×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Austrian: Kolej zamiast lotów krajowych?
Linie Austrian Airlines zastanawiają się nad zawieszeniem lotów krajowych i zastąpieniem ich połączeniami kolejowymi. Rzecznik przewoźnika potwierdza, że trwają rozmowy z kolejową spółką ÖBB.

O planowanych zmianach poinformował portal "Rynek Kolejowy". 

Połączenia krajowe austriackiej linii są deficytowe. Przewoźnik obecnie łączy Wiedeń z Grazem, Innsbruckiem, Klagenfurtem, Linzem i Salzburgiem. Połączenia kolejowe mogłyby zastąpić wszystkie te trasy lub tylko niektóre z nich. Według planu połączenia kolejowe byłyby oznaczone kodem przewoźnika, a podróż łączona z lotem byłaby możliwa na jednym bilecie.

Warunkiem jest jednak uruchomienie dalekobieżnego dworca kolejowego na lotnisku Wiedeń-Schwechat. Obecnie na lotnisku funkcjonuje stacja kolei podmiejskiej S-Bahn oraz szybkiej kolei CAT. Pociągi kursują jedynie do centrum Wiednia. W ciągu najbliższych lat planowana jest jednak rozbudowa dworca, dzięki czemu na lotnisko będą mogły dojeżdżać pociągi z innych miast. 

Rezygnacja z połączeń krajowych to kolejny etap restrukturyzacji Austrian Airlines. W lipcu ubiegłego roku wszystkie rejsy przewoźnika zostały przejęte przez spółkę-córkę Tyrolean Airways, która ma niższe koszty operacyjne. Pod koniec ubiegłego roku linia zapowiedziała również zwolnienia. Łącznie Austrian chce zaoszczędzić aż 260 mln euro. W 2012 r. przewoźnik stracił 10 mln euro po uwzględnieniu kosztów restrukturyzacji. Był to wynik znacznie lepszy w porównaniu do 2011 r., kiedy Austrian Airlines straciły 59 mln euro. 

Niemiecka Lufthansa, do której należy Austrian, oferuje pasażerom połączenia kolejowe we współpracy z Deutsche Bahn. Szybkie pociągi ICE pomiędzy Frankfurtem, Stuttgartem, Kolonią i Dusseldorfem są oznaczone kodem linii lotniczej. Pasażerowie mogą nadać bagaż już na dworcu kolejowym, za przejazd pociągiem otrzymują też punkty programu Miles&More. 

Niemiecka kolej ma także ofertę Rail&Fly, w której już za 29 euro można dojechać z dowolnej stacji kolejowej w Niemczech na wybrane lotnisko w tym kraju. 

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipińskigość_16b9f - Profil
gość_16b9f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie