Bingo: System EFB na pokładach A320

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
23 października 2013 11:13
10 komentarzy
Reklama
Linia Bingo Airways wprowadzi na pokłady swoich samolotów system elektronicznej dokumentacji pokładowej Electronic Flight Bag (EFB). System EFB to elektroniczna "torba" zawierająca mapy lotnisk, podejść oraz informacje o wyważaniu samolotu wraz z gotowymi planami lotu pozwalająca na wyeliminowanie z kokpitu nie tylko papierowych map i instrukcji, których masa często osiąga 40 kg, ale także mało precyzyjnych i wysoce konserwatywnych kart osiągowych do startu i lądowania.Wykorzystując system EFB załoga będzie w stanie przed każdym startem precyzyjnie wyliczyć prędkości do startu w danych warunkach atmosferycznych (z uwzględnieniem stanu drogi startowej) oraz dobrać maksymalną możliwą temperaturę redukcji (czyli zmniejszenia ciągu silników do startu) co przekłada się na wymierne korzyści w postaci mniejszego zużycia paliwa podczas startu i wznoszenia, a także znacznego zmniejszenia zużycia silników.

Dodatkowo załoga samodzielnie będzie przygotowywać elektroniczny arkusz załadunku i wyważenia (loadsheet), którego wyniki będą automatycznie przesyłane do agenta handlingowego oraz centrum operacyjnego przewoźnika, a także do aplikacji służącej do wyliczania parametrów do startu. Dzięki temu możliwe jest jeszcze dokładniejsze określanie prędkości i redukcji ciągu.EFB umożliwia również dostęp do najnowszych planów lotu oraz informacji pogodowych. Prowadzi on także do zmniejszenia i wyeliminowania drukowania dokumentacji lotniczej co znacznie obniża koszty przewoźnika. System dla Bingo dostarczany jest przez Airbusa (system FlySmart do dokumentacji samolotu oraz aplikacji do liczenia arkusza załadunku i wyważenia oraz osiągów do startu i lądowania) oraz Navtech (w zakresie dokumentacji nawigacyjnej).

Wprowadzenie systemu EFB do samolotów Bingo Airways planowane jest na listopad, po uzyskaniu od Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) pozwolenia na rozpoczęcie półrocznego okresu próbnego. W tym okresie przewoźnik musi wykazać iż stosowane rozwiązania spełniają wymagania certyfikacyjne a personel lotniczy umie obsługiwać urządzenia. Podczas tego okresu dokumentacja papierowa musi znajdować się na pokładzie samolotu jako rozwiązanie zapasowe.

Po pozytywnym zakończeniu okresu próbnego i uzyskania od ULC stałego pozwolenia na użytkowanie systemu EFB, możliwe stanie się usunięcie praktycznie całej dokumentacji papierowej.Firma Airbus, która 15 lat temu była pionierem wprowadzając aplikacje EFB w celu eliminacji dokumentacji papierowej w kokpicie, osiągnęła technologiczny postęp przenosząc zawartość EFB na iPada, najbardziej wszechstronne, przenośnie urządzenie. Producent ogłosił wprowadzenie do użytku aplikacji obliczeniowych Electronic Flight Bag na iPada podczas Targów Lotniczych w Farnborough w lipcu 2012, a linie Qantas jako pierwsze ściśle współpracowały z Airbusem od początku projektu. Piloci Qantasa wzięli udział w testowaniu aplikacji Airbusa, pracując z inżynierami Airbusa pomagali im określić najlepsze aplikacje EFB w wersji na iPada do wykorzystania przez pilotów.

Piotr Bożyk
Fot. Airbus, Marlena Rumniak

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_a8dba 2013-11-11 00:43   
gosc_a8dba - Profil gosc_a8dba
Nie stać ich na pomalowanie swoich maszyn. Dostawcy też powoli się niepokoją. Byli pracownicy LOT wiedzą jak zarządzać linią tak by być pod kreską. Tylko jak ktoś traktuje biznes jak grę w pokera to luz. Ktoś w końcu sprawdzi.
gosc_18f87 2013-10-27 20:05   
gosc_18f87 - Profil gosc_18f87
wreszcie ktoś z głową podchodzi do tematu EFB, to co wprowadza Bingo to nie tylko zastąpienie papierowej dokumentacji, ale profesjonalne podejście do tematu jeśli chodzi o performance
gosc_540dc 2013-10-25 14:41   
gosc_540dc - Profil gosc_540dc
Dobry ruch sporo kasy zostanie w kieszeni. Podobno Enter myślał o tym ale pewnie cienko u nich z kasą na takie inwestycje. Dobry ruch Bingo.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama