprawe klimatu akustycznego daja sobie z tej kasy nagrody. Polak złodziej potrafi.
gosc_3fb5b 2014-01-10 15:20   
gosc_3fb5b - Profil gosc_3fb5b
Jeszcze nie płaci....musi byc wyrok prawomocny....idąc tym tokiem myślenia mieszkańcy krakowskich alei (b.ruchliwe miejsca)tez powinni złożyć wniosek zbiorowy bo 20lat temu było ciszej a dzis tylko sie wyprowadzić....smiechu warte a urzędnik ktory wydał zgodę na budowę...chyba ktos sie podpisał ?
gosc_7add7 2014-01-09 20:46   
gosc_7add7 - Profil gosc_7add7
Lotnisko 10 km od centrum dużego miasta to śliska sprawa notoryczne mgły, na które nawet ILS nie pomoże. Każda zainwestowana złotówka to wyrzucenie kasy w bagno i powinna zainteresować się tym prokuratura.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama