Nowa radiolatarnia w Bydgoszczy

Tomasz Wyszyński - Profil Tomasz Wyszyński
19 października 2013 08:56
4 komentarze
Reklama
W Porcie Lotniczym Bydgoszcz rozpoczęły pracę operacyjną nowe urządzenia nawigacyjne, zakupione i zainstalowane przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Dzięki nowej radiolatarni w większym stopniu wykorzystany będzie pomocniczy kierunek podejścia do lądowania na bydgoskim lotnisku.

Nowa radiolatarnia służyć będzie przede wszystkim, jako pomoc nawigacyjna w przypadku lądowania na pomocniczym kierunku RWY 08. Na głównym kierunku RWY 26, podstawową pomocą nawigacyjną pozostaje precyzyjny system ILS (Instrument Landing System). W związku ze zmieniającą się strukturą wiatrów, lepsze oprzyrządowanie pomocniczego kierunku podejścia do lądowania ma duże znaczenie, ponieważ jest coraz częściej wykorzystywany.

Nowa radiolatarnia DVOR zainstalowana w komplecie z dalmierzem DME to system radiowy, który dzięki specjalnym odbiornikom w samolocie - umożliwia pilotowi odczytanie namiaru prowadzącego do radiolatarni oraz podaje mu odległość od niej.

Operacyjne wdrożenie nowej radiolatarni, poprzedzone zostało zmianami w architekturze bydgoskiej przestrzeni powietrznej. Ograniczono przestrzeń strefy kontrolowanej lotniska (CTR), oraz ustanowiono w Bydgoszczy rejon kontrolowany lotniska (TMA). Ograniczenie przestrzeni strefy kontrolowanej lotniska (CTR), zwiększyło dostępność bydgoskiego lotniska dla małego lotnictwa ogólnego.

Inwestycja, jako cześć projektu PAŻP "Rozwój infrastruktury państwowego organu zarządzania ruchem lotniczym" została dofinansowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, Priorytet VI Drogowa i lotnicza sieć TEN-T, Działanie 6.3 Rozwój sieci lotniczej TEN-T. Wkład unijny - kwota dofinansowania projektu PAŻP to 285,5 mln zł.

Radiolatarnia jest operacyjnie wykorzystana przez pilotów od 17 października 2013 roku.

Tomasz Wyszyński
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_5dd95 2013-10-31 14:30   
gosc_5dd95 - Profil gosc_5dd95
Jestem ciekaw kiedy Urząd Marszałkowski w Toruniu zacznie uczciwie inwestować w PLB jak w lotnisko regionalne z prawdziwego zdarzenia. Czy Oni nie zdają sobie sprawy z tego, że byłoby to również z korzyścią dla Nich...i całego Regionu.
gosc_3167e 2013-10-22 20:28   
gosc_3167e - Profil gosc_3167e
Ja stawiam radiolatarnię do cełbeckiego Torunia,aby wylądowały samoloty w jego biurze!!!!
4tech 2013-10-20 08:00   
4tech - Profil 4tech
Ech, żeby to jeszcze ludzie czytali ze zrozumieniem...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy