×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Finnair: Pierwszy A321 z sharkletamiLinia Finnair odebrała w Hamburgu pierwszego na świecie Airbusa A321 (OH-LZG) wyposażonego w nowe końcówki skrzydeł - sharklety. Nowa maszyna została przebazowana do Helsinek skąd wkrótce rozpocznie loty z pasażerami. Do końca tego roku przewoźnik odbierze kolejne dwa takie samoloty. Dostawa pięciu maszyn tego typu zakończy się pod koniec lutego 2014.

Samoloty zabiorą na pokład 209 pasażerów w konfiguracji jednej klasy podróży i są napędzane przez dwa silniki firmy IAE model V2533-A5.Sharklety to odpowiednik montowanych m.in. w Boeingach 737 wingletów. Nowy profil skrzydła przynosi znaczne oszczędności paliwa (do 3,5%) i zastępuje stosowane do tej pory krótsze pionowe zakończone skrzydeł tzw. fenced wing-tips, a także pozwola na zwiększenie maksymalnej masy startowej o 500 kg. Wygięte końcówki skrzydeł wyciszają też samolot.W czerwcu 2010 linie Finnair zamówiły pięć samolotów Airbus A321, które zastąpią obecnie używane cztery Boeingi 757-200. Nowe modele A321 są cichsze i wygodniejsze dla pasażerów, a ich wydajność wzrośnie o około 5 proc. Wymiana maszyn pozwoli również na uzyskanie większej elastyczności operacyjnej między lotami rejsowymi i czarterowymi, co spowoduje wydajniejszą eksploatację samolotów i zredukuje zużycie paliwa w przeliczeniu na jednego pasażera.

Piotr Bożyk
Fot. Airbus Media, Helsinki Airportgość_8ff27 - Profil
gość_8ff27
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie