Austrian: Kolej zamiast lotów krajowych?

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
09 grudnia 2013 21:04
13 komentarzy
Reklama

Linie Austrian Airlines zastanawiają się nad zawieszeniem lotów krajowych i zastąpieniem ich połączeniami kolejowymi. Rzecznik przewoźnika potwierdza, że trwają rozmowy z kolejową spółką ÖBB.

O planowanych zmianach poinformował portal "Rynek Kolejowy". 

Połączenia krajowe austriackiej linii są deficytowe. Przewoźnik obecnie łączy Wiedeń z Grazem, Innsbruckiem, Klagenfurtem, Linzem i Salzburgiem. Połączenia kolejowe mogłyby zastąpić wszystkie te trasy lub tylko niektóre z nich. Według planu połączenia kolejowe byłyby oznaczone kodem przewoźnika, a podróż łączona z lotem byłaby możliwa na jednym bilecie.

Warunkiem jest jednak uruchomienie dalekobieżnego dworca kolejowego na lotnisku Wiedeń-Schwechat. Obecnie na lotnisku funkcjonuje stacja kolei podmiejskiej S-Bahn oraz szybkiej kolei CAT. Pociągi kursują jedynie do centrum Wiednia. W ciągu najbliższych lat planowana jest jednak rozbudowa dworca, dzięki czemu na lotnisko będą mogły dojeżdżać pociągi z innych miast. 

Rezygnacja z połączeń krajowych to kolejny etap restrukturyzacji Austrian Airlines. W lipcu ubiegłego roku wszystkie rejsy przewoźnika zostały przejęte przez spółkę-córkę Tyrolean Airways, która ma niższe koszty operacyjne. Pod koniec ubiegłego roku linia zapowiedziała również zwolnienia. Łącznie Austrian chce zaoszczędzić aż 260 mln euro. W 2012 r. przewoźnik stracił 10 mln euro po uwzględnieniu kosztów restrukturyzacji. Był to wynik znacznie lepszy w porównaniu do 2011 r., kiedy Austrian Airlines straciły 59 mln euro. 

Niemiecka Lufthansa, do której należy Austrian, oferuje pasażerom połączenia kolejowe we współpracy z Deutsche Bahn. Szybkie pociągi ICE pomiędzy Frankfurtem, Stuttgartem, Kolonią i Dusseldorfem są oznaczone kodem linii lotniczej. Pasażerowie mogą nadać bagaż już na dworcu kolejowym, za przejazd pociągiem otrzymują też punkty programu Miles&More. 

Niemiecka kolej ma także ofertę Rail&Fly, w której już za 29 euro można dojechać z dowolnej stacji kolejowej w Niemczech na wybrane lotnisko w tym kraju. 

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
mietek 2013-12-11 12:44   
mietek - Profil mietek
Z koleją do WAW nawet nie jest tak źle, bo linia na przykład do KRK przechodzi obok lotniska. Wystarczy dobudować łącznik z drugiej strony, aktualnie jest tylko od strony centrum i gitara. Z tym, że tam pociągi dojadą ale nie pojadą dalej, bo to ślepy zaułek:) Mogą też stawać na stacji PKP Okecie i 5 minut busem do lotniska.
torunczyk 2013-12-10 19:00   
torunczyk - Profil torunczyk
sauvi: domyślna analogia z Polską i LOT-em nie do końca trafiona - Lufthansa jest właścicielem Austrian Airlines...
gosc_7bebb 2013-12-10 14:28   
gosc_7bebb - Profil gosc_7bebb
Drodzy banan86 i krzysiekl - ktos was zle poinformowal z ta Wloszczowa. Kolej jest bardzo zadowolona z ruchu generowanego na tej stacji. Na dowod tego nastepne paciagi maja tam stopa. To wszystko dzieje sie dawno po odejsciu PiSu od wladzy, a nawet dawno po smierci sp Gosiewskiego, tak gdyby was dawno nie bylo w kraju. Uzywanie obecnie slowa 'Wloszczowa' jako synonimu nietrafianej inwestycji komunikacyjnej dowodzi albo kompletnej ignorancji albo politycznego zaslepienia.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama