Poznań walczy o bazę Ryanaira

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
27 listopada 2013 16:29
16 komentarzy
Reklama

Lotnisko Poznań-Ławica chce zachęcić Ryanaira do uruchomienia w Wielkopolsce kolejnej polskiej bazy. O zabiegach portu lotniczego informuje dzisiejsza lokalna "Gazeta Wyborcza". 

Lotnisko przedstawiło już ofertę irlandzkiemu przewoźnikowi niskokosztowemu i czeka na odpowiedź. Baza Ryanaira oznaczałaby nowe połączenia, ale nie ma wątpliwości, że linia zażąda albo dużych obniżek opłat lotniskowych, albo wysokich tzw. umów marketingowych. 

Potwierdzamy, że ostatnia wizyta prezesa Mariusza Wiatrowskiego ze współpracownikami w Dublinie dotyczyła złożenia przewoźnikowi nowych propozycji, także w kontekście bazy w Poznaniu, co wiąże się z zamówieniem przez Ryanaira nowych samolotów - mówi Pasazer.com Hanna Surma, rzeczniczka prasowa poznańskiego lotniska. Poznańskie lotnisko od wielu miesięcy notuje spadki liczby pasażerów. Po raz ostatni wzrost liczby pasażerów w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku Ławica miała w sierpniu 2012 r. Od tego czasu lotnisko notuje nieprzerwane spadki - w październiku tego roku o ponad 4 proc.

Lotnisko szacuje, że w tym roku obsłuży ok. 1,4 mln pasażerów. W ubiegłym, rekordowym było to 1,6 mln podróżnych. To istotny spadek, tym bardziej że jak wynika z raportu Pasazer.com, 1,6 mln pasażerów to próg rentowności polskich lotnisk z uwagi na trwające inwestycje. 

Zgodnie z zapowiedziami lotniska agresywna walka o nowe trasy i zmiana cennika to elementy strategii poprawy oferty Ławicy. Na razie efekty są skromne: obecność w Poznaniu zwiększyła Lufthansa, a od 1 kwietnia loty z Poznania do Berlina będzie oferowała linia Etihad Regional

Przewoźnicy niskokosztowi w Poznaniu nie otwierają jednak nowych tras, a raczej kasują niektóre. Na Ławicy obecnie bazę ma Wizz Air. Stacjonuje tu jeden Airbus A320 tej linii. 

Nie wiadomo, jakie trasy mogłyby zostać uruchomione po ulokowaniu w Poznaniu bazy Ryanaira. Do tej pory irlandzki przewoźnik ma dwie bazy w Polsce - w Krakowie i Wrocławiu, planuje otworzyć kolejną w Modlinie. 

Decyzji w tej sprawie nie należy się spodziewać zbyt szybko, między innymi dlatego że zamówionymi maszynami linia będzie dysponować w drugiej połowie przyszłego roku. Port złożył atrakcyjną rynkowo propozycję, ale ostateczna ocena potencjału regionu w segmencie ruchu niskokosztowego należy do przewoźnika - podkreśla Surma. 

Dodaje, że oferta lotów Ryanaira z zachodniej Polski i okolic Berlina jest już teraz duża. Kolejna baza mogłaby doprowadzić do spadku cen przelotów, co ucieszy pasażerów, jednak dla przewoźnika nie jest korzystne. 

Baza Ryanaira mogłaby również doprowadzić do zmniejszenia oferty Wizz Aira w Poznaniu. Podobna sytuacja ma miejsce we Wrocławiu, gdzie węgierska linia ogranicza oferowanie unikając bezpośredniej rywalizacji z Ryanairem. 

Dominik Sipiński
fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
sauvi 2013-12-04 08:51   
sauvi - Profil sauvi
@gosc_401ce: zwazywszy te ciagle porownania z Hiszpania, nalezy przypomniec ze tam zbudowano tych lotnisk az 48 i to bynajmniej nie w regionach turystycznych. Lotniska buduje sie na lata, i mam nadzieje, ze za jakies 20 lat nikt nie bedzie kwestionowal zasadnosci budowy lotnisk w Lublinie czy Bialymstoku (co innego jezeli chodzi np. o Gdynie).
gosc_401ce 2013-12-03 23:25   
gosc_401ce - Profil gosc_401ce
@gosc_4f177 - Łodzi lotnisko nie jest potrzebne. Warszawa jest za blisko. Boję się, że będzie u nas z lotniskami to samo co w Hiszpanii
gosc_ab642 2013-11-29 14:09   
gosc_ab642 - Profil gosc_ab642
We WRO trwaja zaawansowane prace nad wprowadzeniem ils cat II (niedawno PAZP wyminila/zainstalowala nowy sprzet, ktory na razie dziala w kategorii I), jest to wymog Ryanaira dla stworzenia bazy.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama