Spór o rozbudowę lotniska w Pradze

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
27 sierpnia 2013 12:09
8 komentarzy
Reklama

Radni regionu, w którym znajduje się Praga zamierzają odwołać się od wyroku sądowego zabraniającego rozbudowy lotniska Vaclava Havla. Przeciwko planom budowy trzeciej drogi startowej protestują mieszkańcy.

- Chcemy rozbudowy lotniska w Ruzyniach. Jak najszybciej będziemy rozmawiać o tym, żeby złożyć odwołanie od wyroku sądu do Najwyższego Sądu Administracyjnego - powiedział dziennikowi "Pravo" Josef Řihák, wojewoda kraju środkowoczeskiego.

Lotnisko Vaclava Havla to największy port lotniczy w Czechach. W ubiegłym roku obsłużyło 10,8 mln podróżnych. Lotnisko ma obecnie dwie wykorzystywane drogi startowe. Zgodnie z planami rozbudowy, które powstały już w 2004 r., ma powstać trzecia droga startowa, równoległa do najczęściej wykorzystywanego pasa 06/24.Przeciwko planom budowy trzeciej drogi startowej, która znacznie podniosłaby przepustowość portu lotniczego, protestują okoliczni mieszkańcy. Pomimo niekorzystnego wyroku sądu władze kraju środkowoczeskiego liczą, że uda im się od niego odwołać i rozbudowa będzie mogła być przeprowadzona w latach 2017-2019. 

Obecnie godzinowa przepustowość praskiego lotniska wynosi 46 operacji. Ponieważ z uwagi na układ dróg startowych naraz może funkcjonować tylko jedna, taki wynik stawia Pragę wśród najlepiej zarządzanych lotnisk w Europie. Liderem jest londyńskie Gatwick, gdzie na jednej drodze startowej może być 46-50 operacji na godzinę. Po budowie równoległej drogi startowej przepustowość wzrosłaby dwukrotnie. Koszt rozbudowy szacuje się na 3-7 mld koron (ok. 0,5-1,2 mld zł). 

Řihák podkreśla, że Praga musi albo rozbudować lotnisko Vaclava Havla, albo przystosować dla lotów komercyjnych port w Vodochodach. Przeciwko temu drugiemu rozwiązaniu również protestują mieszkańcy, a władze zapewniają, że jeśli powstanie trzecia droga startowa na Ruzyniach, to nie będzie potrzeby budowy lotniska komercyjnego w Vodochodach. 

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
stanjpn 2013-08-28 10:57   
stanjpn - Profil stanjpn
Ten plan dla epwa nie jest zły, fajnie, ze ktoś nad tym myśli. Tylko tak po prawdzie nie ma potrzeby przeniesienia s2. Zgodnie z konwencja chicagowska pasy równoległe do niezależnych operacji muszą mieć 1035 metrów miedzy osiami. Jednak na każde chyba 100 metrów wysuniecia, można zmniejszyć o 30 m. Tu chyba można spokojnie zmniejszyć o 200 metrów, co uczyni rozbudowę znacząco tańsza. Spojrzcie jak jest w MAN.
gosc_cf6cf 2013-08-27 20:14   
gosc_cf6cf - Profil gosc_cf6cf
zobaczcie drugie od góry, drugie od lewej- to jest analiza możliwości rozbudowy na potrzeby PPL. Całkiem niezły pomysł chyba (poza tym, że trzeba byłoby likwidować działki). Tak poza tym, to ciekawe, czemu w PRG zamknięto pas 04/22 ?
zobacz link
gosc_e2d2c 2013-08-27 17:58   
gosc_e2d2c - Profil gosc_e2d2c
Przy jednym pasie maksymalna teoretyczna przepustowość w WAW to 38ops/h
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama