Raport: Co nowego w sezonie zimowym?

Anna Żuchlińska - Profil Anna Żuchlińska
27 października 2013 08:31
40 komentarzy
Reklama

W życie wchodzi właśnie zimowy rozkład lotów na sezon 2013/14, który będzie obowiązywał do końca marca 2014 roku. Sprawdzamy, jakie nowe połączenia zaoferują nam przewoźnicy obsługujący rejsy z polskich portów lotniczych, a które trasy zostaną zawieszone/skasowane na okres zimowy.


Warszawa

lotnisko Chopina

W związku w planami restrukturyzacji, wraz z początkiem sezonu zimowego, LOT skasuje/zawiesi połączenia z Warszawy do Bydgoszczy, Dusseldorfu, Helsinek, Zurychu, Rzymu Fiumicino, Stuttgartu. Na zimę zawieszone zostaną rejsy do Nicei, Bejrutu oraz Kairu.

Eurolot uruchomi w sezonie zimowym połączenie z Warszawy do Salzburga, na zimę zawieszone zostały sezonowe rejsy do Heringsdorfu, Dubrownika, Splitu oraz Zadaru. Skasowane zostały także wakacyjne loty z Warszawy do Zadaru obsługiwane dla ScandJet przez Enter Air.W nadchodzącym sezonie zimowym Wizz Air zaoferuje pasażerom loty na trasach do Tel Awiwu, Grenoble oraz Charkowa (uruchomione na początku października). Węgierski przewoźnik niskokosztowy zawiesił na zimę sezonowe rejsy do Burgas. Zimą nie polecimy liniami WOW air z Warszawy na Islandię.

lotnisko Modlin

Ryanair skasuje na zimę połączenia z Modlina do Bari, Budapesztu, na Kretę, do Dusseldorfu Weeze, Frankfurtu Hahn, Marsylii, na Majorkę, Pizy oraz do Trapani.


Kraków

Ryanair zawiesza na zimę rejsy z krakowskiego portu lotniczego na Cypr, Kos, Majorkę, do Billund, Girony/Barcelony, Malagi, Goteborga, Cagliari, Pizy oraz Trapani. easyJet uruchomi nowe połączenie z Krakowa do Bazylei.LOT kasuje połączenie z Krakowa do Frankfurtu. W styczniu Lufthansa skasuje połączenie z krakowskiego portu lotniczego do Dusseldorfu. Na zimę zawieszone zostaną rejsy Finnair do Helsinek. W sezonie zimowym nie polecimy liniami Germanwings z Krakowa do Stuttgartu. Eurolot zawiesił na zimę sezonowe połączenie z Krakowa do Dubrownika.

Gdańsk

Eurolot uruchomi w sezonie zimowym połączenie z Gdańska do Rzeszowa, skasowane natomiast zostały sezonowe loty do Splitu, Zadaru oraz Dubrownika, a także połączenie do Wrocławia. Ryanair zawiesza na zimę rejsy z Gdańska do Girony/Barcelony, Leeds Bradford oraz Birmingham.Na okres zimowy zawieszone zostanie również połączenie Wizz Air do Rzymu Ciampino. Rejsy Sprint Air między Gdańskiem a Zieloną Górą były wyłącznie obsługiwane w okresie wakacji letnich.

Katowice

W sezonie zimowym Wizz Air uruchomi z Katowic połączenie do Grenoble oraz Tel Awiwu. Na zimę skasowane zostaną natomiast rejsy Wizz Air z katowickiego portu lotniczego do Burgas, Larnaki oraz Liverpoolu.LOT skasuje połączenie z Katowic do Monachium. Ryanair zawiesza na zimę rejsy z katowickiego lotniska do Alicante, na Kretę, do Edynburga oraz Girony/Barcelony.

Wrocław

Ryanair zawiesza na zimę połączenia z Wrocławia do Alicante, Bournemouth, na Kretę, do Malagi, Malme, na Maltę oraz do Wenecji Treviso.Wizz Air skasuje rejsy z wrocławskiego lotniska do Oslo Torp. Zawieszone zostanie połączenie Eurolot z Wrocławia do Gdańska.

