Przetarg MON: Blue Jet i PLL LOT

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
30 października 2013 17:37
6 komentarzy
Reklama
Dwaj przewoźnicy chcą na pokładach swoich maszyn wozić najważniejsze osoby w państwie. W przetargu ogłoszonym przez Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) ostateczne oferty złożyli PLL LOT oraz Blue Jet (link do floty). Z rywalizacji wycofał się Enter Air, który na razie nie chciał komentować swojej rezygnacji z przetargu.

Resort obrony wybierze wykonawcę usługi po weryfikacji złożonych dokumentów. Trzyletnia umowa ma obowiązywać od 1 stycznia 2014 r., a wartość usługi wyceniana jest nawet na kilkaset milionów złotych.

W kwietniu tego roku MON ogłosił przetarg na czarter czterech maszyn dla VIP-ów. Ministerstwo planuje wyczarterować dwa samoloty średniej wielkości (65-90 miejsc) i dwa mniejsze (17-19 miejsc). Jednak zastrzega, że może się to zmienić pod wpływem ofert, które zostały zgłoszone do przetargu. Kolejny z warunków przetargu to m.in. samoloty wyprodukowane w 2004 r. lub później.

Warto dodać, że obecna umowa czarteru dwóch Embraerów 175 (SP-LIG/LIH) od Eurolotu wygasa w grudniu. Jednak są w niej także postanowienia umożliwiające skrócenie lub wydłużenie jej obowiązywania.- Przetarg powinien być rozstrzygnięty do końca października tak, by zwycięska firma miała czas na przygotowanie samolotów. Warunki, jakie będą musiały spełnić firmy startujące w przetargu to m.in.: certyfikaty bezpieczeństwa pilotów, polskojęzyczna obsługa, umożliwienie stacjonowania samolotów w Polsce oraz pomalowanie ich w polskie barwy. To wszystko ma zagwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa naszych VIP-ów - mówił w kwietniu Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony.

W czerwcu 2010 r. Eurolot podpisał umowę z Ministerstwem Obrony Narodowej w sprawie czarteru dwóch samolotów Embraer 175 dla najważniejszych osób w państwie. W 2011 r., jak wynika ze sprawozdania finansowego firmy, Eurolot uzyskał za wynajem tych dwóch samolotów przychód w wysokości 35 mln zł, natomiast ich obsługa kosztowała firmę 30,5 mln zł.

Samoloty noszą narodowe barwy z napisem "Rzeczpospolita Polska", który z drugiej strony napisany jest w języku angielskim, a piloci i personel pokładowy, to pracownicy PLL LOT.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
banan86 2013-10-31 10:10   
banan86 - Profil banan86
a zatem Lot i tak wie, że "wygra" przetarg bez względu na to jak złodziejskie stawki zaproponuje. A że obecna grupa rządząca jest przyjaźnie nastawiona i nie ma nic przeciwko pompowaniu pieniędzy publicznych w Lot, ten przetarg będzie idealną wymówką do przeprowadzenia dotacji, przeciw której nawet KE nie może nic powiedzieć
marekd 2013-10-31 10:02   
marekd - Profil marekd
Zwycięzców może i zapewne będzie dwóch, bo przetarg jest podzielony na dwie grupy samolotów, a po wycofaniu się Enter Air dla lotu nie ma alternatywy. Unieważnienie w całości lub w części jest możliwe, bo w dotychczasowej umowie z Eurolotem jest klauzula o możliwości przedłużenia umowy.
banan86 2013-10-31 09:48   
banan86 - Profil banan86
Jeśli wygra Lot (zapewne z zawyżonymi stawkami) to będzie to kolejna ukryta forma dotacji ze strony państwa do nierentownej spółki
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy