×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Q400 NextGen z większą liczbą miejsc?
Bombardier przygotowuje nową konfigurację pokładu Q400, który ma pomieścić więcej pasażerów. Według wstępnych informacji przekazanych przez osoby związane z tym programem, pierwsze konkrety dotyczące tego projektu mają zostać zaprezentowane w pierwszej połowie przyszłego roku.

Kanadyjski producent chce zaoferować dwa nowe warianty Q400 mogące pomieścić kolejno 84 i 86 pasażerów. Nie wiadomo, czy zwiększenie liczby pasażerów zabieranych na pokład zostanie osiągnięte poprzez zmianę foteli czy też modyfikację wnętrza samolotu. Obecnie najpojemniejsza wersja Q400 może zabrać 80 pasażerów w konfiguracji jednej klasy podróży.

Według źródeł zbliżonych do zarządu producenta nowym modelem Q400 jest już zainteresowany pierwszy klient. Jednak nikt nie ujawnił o jaką linię chodzi, a sam Bombardier odmówił komentarza w tej sprawie.Bombardier już wcześniej wskazywał na rozwój swojego popularnego Dasha Q400. Opracowana miała zostać dłuższa wersja modelu (Q400XL) dla 90 i 96 pasażerów z wprowadzeniem do użytku w drugiej połowie obecnej dekady. Jednak jak wszystko wskazuje, producent najprawdopodobniej porzucił ten projekt i skupił się tylko na obecnym modelu Q400 przez co oddał rynek ATR-owi, który jest na etapie kontynuowania prac nad definicją 90 osobowego, turbośmigłowego samolotu z wejściem do służby ok. 2017 r.

Europejski producent zapowiedział, że rozwój nowego programu potrwa około czterech lat przy czym projektując nowy samolot nie zaniedba swojego podstawowego rynku. 

- 90 miejscowy samolot turbośmigłowy z bardziej wydajnymi silnikami będzie kolejnym krokiem milowym na tym rynku. Wysoce wydajne i o zwiększonej pojemności samoloty powinny na krótkich trasach być atrakcyjną perspektywą dla przewoźników na całym świecie - powiedział Chris Seymour, analityk rynku lotniczego Flightglobal Ascend.

Analizy rynku lotniczego pokazują, że w ciągu najbliższych 20 lat będzie zapotrzebowanie na około 3100 regionalnych maszyn turbośmigłowych: 500 samolotów 50 osobowych, 1000 maszyn 90 miejscowych oraz 1600 mogących zabrać na pokład 70 pasażerów.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożykgość_e108a - Profil
gość_e108a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie