Wizz rośnie o 12%. W Polsce na minusie

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
07 stycznia 2014 12:08
69 komentarzy
Reklama

Linie Wizz Air przewiozły w Polsce w 2013 roku  4 257 524 pasażerów - to o 1,5 proc. mniej niż rok wcześniej, kiedy przewieziono 4 322 576 pasażerów.W skali globalnej Wizz Air obsłużył 13,5 miliona pasażerów i zanotował wzrost na poziomie 12 proc.. Średni współczynnik wykorzystania miejsc wyniósł 86 proc.

Komentarz Pasazer.com

Więcej na świecie, mniej w Polsce - to żadne zaskoczenie dla osób obserwujących strategię Wizz Aira. Choć Polska pozostaje jednym z głównych rynków dla węgierskiego przewoźnika, nie ma już takiej pozycji jak parę lat temu. Wizz Air chętniej spogląda teraz na państwa takie jak Bułgaria, Rumunia czy kraje bałkańskie. 

Wizz Air, stosunkowo niewielki przewoźnik w porównaniu do największego konkurenta, czyli Ryanaira, musi szukać nowych rynków. W bezpośrednim starciu z irlandzką linią przegrywa. Dlatego w miarę wzrostu pozycji Ryanaira w Polsce Wizz Air może dalej wycofywać się i szukać takich miejsc, dokąd konkurent nie lata. Przykładem poszukiwań są loty do Izraela czy Egiptu, ale także pozostanie na Lotnisku Chopina w Warszawie. 

Polscy pasażerowie muszą pogodzić się z tym, że zbyt mały Wizz Air będzie stopniowo, choć na pewno nie całkowicie, oddawał coraz bardziej nasycony polski rynek. 

Paweł Cybulak, Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
wersatis 2014-01-14 21:44   
wersatis - Profil wersatis
RDO pierw musi sie doprowadzić do stanu używalności, bo wiele mu brakuje. Aktualnie próbują przepchnąć DK przystosowane pod samoloty z kodem B jako zgodne z kodem C. Dodatkowo mają umyślnie źle wyznaczone strefy ograniczonego użytkowania. Efektem tego jest brak konsultacji z mieszkańcami okolicznego domków jednorodzinnych. Informacje mam z jednego z forów branżowych. Brak oznakowania i oświetlenia DS to kolejny element brakujący w tej układance. Przy nim WMI to perełka organizacyjna. Mam coraz większe wątpliwości czy uda sie te lotnisko otworzyć. Koszty mogą okazać się dużo wyższe niż początkowo planowano. Miasto może zwyczajnie nie podołać finansowo, a Warszawie palcem nie kiwnie w sprawie RDO, bo ma swoje lotniska.
marekd 2014-01-13 18:26   
marekd - Profil marekd
@serengeti: odpowiem za sky_line -Wizzair może być zainteresowany lataniem z RDO bo nie lata z Krakowa.
A skąd mają latać pasażerowie ze świętokrzyskiego jak w Kielcach nie ma lotniska? Z Krakowa. Dojazd do Radomia z Kielc jest bardzo dobry i to może być lotnisko z wyboru dla tej części Polski.
gosc_b1806 2014-01-13 17:48   
gosc_b1806 - Profil gosc_b1806
No tak, Wizzair robi pstryk i ma samoloty? Nie, oni też czekają na zamówione, a wszystkie, które w tym roku mają być dostarczone mają już swoje przydzielone lotniska i trasy.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama