Strajk kontrolerów? Dziś rozmowy

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
07 października 2013 11:50
6 komentarzy
Reklama

Zapowiadany na 10 października strajk kontrolerów ruchu lotniczego w całej Europie został zawieszony, ale nadal jest możliwy w innym terminie. Dziś (7.10) o 15:00 w Brukseli odbędą się rozmowy ostatniej szansy. 

Równocześnie ze spotkaniem europejskiego związku ATCEUC z przedstawicielami Komisji Europejskiej będzie odbywać się posiedzenie Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego. 

- Na bieżąco będziemy informowani o rezultatach rozmów w Brukseli. Jeżeli rezultat rozmów będzie negatywny zostanie wyznaczony nowy dzień akcji między 23 października a 15 listopada - mówi w rozmowie z Pasazer.com Janusz Janiszewski, przewodniczący ZZKRL.

Sprzeciw kontrolerów budzą unijne plany cięć kosztów związanych z kontrolą ruchu lotniczego. 

Zgodnie z założeniami programu Wspólnego Europejskiego Nieba (Single European Sky) w ramach pakietów SES II oraz SES II+ Komisja Europejska zmierza do tego, by co roku agencje kontroli ruchu lotniczego zmniejszały swoje koszty. Ma to następować równocześnie ze zmniejszaniem średniego opóźnienia lotów. Janiszewski podkreśla jednak, że koszty kontroli lotów to tylko kilka procent wszystkich kosztów związanych z przelotem. Jak wynika z Raportu Pasazer.com, na średniej długości trasie europejskiej ok. 10 proc. kosztów związanych bezpośrednio z lotem to wydatki na kontrolę ruchu lotniczego. Wartość ta może ulegać zmianie w zależności od trasy i długości lotu.

Celem unijnego programu SES II oraz SES II+ jest zmniejszenie kosztów jednostkowych kontroli (tzw. unit rate), czyli podstawy do wyliczania opłat trasowych w danym kraju opartej o koszty agencji do poziomu 43-53 euro. Polska jest jednym z najtańszych krajów UE - jednostkowy koszt wynosi w październiku 36,56 euro. W UE tańsze są jedynie Portugalia, Grecja, Łotwa, Irlandia i Malta. W Niemczech, Danii, Szwecji, Hiszpanii i Włoszech "unit rate" przekracza 70 euro. 

Nasza efektywność jest jedną z najwyższych w Europie, ustępujemy miejsca Maastricht - MUAC i Wielkiej Brytanii. Natomiast wzrost ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni przez ostatnie 8 lat wyniósł ponad 100 proc. W czasie europejskiego kryzysu wzrost np. ruchu tranzytowego w polskiej przestrzeni wyniósł ponad 35 proc. - podkreśla Janiszewski. 

Zapewnia, że bezpieczeństwo jest najważniejsze w lotnictwie, a dalsze cięcia w kontroli ruchu lotniczego mogą doprowadzić do jego pogorszenia. 

Podjęcie ostatniej próby rozmów jest przejawem naszego profesjonalizmu i szczerego podejścia do sprawy. Przykre jest to, że KE chce wysłuchać naszego głosu dopiero wtedy, kiedy zostaliśmy zmuszeni do użycia ostatnich możliwych prawnych środków rozwiązywania sporów - ocenia Janiszewski. 

Dominik Sipiński
fot. EUROCONTROL
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
orro 2013-10-10 19:14   
orro - Profil orro
Przestańcie sie czepiać szczególnoe polskich atcos. I po co zaglądać do portfela? Jak zazdrościsz to smiało, aplikuj, hoops. Z tego co t u przeczytałem, to strajkują francuzi. Odnośnie stawek z kosmosu, zenek767, te w Polsce są jedne z najniższych w Europie, w 2013 spadły w stosunku do 2012. Pewnie, że ansp utrzymują się z opłat linii lotniczych, podobnie jak firmy handlingowe, dostadostawcy paliwa itp., a ich sie nie czepiacie, mimo, że koszt Atc to ok 10% ceny biletu, a koszt paliwa to 50%. Może wszyscy, łącznie z doskonale zarabiającymi pilotami powinni pracować za darmo, żeby nie nadwyrężac przewoźników? Co do prawa dostrajku się nie wypowiadam, bo szkoda. A odn warunków pracy-umowa umową, ale pracodawcy często próbują je zmieniać na niekorzyść.
gosc_3de29 2013-10-08 12:03   
gosc_3de29 - Profil gosc_3de29
Czy cos wiadomo na temat rezultatow tych rozmow? Bedzie ten strajk czy nie?
gosc_93a0f 2013-10-08 11:39   
gosc_93a0f - Profil gosc_93a0f
orro pewnie, że nie są dotowane tylko utrzymują się dzięki przewoźnikom, dla których de facto pracują - a którym wygenerują straty robiąc pod górę.
ale nie dziwie się strajkom, jakby ktoś mi chciał ciąć takie kokosy też bym bronił swojego, a wiadomo, że najłatwiej i najwygodniej wycierać sobie bezpieczeństwem.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama