Lotnisko Lublin świętuje 1. urodziny

Anna Żuchlińska - Profil Anna Żuchlińska
17 grudnia 2013 14:48
9 komentarzy
Reklama

Port lotniczy Lublin świętuje swoje pierwsze urodziny. Rok temu, 17 grudnia 2012 roku, na lubelskim lotnisku wylądował pierwszy rejsowy samolot linii lotniczych Ryanair z Londynu Stansted.W pierwszym roku działalności do portu lotniczego w Lublinie zawitały trzy linie lotnicze oferujące regularne połączenia lotnicze: dwie niskokosztowe oraz jedna tradycyjna. Już od pierwszych dni funkcjonowania lotniska z Lublina możemy polecieć na pokładach samolotów Wizz Air do Londynu Luton oraz Oslo Torp, Ryanair zaoferował natomiast rejsy z Lublina do Londynu Stansted oraz Dublina. To właśnie irlandzki przewoźnik zdecydował się na uruchomienie kolejnego połączenia w minionym sezonie letnim z Lublina do Liverpoolu, loty zostały jednak zawieszone na okres zimowy. Latem ruszyło też pierwsze krajowe połączenie z Lublina do Gdańska. Rejsy na Pomorze obsługiwane przez Eurolot cieszyły się tak dużą popularnością, że przewoźnik zadecydował o tym, że sezonowe połączenie stanie się całorocznym.Mniej optymistycznie przedstawia się jednak segment ruchu czarterowego. Początkowo rejsy do popularnych kurortów wakacyjnych miały wystartować jeszcze w listopadzie 2012 roku, ale ich inauguracja została przesunięta na luty 2013 roku. Z każdym miesiącem zaczęło jednak ubywać kolejnych kierunków - z początkowych 12 pozostały jedynie dwa: do Turcji oraz Bułgarii, które ruszyły dopiero w czerwcu 2013 roku. W ruchu czarterowym port lotniczy w Lublinie obsłużył w sumie 6310 pasażerów.

W ciągu pierwszego roku swojej działalności port lotniczy w Lublinie obsłużył w sumie 188 tys. podróżnych. Tym samym sprawdziły się nasze przewidywania jeszcze z 2011 roku, kiedy prognozowaliśmy, że "Lublin ma szanse na bycie średniej wielkości port lotniczy obsługującym w początkowej fazie 150-200 tys. pasażerów rocznie. Portem z kilkoma połączeniami z segmentu lowcost, najprawdopodobniej do Wielkiej Brytanii i Irlandii, obsługiwanych przez Ryanaira bądź Wizz Air i kilkoma czarterami. Znając realia dzisiejszego rynku lotniczego w Polsce, żadna inna linia nie będzie zainteresowana obsługiwaniem regularnych połączeń niskokosztowych z Lublina".

Najmłodszemu portowi lotniczemu gratulujemy wyników i życzymy dużych wzrostów, kolejnych linii oraz połączeń lotniczych. 
 
Anna Żuchlińska
Reklama
Komentowanie tego wątku zostało wyłączone.
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama