×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LOT z mniejszą stratą w tym roku
LOT straci w tym roku mniej niż zakładano. Przewoźnik chce zamknąć rok stratą operacyjna w wysokości ok. 20 mln zł. To o ok. 120 mln zł lepszy wynik niż przewidywał tegoroczny plan. 

- Zakładaliśmy w tym roku 136 mln zł straty w okresie styczeń-listopad, a mamy tylko 25 mln zł, a więc o 111 mln zł mniej. Moim celem jest pokazanie na koniec roku straty operacyjnej na poziomie 20 mln zł. Wobec planu na 2013 r. zakładającego 142 mln zł straty będzie to poprawa o ok. 120 mln zł - powiedział na konferencji prasowej Sebastian Mikosz, prezes LOT-u. 

Dzięki lepszym od planowanych wynikom LOT nie wystąpi w tym roku o drugą transzę pomocy publicznej. Mikosz zapowiedział, że zamierza czekać jak najdłużej, by możliwie najbardziej zmniejszyć wysokość potrzebnego wsparcia. 

Chart: PLL LOT - wyniki finansowe 2005-2013Description: Wyniki finansowe PLL LOT w latach 2005-2013. Źródła: www.prtl.pl, www.lot.com, komunikaty prasowe PLL LOT.Tags: Author: Dominik Sipinski/Pasazer.comcharts powered by iCharts

Lepsze wyniki są rezultatem trwającej restrukturyzacji, optymalizacji kosztów oraz spadku cen paliw. 

Restrukturyzacja oraz cięcia siatki połączeń doprowadziły jednak do spadku liczby pasażerów. Od stycznia do listopada LOT przewiózł o 3 proc. mniej osób niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Jak podkreśla przewoźnik, wynika to głównie z cięć w siatce europejskiej. Długodystansowe Boeingi 787 Dreamliner są wykorzystywane efektywniej niż Boeingi 767 rok temu. 

- Latamy nieco mniej. Ale dzięki niższym kosztom, mamy lepsze wyniki, choć wciąż na minusie. Jesteśmy jednak blisko optymistycznego poziomu, który pozwoli mieć nadzieję na to, że zaczniemy zarabiać - podkreśla Mikosz. 

Cięcia w siatce połączeń są spowodowane m.in. wymogami Komisji Europejskiej, która nadzoruje restrukturyzację LOT-u i zatwierdza pomoc publiczną. Z uwagi na ograniczenia przewoźnik prawdopodobnie wynajmie innej linii szóstego Dreamlinera, którego otrzyma wiosną - informuje dziennikarz "Wall Street Journal". 

Lepsze wyniki nie uwzględniają odszkodowania od Boeinga za niemal półroczne uziemienie Dreamlinerów. Jak podkreślił Mikosz, nie ujawniając szczegółów, LOT otrzyma rekompensatę dopiero w 2014 r.

Dominik Sipińskigość_90e32 - Profil
gość_90e32
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie