×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Pierwszy lot Boeinga 787-9 DreamlinerBoeing 787-9 Dreamliner (N789EX) wystartował dziś (17.09) w swój pierwszy techniczny lot z Everett. O godzinie 20:02 czasu polskiego maszyna wzbiła się w powietrze.Rejs BOE 1 potrwa kilka godzin i można go śledzić na stronie Flightaware.com, a także na specjalnej stronie producenta.W ostatnich dniach producent przeprowadził pierwsze uruchomienie silników Rolls-Royce Trent 1000 C, testy naziemne nowej jednostki napędowej oraz kołowania z małą i dużą prędkością.Kluczową zmianą w drugim modelu z rodziny 787 jest rozszerzenie zastosowania kompozytów w celu utrzymania pierwotnie zakładanych osiągów i wagi maszyny. Więcej kompozytów producent użył m.in. w skrzydłach nowego modelu.

B787-9 to również zmiany w kadłubie, który wydłużono o 6 metrów. Nowa część składa się z dwóch trzymetrowych odcinków wyprodukowanych kolejno przez Kawasaki Heavy Industries (sekcja 43) oraz Alenia Aeronautica (sekcja 46). Nowy model rodziny B787 zabierze ponad 40 pasażerów więcej (w typowej konfiguracji dwóch klas) niż mniejszy 787-8 oraz będzie posiadał większy zasięg o ponad 550 km (15700 km).Boeing zebrał zamówienia na 388 maszyn w wersji 787-9. Pierwszym użytkownikiem (launch customer) większego modelu Dreamlinera zostaną linie Air New Zealand, które zamówiły 10 maszyn tego typu. Dostawa pierwszej maszyny przewidziana jest w trzecim kwartale 2014 r.

Warto wspomnieć, że PLL LOT obecnie analizuję zamianę dwóch ostatnich B787-8 na większe B787-9. Decyzji w tej sprawie możemy spodziewać się pod koniec tego roku.

Piotr Bożyk
Fot. Boeing Mediagość_a44c4 - Profil
gość_a44c4
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie