LOT: Postępowanie wyjaśniające KE
Reklama
Po ponad czterech miesiącach od złożenia w Brukseli przez Polskie Linie Lotnicze LOT Planu Restrukturyzacji, Komisja Europejska rozpoczęła formalne postępowanie wyjaśniające.

- Od dawna spodziewaliśmy się takiej decyzji - mówi Sebastian Mikosz, prezes PLL LOT. – Komisja standardowo uruchamia tę procedurę w przypadku podmiotów, w tym linii lotniczych, które ubiegają się o pomoc publiczną na restrukturyzację.
Plan Restrukturyzacji PLL LOT został złożony w Komisji Europejskiej 20 czerwca tego roku. Jak zapewniają przedstawiciele linii jest on konsekwentnie realizowany i przynosi pozytywne rezultaty.

- Wyniki Spółki poprawiają się i są nawet lepsze od zakładanych w Planie. Od momentu złożenia Planu, Komisja zwróciła się do przewoźnika z pytaniami dotyczącymi poszczególnych elementów i założeń Planu. To standardowa procedura, podobnie jak uruchomione właśnie formalne postępowanie wyjaśniające w sprawie notyfikowania pomocy publicznej. Komisja podejmując taką decyzję 6 listopada jednocześnie powiadomiła polski rząd i podała do publicznej wiadomości jakie kwestie dotyczące Planu Restrukturyzacji PLL LOT powinny zostać doprecyzowane - czytamy w komunikacie prasowym przewoźnika przesłanym do naszej redakcji.
W ostatnim czasie podobne postępowania zostały uruchomione wobec innych linii lotniczych: SAS, Air Baltic, Adria Airways oraz Estonian Air.
- Postępowanie wyjaśniające to normalny, standardowy element procesu, co potwierdza sama Komisja Europejska. Ustawiliśmy sobie poprzeczkę bardzo wysoko, podjęliśmy radykalne kroki, by ratować Spółkę i stworzyć stabilne warunki dla jej funkcjonowania. Działamy na ważnym i rozwijającym się rynku, z dużym potencjałem. Mierzymy się z silną konkurencją. Nie ma więc nic zaskakującego w tym, że kilka elementów wymaga dokładnego przeanalizowania, wyjaśnienia i uzasadnienia - wyjaśnia Mikosz.
W grudniu 2012 r. został złożony do KE wniosek o pomoc na ratowanie PLL LOT (poprzedzającą pomoc na restrukturyzację). W maju br. KE wydała decyzję akceptującą tę pomoc oraz zobowiązała władze polskie do przekazania planu restrukturyzacji do dnia 20 czerwca br. W ramach pierwszej transzy LOT otrzymał 400 mln zł. Plan Restrukturyzacji przedłożony KE zakłada m.in. przekazanie na rzecz LOT drugiej transzy pomocy publicznej na restrukturyzację w wysokości 381 mln zł.
- Zgodnie z Planem, druga transza miała zostać wypłacona w sierpniu tego roku. Jednak dzięki konsekwentnym działaniom sytuacja spółki stale się poprawia. Wyniki są lepsze od zakładanych, w związku z tym LOT nie wystąpił o wypłatę drugiej transzy w sierpniu, wrześniu ani październiku - przekonuje PLL LOT.
Komisja w sposób szczegółowy zamierza przeanalizować Plan Restrukturyzacji w trzech aspektach. Chodzi o tak zwane środki kompensacyjne, które spółka musi wnieść w zamian za otrzymanie pomocy publicznej, możliwość osiągnięcia przez spółkę trwałej rentowności poprzez działania zapisane w Planie oraz wkład własny spółki do kosztów i wydatków, które poniesione zostaną w procesie restrukturyzacji. Plan Restrukturyzacji PLL LOT zakłada wprowadzenie prawie stu zmian i inicjatyw, które z jednej strony obniżą koszty funkcjonowania spółki, a z drugiej wygenerują dodatkowe przychody.
- Zgodnie z założeniami Planu PLL LOT ma uzyskać trwałą rentowność począwszy od 2015 roku. W efekcie realizacji Planu Restrukturyzacji i wdrożenia floty samolotów Boeing 787, PLL LOT ma uzyskać pozycję jednego z najbardziej efektywnych kosztowo przewoźników sieciowych w Europie - czytamy w komunikacie.