SAS: 179 mln koron zysku rocznego
SAS zanotował zysk w wysokości 179 mln koron szwedzkich (ok. 83,8 mln zł) za miniony rok finansowy, który zakończył się w październiku 2013 r. To pierwszy zysk firmy od 2007 r.
Przychody skandynawskiego przewoźnika wyniosły 42 mld koron (ok. 19,7 mld zł) i były na tym samym poziomie, co rok wcześniej. Ruch pasażerski wzrósł o 4 proc. W ciągu tego roku SAS zwiększył liczbę oferowanych miejsc o 6 proc. i obniżyły koszty operacyjne o 7,1 proc. .
Koszt jednostkowy spadł o 5,9 proc., a wykorzystanie jednego samolotu zwiększyło się prawie o 30 minut dziennie rok do roku.
- Wyniki pokazują, że przyjęta przez nas strategia zaczyna przyczyniać się do poprawy naszej konkurencyjności. W tym okresie zrobiliśmy znaczny postęp w zakresie poprawy naszej sytuacji finansowej i zbyliśmy aktywa o łącznej wartości ok. 2,8 mld SEK [ok. 1,3 mld zł - red.] - powiedział Rickard Gustafson, prezes i dyrektor zarządzający SAS.
Mimo poprawy wyników, SAS oczekuje, że cele finansowe pierwotnie wyznaczone na rok 2013/2014 zostaną osiągnięte dopiero w roku 2015/2016. Okres zimowy to dla przewoźnika tradycyjnie najgorszy czas w roku.
- Koncentrujemy się na dokończeniu programu, który zapewni nam bardziej elastyczną strukturę kosztów i dalszych agresywnych inwestycjach. Odbywa się to obecnie poprzez takie działania, jak np. modernizacja floty wykorzystywanej na trasach krótkiego i dalekiego zasięgu oraz uruchamianie nowych połączeń - dodał Gustafson.
W czwartym kwartale mijającego roku SAS Group sprzedał 10 proc. udziałów w spółce obsługi naziemnej SAS. To pierwszy krok na drodze do pełnego outsourcingu obsługi naziemnej i frachtu w Skandynawii. Centralizacja administracji przebiega zgodnie z planem. We wrześniu sfinalizowano sprzedaż linii Widerøe, co ograniczyło dług netto i zwiększyło płynność.
We wrześniu spółka z powodzeniem wyemitowała obligacje o wartości 1,5 mld SEK (ok. 700 mln zł).
W 2014 roku linia uruchomi 43 nowe połączenia.
SAS jest spółka akcyjną, w której 50 proc. udziałów mają rządy Szwecji, Danii i Norwegii (odpowiednio 21,4 proc. i po 14,3 proc.). Pozostałe 50 proc. należy do inwestorów prywatnych. Spółka jest notowana na giełdach w Sztokholmie, Kopenhadze i Oslo. Kurs za akcji wynosi odpowiednio 16,50 SEK (7,72 zł), 13,80 DKK (7,68 zł) oraz 15,70 NOK (7,77 zł).
Tomasz Wyszyński
fot. Dominik Sipiński