×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Rekordowy rok easyJetaBrytyjski easyJet zanotował najlepszy rok pod względem liczby przewiezionych pasażerów w historii. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy z usług linii skorzystało 61,3 mln pasażerów, o 3,6 proc. więcej niż w 2012 r. 

Choć easyJet wciąż notuje wzrosty to ubiegłoroczny przyrost liczby pasażerów był najsłabszym wynikiem od kryzysowego 2009 r. Wtedy dynamika wzrostu wyniosła 3,4 proc. W kolejnych latach wynosiła 7,9 proc., 11,6 proc. i 6,7 proc. 

Średnie obłożenie samolotów easyJeta w ubiegłym roku wyniosło 89,3 proc. To również rekordowy wynik. W 2012 r. współczynnik osiągnął poziom 88,9 proc., a w poprzednich latach nie przekraczał 88 proc. Wyniki wskazują na optymalizację siatki połączeń przez przewoźnika i lepsze wykorzystanie oferowanych miejsc. 

easyJet to drugi największy przewoźnik niskokosztowy w Europie. Flota linii liczy ok. 200 samolotów z rodziny Airbus A320, głównie A319. Największa bazą jest londyńskie lotnisko Gatwick. 

Akcje spółki są notowane na giełdzie w Londynie. Od debiutu w 2000 r. easyJet rokrocznie przynosi zysk. W roku rozliczeniowym zakończonym we wrześniu 2013 r. przewoźnik zarobił 478 mln funtów (ok. 2,4 mld zł)

Notowania giełdowe easyJeta od listopada ubiegłego roku mają trend zwyżkowy. Po spadkach do poziomu 12 funtów za akcje w listopadzie dziś (7.1, godz. 11:30) jeden udział w spółce jest warty 15,81 funta. 

Dominik Sipinski
fot. Dominik Sipinskigość_9ec2a - Profil
gość_9ec2a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie