Słowacja: Nowa linia dzięki Etihadowi?

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
26 sierpnia 2013 18:37
9 komentarzy
Reklama

Słowacja może wkrótce ponownie posiadać narodowe linie lotnicze - donosi tygodnik "Plus 7 dni". Arabskie linie Etihad Airways są poważnie zainteresowane wejściem na ten rynek.

Kształt przyszłej współpracy nie jest jeszcze znany, ale dla arabskiej linii Bratysława jest jednym ze strategicznych miast. Prawdopodobnie tylko dlatego, że Słowacja nie posiada żadnego narodowego przewoźnika. Jednak władze Słowacji są zadowolone z pojawienia się bogatego partnera z Półwyspu Arabskiego. Obecnie negocjacje są nieoficjalne, ale według tygodnika istnieje kilka możliwości, w jaki sposób Etihad może być zainteresowany inwestycją w tym rejonie. Jedną z nich jest możliwość utworzenia spółki na Słowacji, dzięki której Etihad otrzymuje status narodowej linii lotniczej Słowacji, a to z kolei otwiera firmie całe niebo w Unii Europejskiej.

Inną możliwością jest po prostu posiadanie bazy operacyjnej w Bratysławie. Najbardziej prawdopodobne jest połączenie obydwu tych możliwości. Jednak wynik tych rozmów będzie znany dopiero po zakończeniu negocjacji urzędowych w październiku.

Warto wspomnieć, że w czerwcu tego roku Słowację odwiedziła delegacja Zjednoczonych Emiratów Arabskich na czele z Chalidem Ghanim Al Gaitą, wiceministrem spraw zagranicznych ZEA, któremu towarzyszyli wpływowi biznesmeni arabscy. Tematem spotkania były nie tylko możliwości zawarcia porozumienia w sprawie ochrony inwestycji oraz unikania podwójnego opodatkowania, ale również otwarcie nowego połączenia pomiędzy krajami oraz współpraca na rynku lotniczym.Etihad cały czas stara się zwiększyć swoją obecność w Europie i na innych rynkach. W grudniu 2011 roku przewoźnik z Abu Zabi zwiększył swoje udziały w Air Berlin do 29 proc., w styczniu 2012 do 40 proc. w Air Seychelles, w maju 2012 zakupił 3 proc. irlandzkiego Aer Lingusa, a w sierpniu w Virgin Australia do 6 proc. 1 sierpnia tego roku arabski przewoźnik nabył 49 proc serbskiego Air Serbia. W kolejnych planach Etihadu jest indyjska linia Jet Airways, w której przewoźnik chce przejąć około 24 proc. udziałów, a niedawno pojawiły się informacje o zainteresowaniu linii LOT-em.

Zgodnie z unijnym prawem inwestorzy spoza UE nie mogą mieć większościowego pakietu akcji ani decydującego głosu w zarządzaniu linią lotniczą zarejestrowaną w kraju Wspólnoty.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_bf0f1 2013-08-27 16:13   
gosc_bf0f1 - Profil gosc_bf0f1
gosc_3544c: rzucić to mogą kamieniem z Bratysławy do Krakowa. Czy ludzie z KRK zawsze muszą pisać o sobie przy okazji wspominania o jakiejkolwiek nowej linii albo połączeniu?? :D jaki sens ma rejs z Bratysławy do Krakowa? A bijecie się też o loty z Krakowa do Katowic? No nie rozumiem tego. A za nową linię trzymam kciuki, Słowacja potrzebuje konkurencji dla FR, a CSA troche zaniedbalo tamten rynek, a szkoda, bo mogli miec z tego niezla kase.
gosc_3544c 2013-08-27 15:09   
gosc_3544c - Profil gosc_3544c
Moze cos rzuca z Bratyslawy do Krakowa?
katowiczan 2013-08-27 12:55   
katowiczan - Profil katowiczan
to jeszcze inna sprawa, bo do airberlin i airserbia nie pasuje według mnie ani LO ani linia na Słowacji, ale jeżeli już w ogóle - to tylko jedna.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama