LOT, CSA: "Ciągle zawodzące spółki"

23 lutego 2014 11:06
26 komentarzy
Reklama
Czy linie lotnicze z Europy Środkowej są skazane na straty i nieefektywne działanie? Tak oceniają naukowcy z uniwersytetów w Budapeszcie i Bremie. Według nich LOT i czeskie CSA, podobnie jak upadły Malev, są "ciągle zawodzącymi spółkami" ("permanently failing organisations"). Zmiana jest możliwa, ale niełatwa.

Taką tezę stawiają w opublikowanym w marcowym numerze naukowego czasopisma "Journal of Air Transport Management" Yusuf Akbar z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie, Adel Nemeth z Uniwersytetu Jacobsa w Bremie oraz Hans-Martin Niemeier z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Bremie.

Według nich trzej najwięksi przewoźnicy tradycyjni z Europy Środkowej mają podobną historię oraz podobne problemy. To właśnie one doprowadziły Malev do upadku, a LOT i CSA do trudnej sytuacji finansowej. Naukowcy szukali potwierdzenia w rozmowach z anonimowymi członkami najwyższych władz linii.

Naukowcy porównują sytuację przewoźników do ekonomicznej teorii ciągle zawodzących spółek, ogłoszonej w 1989 r. Według niej takie spółki popełniają sześć błędów.

Pierwszym jest uparta wiara w historyczne i niezmienne ograniczenia rozwoju. Według artykułu dowodem na to jest np. usprawiedliwianie się menedżerów tych linii tym, że lotnictwo jako sektor jest bardzo słabo dochodowe. Zarządzający przewoźnikami krytykowali również zasiedziałe struktury administracyjne, uzwiązkowienie oraz kulturę organizacyjną pochodzące z czasów centralnie planowanej gospodarki.

Naukowcy zwracają również uwagę, że środkowoeuropejskie linie mają kłopot z wdrożeniem strategii, którą ogłaszają. Przykładem są mało elastyczne warunki zatrudnienia, które utrudniają redukcje załogi. Autorzy artykułu zwracają jednak uwagę, że LOT wyróżnia się pozytywnie, np. z uwagi na proces wymiany floty szerokokadłubowej na Dreamlinery.

Czasem zarządy spółek podejmują decyzje, które w krótkim terminie dają przypływ gotówki, ale szkodzą długoterminowym interesom firmy. Autorzy podają przykład sprzedaży slotów (praw do lądowania) na głównych lotniskach w Europie przez CSA i Maleva.

Autorzy krytykują również brak przejrzystości spółek, w tym przede wszystkim niejasny i niepełny przepływ informacji pomiędzy zarządem a właścicielami oraz zarządem a pracownikami.

Kolejnym argumentem naukowców jest to, że zarządy przewoźników są poddane zbyt dużej presji ze strony właścicieli, a zmiany personalne i strategiczne często zachodzą pod wpływem nastroju politycznego i wyborów.

Ostatnia cecha "ciągle zawodzących spółek" to naiwna wiara w strategie zarządu. Naukowcy stwierdzają jednak, że tego elementu brakuje, bo władze wszystkich przewoźników są poddawane ostrej krytyce ze wszystkich stron.

Artykuł opiera się na danych zebranych i wywiadach przeprowadzonych przed trwającą dużą restrukturyzacją LOT-u.

Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_9740d 2014-02-27 15:20   
gosc_9740d - Profil gosc_9740d
LO skazany jest na niepowodzenia bo kierujacy nim notorycznie sa mistrzami popelnienia bledow: sam LOT by przetrwac nie da sobie rady. Jak byli chcetni to wybrano najslabszych partnerow ignorujac powazne zamiary LH, ktora teraz nawet nie myslo o LO. Odnawiane floty? Zalosna i nie do zrozumienia "milosc" do boeinga. A ostatnio okrojenie polaczej w portach regionalnych, platny serwis. I kto ma tym latac?
krzysiekl 2014-02-26 16:36   
krzysiekl - Profil krzysiekl
przeczytałeś choć? nie mówię, że artykuł choć choć jego opis tu na portalu, stoi jak byk:
"Autorzy artykułu zwracają jednak uwagę, że LOT wyróżnia się pozytywnie, np. z uwagi na proces wymiany floty szerokokadłubowej na Dreamlinery. " Poza tym jeśli gdzieś się mylą to jest to....normalne i pisanie "nałukofcy": itp jest bez sensu. Każdy się czasem myli nie znaczy to jednak, że ma zawsze siedzieć cicho. Jeśli coś jest źle powiedziane - warto podjąć dyskusję, najlepiej właśnie z poziomu innej uczelni. rozwój naukowy powinien brać się z dyskusji. W każdej dziedzinie jest podobnie.
gosc_c3b64 2014-02-26 15:57   
gosc_c3b64 - Profil gosc_c3b64
Wcale nie trzeba być uczonym naukowcem, żeby z góry wiedzieć, że i LOT i Eurolot i AMS w tym roku znowu zawiodą. I na koniec roku będą miały straty. Powód prosty: wszystkie one są państwowe i osiągane przez nich wyniki są zawsze proporcjonalne do umiejętności zarządzania swoją własnością przez właściciela, w tym przypadku przez MSP. A jak jest z tą umiejętnością od sześciu lat to przecież chyba wszyscy widzą.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy