Finnair świętuje swoje 90 urodziny

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
01 listopada 2013 13:47
Reklama

Finnair obchodzi dziś (1.11) swoje 90 urodziny. Przewoźnik jest piątą, najstarszą działającą linią lotniczą na świecie, która powstała 1 listopada 1923 roku. Obecnie Finnair specjalizuje się w lotach pomiędzy Europą i Azją oferując bezpośrednie połączenia z Helsinek do ponad 60 miast w Europie i 13 w Azji. Na pokładach samolotów fińskiej linii podróżuje ponad osiem milionów pasażerów rocznie.

- Będziemy budować jeszcze lepszą siatkę połączeń pomiędzy Europą a Azją, która wpisuje się w naszą strategię i wizję podwojenia azjatyckich tras i przychodów w 2020 r. - powiedział Pekka Vauramo, prezes Finnaira.

W ramach roku jubileuszowego na pokładach wszystkich samolotów fińskiego przewoźnika, obsługujących zarówno trasy krótkiego, jak i długiego zasięgu; standardem są elementy wyposażenia kabiny, zaprojektowane przez firmę Marimekko - poduszki, koce, zagłówki, serwetki i zastawa. Niedawno Finnair ogłosił również wprowadzenie nowego menu w klasie biznes, które opracowali dwaj znani fińscy szefowie kuchni: Tomi Björck i Pekka Terävä.Przewoźnik rozpoczął także modernizację kolejnych ośmiu samolotów, obsługujących rejsy transkontynentalne, wyposażając klasę biznes w fotele rozkładane do pozycji poziomej "fully flat", dzięki czemu pasażerowie będą mieli zapewniony pełen komfort podróży. Po zakończeniu wymiany foteli we wrześniu 2014, tylko trzy A340-300 spośród wszystkich samolotów Finnaira nie będą wyposażone w nowy typ siedzeń, w 2015 zostaną one zgodnie z planem wycofane z floty i zastąpione nowymi Airbusami A350-900.

Finnair ujednolica także swoją flotę i jako pierwszy na świecie odebrał we wrześniu Airbusy A321 z sharkletami. Nowe modele A321 są cichsze i wygodniejsze dla pasażerów, a ich wydajność wzrośnie o około 5 proc. Wymiana maszyn pozwoli również na uzyskanie większej elastyczności operacyjnej między lotami rejsowymi i czarterowymi, co spowoduje wydajniejszą eksploatację samolotów i zredukuje zużycie paliwa w przeliczeniu na jednego pasażera.

Obecnie flota przewoźnika składa się z 68 samolotów: 27 maszyn z rodziny A320, ośmiu A330-300, siedmiu A340-300, dwóch Boeingów 757-200, 10 Embraerów E-170 oraz 12 E-190.Prace modernizacyjne trwają nie tylko na pokładach maszyn, ale także na lotnisku w Helsinkach, w obszarze "non-Schengen", gdzie rozpoczęto już budowę nowej strefy Premium Lounge, której otwarcie zaplanowano na wiosnę 2014 roku. Nowy lounge będzie znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie salonu Finnair Lounge, który jest regularnie oceniany jako jeden z najlepszych tego typu salonów na świecie.Piotr Bożyk
Fot. Finnair
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama