Travel Service kupi udziały w CSA

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
06 grudnia 2013 15:56
4 komentarze
Reklama

Czeska prywatna linia lotnicza Travel Service już wkrótce zostanie drugim co do wielkości akcjonariuszem Czech Airlines (CSA) i zakupi 34 proc. udziałów. Inny udziałowiec, Korean Air, zachowa obecne 44 proc. akcji. Transakcja musi jeszcze zostać zatwierdzona przez odpowiednie organy antymonopolowe.

Według czeskiego dziennika Prague Monitor, Korean Air najpierw kupi 34 proc, udziałów w CSA, a następnie odsprzeda je Travel Service. Koreański przewoźnik nabędzie je na takich samych warunkach jak podczas poprzedniej transakcji gdzie za 44 proc. zapłacił 68,3 mln koron czeskich (ok. 10,4 mln złotych). Zatem za 34 proc. Korean powinien zapłacić około 53 mln koron czeskich (8 mln złotych). O ile tę kwotę potwierdza koreański przewoźnik, to już nie ujawnia ceny za jaką Travel Service kupi udziały od niego.Więcej na temat zakupu udziałów przez Korean Air można przeczytać w naszym artykule "CSA-Korean: Oficjalne podpisanie umowy".

Wraz z wejściem nowego akcjonariusza do linii nastąpi kilka zmian personalnych w zarządzie. Swoją rezygnację zapowiedział już Philippe Moreels, prezes i przewodniczący rady nadzorczej CSA. Z firmy odejdzie w momencie zakończenia transakcji. Zmiany nastąpią także na innych kluczowych stanowiskach w spółce.Mimo zakupu udziałów przez linię z rodzimego rynku, CSA nie straci statusu narodowego przewoźnika, prawa do lotów do krajów gdzie istnieje ograniczona liczba przewoźników lotniczych (Rosja), a także korzystania z przywilejów otwartego nieba - potwierdził czeski Aeroholding.

Po sfinalizowaniu transakcji czeski Aeroholding zachowa 19,74 proc. udziałów w Czech Airlines, a pozostałe 2,26 proc. pozostanie w rękach firmy ubezpieczeniowej Ceska pojistovna.

Warto także dodać, że przewoźnicy współpracują od tego roku na innej płaszczyźnie. Dokładnie od połowy czerwca obowiązuje umowa code-share Travel Service i Czech Airlines.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_732c8 2013-12-07 10:29   
gosc_732c8 - Profil gosc_732c8
gosc_d8f0a: nie kupywać, a kupować... A a po drugie travel service to nie taki nieduży low cost, tylko największy czarterowy przewoźnik w tej części Europy i jeden z większych w Europie. A Enter kupujący LOT? Patrząc na fakt, ze Enter zarabia, i to sporo, a LOT nie, to chyba jest to do wyobrażenia.
gosc_d8f0a 2013-12-06 19:24   
gosc_d8f0a - Profil gosc_d8f0a
Ciekawie, nieduży czeski LCC kupuje udziały w niedużym państwowym przewoźniku. Brzmi trochę, jakby Enter Air miał kupywać udziały w LOT ;D
gosc_9eae6 2013-12-06 18:25   
gosc_9eae6 - Profil gosc_9eae6
ładne kombinacje CSA sprzedała 2 dwie pary slotow na LHR za wieksza kwote niz sama warta
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama