Heathrow buduje antyhałasowe kopuły

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
2 grudnia 2013 14:05
4 komentarze
Reklama
Londyńskie lotnisko Heathrow wyda niemal 2 mln funtów na budowę betonowych kopuł antyhałasowych w 21 szkołach położonych w pobliżu lotniska. Prowizoryczne rozwiązania są konieczne, bo wciąż nie wiadomo, czy największy europejski hub będzie mógł dalej się rozwijać. 

Lotnisko Heathrow, które w zeszłym roku obsłużyło ponad 70 mln pasażerów, zmaga się z dużymi ograniczeniami związanymi z hałasem i ochroną środowiska. Port lotniczy został uruchomiony jako lotnisko cywilne po drugiej wojnie światowej w odległości ok. 20 km od centrum Londynu. Obecnie wokół Heathrow znajdują się gęsto zamieszkane przedmieścia. 

Stolica Wielkiej Brytanii, a w szczególności dzielnica Hounslow, mają najwyższy poziom hałasu wywołanego przez samoloty na świecie. 


Walcząc z hałasem lotnisko zdecydowało o rozpoczęciu budowy betonowych kopuł na podwórkach 21 szkół w okolicy. Projekt będzie kosztował 1,8 mln funtów (9,1 mln zł). Jak podkreślają cytowani w artykule "International New York Times" uczniowie i nauczyciele w szkołach, przypominające szałasy kopuły są jedyną możliwością przeprowadzenia spokojnej rozmowy w trakcie przerwy. 

W godzinach szczytu samoloty przelatują nad domami w Hounslow nawet co minutę, znajdując się na wysokości zaledwie kilkuset metrów. Kopuły obniżają poziom hałasu o 19 decybeli. 

Do końca tego roku powołana przez rządząca koalicję komisja ma przedstawić rekomendację dotyczącą dalszego rozwoju lotnisk w Londynie. Heathrow chce wybudować trzecią, a nawet czwartą drogę startową, jednak przeciwko temu protestują mieszkańcy okolic lotnisk. Burmistrz Londynu Boris Johnson przedstawił projekt budowy zupełnie nowego lotniska na sztucznej wyspie w ujściu Tamizy. Miałoby ono zostać połączone z Londynem szybką koleją. Jednak koszt tego projektu to prawie 50 mld funtów, podczas gdy rozbudowa Heathrow pochłonie jedynie ok. 14-18 mld funtów. 

Prezes lotniska Heathrow, Colin Matthews, podkreślał niedawno, że niezbędne jest utrzymanie pojedynczego hubu, a nie rozdzielanie ruchu między różne lotniska. Opowiada się on także za lepszą komunikacją z kolejami dużych prędkości. 

Dominik Sipinski
fot. Heathrow Airport, mapa Dominik Sipinski/Pasazer.com na podstawie Airport Watch UK. 

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_60040 2013-12-02 22:37   
gosc_60040 - Profil gosc_60040
na lotnisku i w przy lotnisku pracuje 100 tys. ludzi -- oni musza gdzies mieszkac! masa firm ma swoje siedziby tuz obok Heathrow - jesli wyrzuca lotnisko na Tamize, to gdzie ludzie beda mieszkac? kogo bedzie stac przyjechac do pracy kolejka za 30 funtow, by pracowac 8 godzin po 6 funtow za godzine na zmywaku czy w kuchni?! pomysl Borysa jest oderwany od rzeczywistosci!
gosc_7c760 2013-12-02 22:08   
gosc_7c760 - Profil gosc_7c760
A ludzie w Poznaniu narzekają, że hałas wokół Ławicy jest...
gosc_4d731 2013-12-02 18:40   
gosc_4d731 - Profil gosc_4d731
Ciekawe, czy królowej w Windsorze przeszkadzają startujące samoloty
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy