System Quota Count na lotnisku Chopina

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
25 października 2013 22:47
3 komentarze
Reklama

Od początku sezonu zimowego 2013/14 na lotnisku Chopina w Warszawie wprowadzony zostanie system Quota Count, który ułatwi koordynowanie lotów w porze nocnej. Liczba operacji lotniczych zależeć będzie od ich głośności.

Wszystkim statkom powietrznym operującym na lotnisku Chopina przydzielona została określona liczba punktów w przedziale od 0,25 do 16 w zależności od poziomu hałasu jaki powodują przy starcie lub lądowaniu. Im samolot mniej hałasuje, tym niższą wartość otrzymał.

Od początku sezonu zimowego (od 27.10) wszystkie operacje startu lub lądowania będą sumowane według wartości punktowej przyznanej samolotom, które je wykonują. Po osiągnięciu limitu 32 punktów ruch na lotnisku w porze nocy zostanie wstrzymany.

- Oznacza to, że będą preferowane samoloty emitujące mniejszy hałas. Liczba operacji lotniczych może się różnić każdej nocy, ale zasięg hałasu powodowany przez statki powietrzne utrzymany będzie na stałym poziomie – wyjaśnia Witold Piechota, kierownik Działu Ochrony Środowiska lotniska Chopina.

Limit punktów w systemie Quota Count wyznaczany jest dla jednej nocy w oparciu o założenia przyjęte do określenia granicy obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska Chopina przez Sejmik Województwa Mazowieckiego.

- System Quota Count to kolejne narzędzie, które wprowadzamy w trosce o komfort życia mieszkańców Warszawy. Umożliwi ono osiągnięcie pewnego kompromisu pomiędzy potrzebami pasażerów, korzystających z lotniska a także osób mieszkających w pobliżu naszego portu – tłumaczy Michał Marzec, dyrektor lotniska Chopina.

Limit ustalany jest raz na sezon, jednak jego wartość może być zmieniana w zależności od wyników prowadzonego monitoringu oddziaływania hałasu lub zmian w przepisach.

- Chodzi o to by zachować równowagę pomiędzy prawem do spokojnego wypoczynku, a prawem do prowadzenia określonej działalności gospodarczej, która znacząco przyczynia się do rozwoju miasta i regionu – dodaje Marzec.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_5afe1 2013-10-28 23:56   
gosc_5afe1 - Profil gosc_5afe1
Co za bzdura, tak samo jak zakaz startów nocą we FRA. Rozwój lotniska to podstawa, a jak się komuś nie podoba to niech się wyprowadzi. To nie jest tak, że lotnisko się nagle pojawiło - wiedzieli ludzie gdzie kupują mieszkania i domy.
pprzybyl 2013-10-28 17:30   
pprzybyl - Profil pprzybyl
Taka informacja jest dostępna na stronie internetowej lotniska
gosc_76912 2013-10-28 10:21   
gosc_76912 - Profil gosc_76912
Jest możliwość opublikowania poziomu hałasu dla danego typu samolotu ?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama