Jest zgoda na łączenie AA i US Airways

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
14 listopada 2013 16:00
2 komentarze
Reklama

Wydział Antymonopolowy przy Departamencie Sprawiedliwości USA wydał ostateczną zgodę na połączenie linii American Airlines i US Airways. Wcześniej, w sierpniu, taką zgodę wyrazili akcjonariusze obu przewoźników. Natomiast w lutym tego roku obie linie ogłosiły plany łączenia się, a pod koniec marca Federalny Sąd Upadłościowy w Nowym Jorku wydał zgodę na tę transakcję. Linie planują zamknąć proces łączenia w ostatnim miesiącu tego roku.

Według najnowszych postanowień łączenia, linia US Airways jest zobowiązana do:
  • Oddania 37 par slotów oraz sprzedać kolejnych osiem na lotnisku im. Ronalda Reagana w Waszyngtonie (DCA),
  • Oddania 34 par slotów na nowojorskim lotnisku La Guardia (LGA),
  • Zwolnienia kilku/kilkunastu rękawów (gate'ów) na lotniskach w Los Angeles (LAX) i Chicago O'Hare (ORD),
  • Zmniejszyć liczbę używanych rękawów na lotniskach w Bostonie, Miami i Love Field.
Prawdopodobnie część slotów zostanie przejęta przez linie Southwest Airlines, JetBlue Airways oraz Delta Air Lines.Doug Parker, obecny prezes US Airways, zostanie szefem nowego przewoźnika, natomiast Tom Horton, prezes American Airlines obejmie stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej.

Połączeni przewoźnicy zostaną największą linią lotniczą na świecie i obsłużą 170 mln pasażerów oraz będą generować przychody w wysokości 38,7 mld dolarów rocznie, w oparciu o dane z 2012 roku. Nowy przewoźnik zachowa nową markę Americana, pozostanie w sojuszu oneworld, jego flota będzie się składać z ponad 1270 samolotów, a główna siedziba znajdować się będzie w Fort Worth w Teksasie. Więcej na ten temat w artykule "American łączy się z US Airways".

Warto dodać, że linie US Airways opuszczą Star Alliance w styczniu 2014 r. Do tego czasu nadal będzie można korzystać ze wszystkich przywilejów Stara, w tym zbierania mil lecąc linią US Airways. Następnie przewoźnik zostanie pełnoprawnym członkiem oneworld.

Piotr Bożyk
Fot. US Airways

Ostatnie komentarze

shorty 2013-11-15 20:41   
shorty - Profil shorty
super
mietek 2013-11-15 08:58   
mietek - Profil mietek
1270 samolotów:)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama