Heathrow: Ponad 200 odwołanych lotów

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
07 grudnia 2013 17:27
Reklama
Ponad 200 lotów zostało odwołanych dziś (7.12) na lotnisku Londyn-Heathrow z powodu kłopotów technicznych związanych z kontrolą przestrzeni powietrznej. Pasażerowie muszą liczyć się z utrudnieniami i wielogodzinnymi opóźnieniami także na innych lotniskach w Wielkiej Brytanii.

W godzinach porannych doszło do awarii systemu w centrum kontroli przestrzeni powietrznej w Swanwick w południowej Anglii. Z uwagi na awarię systemu komunikacji głosowej niemożliwe było podzielenie sektorów przestrzeni na mniejsze.

Nocą, gdy ruch jest mniejszy, sektory są łączone, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji. Wraz ze wzrostem ruchu sektory są ponownie dzielone. Dzięki temu wzrasta przepustowość przestrzeni powietrznej. Kontroler, odpowiadający za dany sektor, ma bowiem mniej samolotów pod nadzorem.

Narodowa Agencja Ruchu Lotniczego (NATS) zapewnia, że inżynierowie w Swanwick już pracują nad rozwiązaniem problemu. Ma to nastąpić pomiędzy 18 a 19:30 czasu lokalnego (19-20:30 czasu polskiego).

Zgodnie z informacją prasową przekazaną przez NATS, normalnie do południa w sobotę obsługiwanych jest około 2000 lotów. Dziś kontrolerzy mogli bezpiecznie poprowadzić jedynie 1700 samolotów.

Awaria najbardziej dotknęła lotnisko Heathrow. Odwołane zostały wyłącznie loty krótko- i średniodystansowe. W innych portach lotniczych są wielogodzinne opóźnienia, ale na razie nie ma doniesień o lotach odwołanych z powodu awarii systemu w Swanwick.

Jak informuje "The Independent", opóźnienia w Gatwick sięgają czterech godzin. easyJet, największa linia lotnicza na tym lotnisku, poprosiła pasażerów o punktualne stawianie się do odprawy w nadziei na to, że uda się zmniejszyć opóźnienia.

Problemy występują również m.in. w Manchesterze, Glasgow, Newcastle, Aberdeen i Edynburgu.

Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N