Poznań

Wizz Air uruchomi zimą połączenie z Poznania do Mediolanu Bergamo. W sezonie zimowym węgierski przewoźnik nie będzie realizował lotów z Poznania do Bergen oraz Barcelony, zawieszone zostało również sezonowe rejsy do Burgas. Eurolot zawiesił na zimę sezonowe połączenia z Poznania do Dubrownika oraz Zadaru.Ryanair skasuje w sezonie zimowym loty z poznańskiej Ławicy do East Midlands, Edynburga, Mediolanu Bergamo oraz na Majorkę. Irlandzki przewoźnik rezygnuje również z lotów do Barcelony El Prat, w zamian za to uruchomi rejsy do Girony. LOT skasuje połączenie z Poznania do Monachium.

Rzeszów

Eurolot uruchomi w sezonie zimowym połączenie z Rzeszowa do Gdańska. Ryanair zawiesza na zimę rejsy z rzeszowskiego portu lotniczego do Bristolu, Girony/Barcelony, Glasgow/Prestwick oraz Trapani.


Łódź

Ryanair kasuje na zimę połączenia z Łodzi do Bristolu, Oslo Rygge, Mediolanu Bergamo oraz Edynburga.


Bydgoszcz

LOT kasuje połączenie z Bydgoszczy do Warszawy. Zimą nie polecimy liniami Ryanair z Bydgoszczy do Girony/Barcelony.


Szczecin

Ryanair kasuje na zimę połączenia ze Szczecina do Bristolu, Edynburga oraz Liverpoolu.


Lublin

Linie lotnicze Ryanair kasują na zimę połączenie z Lublina do Liverpoolu. Eurolot planuje natomiast uruchomienie w sezonie zimowym rejsów z Lublina do Mediolanu Malpensy.


Zielona Góra

W sezonie zimowym z Zielonej Góry dolecimy wyłącznie do Warszawy, połączenie obsługiwane jest przez Sprint Air. Przewoźnik zawiesił wakacyjne rejsy z Zielonej Góry do Gdańska.W nachodzącym sezonie zimowym skasowanych/zawieszonych zostanie w sumie 88 tras z polskich portów lotniczych, na zimę zyskamy natomiast 10 nowych połączeń. Najwięcej tras skasowanych zostanie z Warszawy oraz Krakowa (po 15), 11 połączeń straci na zimę Poznań, o 9 tras mniej będzie obsługiwanych z Gdańska, Modlina oraz Katowic. Największą liczbę nowych połączeń zyska lotnisko Chopina, przewoźnicy uruchomią z Warszawy cztery trasy. O 2 nowe połączenia wzbogaci się siatka połączeń z Katowic oraz Poznania.

Najwięcej połączeń (51) na sezon zimowy zostanie skasowanych/zawieszonych przez Ryanair, LOT skasuje 12 tras, Eurolot zawiesił 11 połączeń, a Wizz Air nie będzie realizował rejsów na dziewięciu trasach. Węgierski przewoźnik uruchomi natomiast najwięcej nowych połączeń (6) do Izraela, Francji, Włoch oraz na Ukrainę. Dwa połączenia uruchomione zostaną przez Eurolot, a Ryanair oraz easyJet uruchomią po jednej trasie.

Sezon zimowy zawsze wiąże się ze zmniejszeniem liczby połączeń - w porównaniu do zeszłej zimy skasowanych zostanie więcej tras (88 zamiast poprzednich 67), uruchomionych zostanie także mniej tras (10 zamiast 25). W nadchodzącym sezonie zimowym żaden nowy przewoźnik nie zdecydował się na wejście na polski rynek przewozów lotniczych - w ubiegłym roku zyskaliśmy natomiast przede wszystkim Qatar Airways oraz Emirates.

Anna Żuchlińska
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_35c0e 2013-12-04 09:22   
gosc_35c0e - Profil gosc_35c0e
Nie rozumiem podejscia przewoznika na 4 miesiace zawiesza loty a przeciez okres swiateczny I rozliczeniowy jest najbardziej busy przynajmniej w uk. Jest to bardzo denerwujace ze ciagle dowiadujemy sie o jakis zmianach.
gosc_a84ec 2013-11-06 11:22   
gosc_a84ec - Profil gosc_a84ec
Najlepiej to byłoby je wyczarterować liniom operującym na półkuli południowej gdzie jest teraz lato.
gosc_b2d79 2013-10-31 11:03   
gosc_b2d79 - Profil gosc_b2d79
Skoro nie stoją w hangarach nie byłoby rozsądniej zaparkować je gdzieś w łagodniejszym klimacie, np. na Kanarach? 15-25 stopni i z rzadka deszcz jest niewątpliwie korzystniejsze niż szron i przymrozek od czasu do czasu.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama