Gdańsk: Rusza kolejny etap rozbudowy

Anna Żuchlińska - Profil Anna Żuchlińska
18 grudnia 2013 13:14
13 komentarzy
Reklama

Wczoraj (17.12) zarząd Portu Lotniczego Gdańsk podpisał umowę na rozbudowę nowego terminalu pasażerskiego T2 o część przylotową. Obecny obiekt zostanie przedłużony o kolejne 60 metrów swojej długości w kierunku zachodnim.

Nowo dobudowana część terminalu połączona będzie ze stacją PKM na poziomie pierwszego piętra. Dodatkowo od strony płyt postojowych, obiekt wyposażony zostanie w kolejne rękawy pasażerskie, których po zakończonej rozbudowie będzie w sumie pięć.

- Zbieg podpisania umowy na wykonawstwo rozbudowy Terminalu T2, z ogłoszeniem kolejnych pięciu nowych połączeń z Gdańska doskonale pokazuje komplementarność naszych działań. Rozwój naszego lotniska, to nie tylko rosnąca siatka połączeń, ale również ciągłe podnoszenie komfortu i bezpieczeństwa podróżowania. Już latem 2015 roku wszyscy pasażerowie przylatujący na nasze lotnisko, obsługiwani będą w nowym terminalu. Mało tego, pasażer przyjeżdżający Koleją Metropolitalną, niezależnie od warunków pogodowych będzie mógł przejść drogę od kolejki, przez terminal, aż na pokład samolotu suchą nogą
- powiedziała Marzenna Krefft, wiceprezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Podpisana z firmą NDI umowa o wartości 87 mln złotych, zobowiązuje wykonawcę do ukończenia rozbudowy w ciągu 18 miesięcy. Inwestycja finansowana jest w całości ze środków własnych Portu Lotniczego Gdańsk, w ramach programu emisji obligacji, realizowanego wspólnie z Bankiem Pekao S.A.

NDI S.A. to prywatna sopocka spółka z branży dewelopersko-inwestycyjnej, dwukrotny laureat Diamentów Forbesa (2011,2012). Spółka posiada wieloletnie doświadczenie w organizacji i realizacji inwestycji na rynku nieruchomości i rozwoju infrastruktury.

Od czasu założenia w 1991 roku firma zrealizowała szereg inwestycji o łącznej wartości przekraczającej 2,5 mld Euro. NDI ma w dorobku uczestnictwo w szeregu znaczących inwestycji w Polsce, w tym m.in.: budowa północnego odcinka Autostrady A1 z Gdańska do Torunia, rewitalizacja Centrum Sopotu, Hotele Sheraton (Warszawa, Kraków, Poznań, Sopot), kompleksy biurowo-usługowe, m.in.: Centrum ING Banku Śląskiego (Katowice), Centrum Finansowe Puławska (Warszawa), oraz projekty mieszkaniowe. W zakresie projektów infrastrukturalnych NDI realizuje inwestycje drogowe, kolejowe i tramwajowe w Katowicach, na Mazowszu oraz w województwie kujawsko-pomorskim.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
spotter10 2013-12-19 11:04   
spotter10 - Profil spotter10
Dobrze, że nie trzeba było długo czekać na rozbudowę, bo obecna prowizorka jest słaba, bardzo słaba. Gdy człowiek wylatuje, to wrażenia są bardzo pozytywne. Natomiast gdy przylatuje, to tragiczne. Poza tym mam nadzieję, że gdy już się powiększy hala odlotów, to będzie miejsce na więcej sklepów i kafejek, co zwiększy konkurencję. Bo w sklepie Baltony, ceny Duty Free dla odlotów poza Shengen są wyższe, niż w zwykłych sklepach na mieście. Ja rozumiem że czynsze wysokie itp. Ale taka polityka sklepów to nic tylko zdzieranie kasy z frajerów. W WAW gdy były Aelia i Baltona, to ceny były rozsądne a nawet atrakcyjne. Gdy zamknęli Baltonę w związku z przebudową, Aelia znacznie podniosła ceny a promocje nie istnieją. W GDN Baltona jest sama i dlatego sobie pozwala. Poza tym zastanawia mnie głupota zarządcy sklepu - obecnie ruch jest tam mizerny, tłumów kupujących nie ma. Gdyby obniżyli ceny do poziomu atrakcyjnego, to mieliby znacznie większy obrót i większe zyski! W Niemczech, w sklepach na lotniskach ceny są identyczne jak na mieście, tylko że za 1l a nie za 0,7l. I na dodatek korzystniejsze niż na mieście u nas. I jakoś im się opłaca. Zapewne dlatego, że ruch mają większy.
gosc_c830b 2013-12-19 10:46   
gosc_c830b - Profil gosc_c830b
Mylicie SKM z PKM. Tak naprawdę roboty szybko postępują ponieważ prowadzone są na całej trasie a nie odcinek po odcinku. Oczywiście jeszcze trochę czasu upłynie zanim budowa zostanie zakończona ale nie jest to jakieś "kiedyś".
arahja 2013-12-19 00:08   
arahja - Profil arahja
@gosc_c8156 na pewno nie należałyby się brawa gdyby port lotniczy zbierał 87 mln dopiero później rozpoczynał inwestycję.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama