USA zakażą komórek w samolotach?

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
11 grudnia 2013 20:28
3 komentarze
Reklama

Amerykańskie władze ledwo rozluźniły zasady dotyczące korzystania z urządzeń elektronicznych podczas lotu, a politycy już chcą je zaostrzyć. W Izbie Reprezentatów pojawił się projekt ustawy zakazującej rozmów przez telefony w samolotach.

Autorem projektu ustawy jest Republikanin Bill Shuster (Pensylwania), przewodniczący komisji transportu i infrastruktury w Izbie Reprezentantów.

- Możliwość wysyłania SMS-ów lub korzystania z tabletów podczas lotu jest korzystna dla pasażerów. Ale jeśli będziemy musieli słuchać kogoś obok plotkującego przez telefon, loty będą wydawać się bardzo długie - tłumaczy Bill Shuster.

Pod koniec października Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) zezwoliła na korzystanie z małych urządzeń elektronicznych, takich jak komórki i tablety, przez cały czas trwania lotu i kołowania. Przewoźnicy, również europejscy, dostosowują swoje zasady bezpieczeństwa do tej zmiany.

Analitycy spodziewają się, że następnym krokiem amerykańskich i unijnych regulatorów będzie zezwolenie na korzystanie z urządzeń odbierających i nadających sygnał. Na razie są one wciąż zakazane. Ta zmiana umożliwi m.in. prowadzenie rozmów przez telefony oraz korzystanie z internetu.

Decyzja o kontynuacji zmian może zapaść już jutro (12.12) na posiedzeniu Federalnej Komisji Komunikacji (FCC).

Shuster chce jednak zabronić prowadzenia rozmów w samolotach. Proponowana przez niego ustawa nie dotyczy innych niż głosowe form komunikacji. Bez przeszkód będzie można wysyłać SMS-y lub e-maile.

Aby umożliwić komunikację telefoniczną lub internetową przewoźnicy muszą zainstalować w swoich samolotach specjalne urządzenia poprawiające zasięg. Jak informuje serwis "Flightglobal", linie lotnicze już teraz umożliwiają dostęp do internetu na wysokościach przelotowych. Choć teoretycznie umożliwia to również komunikację głosową, m.in. Delta Air Lines oraz Alaska Airlines wyraźnie zabraniają prowadzenia rozmów przez urządzenia mobilne na pokładach swoich samolotów.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_6dfa8 2013-12-12 00:47   
gosc_6dfa8 - Profil gosc_6dfa8
domos: a Ty uzupełnij wiedzę. Co ci po komórce, jeśli na pułapie kilku czy tym bardziej 10 000 i tak nie ma zasięgu? Co Ci po WiFi jeśli samolot nie jest w nie wyposażony? Dostęp do internetu i połączeń komórkowych w samolotach dopiero raczkuje. Inna sprawa, ze jeśli bedzie sie rozwijał to w pewnym momencie moze dojść do sytuacji, która pojawia sie w szybkich kolejach, gdzie coraz wiecej pociągów ma wydzielone wagony objęte strefa ciszy, gdzie wagon jest odpowiednio izolowany, by fale gsm nie dochodziły do telefonów i nie było problemu gadania komuś nad uchem.
domos 2013-12-11 21:51   
domos - Profil domos
@gosc_c3088: Doczytaj artykuł. Najprawdopodobniej wkrótce prowadzenie rozmów w samolocie (tzn. korzystanie z urządzeń odbierających i nadających fale) będzie w pełni legalne. Technicznie nie jest to problemem, tym bardziej, że rozmawiać można również przez wi-fi (Skype chociażby). A przewoźnicy na serio sie do tego ustosunkowali.
gosc_c3088 2013-12-11 21:44   
gosc_c3088 - Profil gosc_c3088
Chyba ktoś czegoś nie zrozumiał. Zalecenie dotyczy małych urządzeń elektronicznych typu tablety, odtwarzacze mp3 itp, ale pod warunkiem, ze nie bedą one korzystac z transmisji danych czy telekomunikacyjnych. Telefony tylko po uaktywnieniu tzw. profilu samolotowego, wiec o rozmowach nie ma mowy. Poza tym druga sprawa - propagacja fal radiowych telefonii gsm jest taka, ze po wejściu na wysokość przelotowa i tak nikt zasięgu w telefonie mieć nie bedzie, to jest mozliwe tylko w specjalnie wyposażonych samolotach, o których ostatnio tez jakos sie cicho zrobiło. Zatem szum typowy dla polityków - nie maja pojęcia o czym mówią, ważne zeby sobie pogadać i zrobic szum wokół siebie.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama