×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LOT świętuje 85 lat działalnościPolskie Linie Lotnicze LOT świętują w tym roku już 85-lecie działalności. Pierwsze rejsy polskiego przewoźnika odbyły się 1 stycznia 1929 r. 

Państwowa spółka powstała po znacjonalizowaniu i połączeniu dwóch funkcjonujących wcześniej w Polsce przedsiębiorstw lotniczych - Aero i Aerolot. Początkowo linia obsługiwała jedynie trasy krajowe, ale po przyjęciu do Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych (IATA) w 1931 r. LOT uruchomił pierwszą trasę międzynarodową: z Warszawy do Bukaresztu przez Lwów i Czerniowce (Rumunia). 


Boeing 737 LOT-u w okolicznościowym malowaniu z okazji 80-lecia linii.

LOT jest dziesiąta najstarszą funkcjonującą linią lotniczą na świecie i szóstą w Europie. Starsze są m.in. KLM - najstarsza działająca linia lotnicza świata, założona w 1919 r., oraz czeskie CSA założone w 1923 r. 

Po przekształceniach własnościowych i zakończonej fiaskiem sprzedaży części akcji szwajcarskiej SAirGroup LOT jest nadal spółką Skarbu Państwa. SP posiada 67,97 proc. akcji przewoźnika, 25,1 proc. należy do państwowego Towarzystwa Finansowego Silesia, a 6,93 proc. jest w rękach pracowników. 

Dominik Sipinski
fot. Dominik Sipinski


Reklama


Booking.com
gość_c5c86 - Profil
gość_c5c86
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie