×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Pierwszy B737-500 dla Sólyom AirwaysNowa węgierska linia Sólyom Hungarian Airways odebrała pierwszego Boeinga 737-500 (HA-SHA). Maszyna wylądowała w Budapeszcie w niedzielę (18.08). Samolot został wynajęty od firmy European Skybus. Kolejny B737 trafi do linii pod koniec sierpnia.

Nowy nabytek zabierze na pokład 110 pasażerów w konfiguracji dwóch klas podróży: 12 w klasie biznes i 98 w klasie ekonomicznej. Maszyna napędzana jest dwoma silnikami CFM 56-3C1 i została wyprodukowana w 1992 roku. Samolot rozpoczął służbę w linii Braathens, następnie latał SAS Norge, a ostatnio dla European Skybus.Sólyom Hungarian Airways to nowo tworzona węgierska linia lotnicza. Sólyom (w polskim tłum. Sokół) ma rozpocząć działalność przewozową z początkiem października sześcioma Boeingami 737-500, które w pierwszym miesiącu będą wykonywać rejsy czarterowe. Wcześniej linia planowała wystartować z flotą Airbusów A320, ale ze względu na małą dostępność tych maszyn przewoźnik zdecydował się na Boeingi 737.

Jeżeli sprawdzą się wszystkie prognozy i plany linii, to jej flota może powiększyć się do 50 samolotów w 2017 r. W pierwszym okresie działania przewoźnik planuje zatrudnić około 700, a docelowo nawet do 3 tys. pracowników.Choć firma jest już nazywana "następca Malevu" to żadna instytucja państwa nie uczestniczy w jej tworzeniu. Wśród inwestorów są trzej biznesmeni z Węgier (52 proc.), w tym Jozsef Vago, prezes przewoźnika oraz firma z Omanu (23 proc.) oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich (25 proc.).

Początkowo Sólyom ma obsługiwać tylko europejskie i bliskowschodnie miasta, ale nie wyklucza, że od przyszłego roku może uruchomić również połączenia dalekodystansowe. W pierwszych dwóch latach działalności linia liczy na przewóz około 2,5 mln, a docelowo nawet 7 mln pasażerów pod koniec 2017 r.

Nowa linia nie będzie przewoźnikiem niskokosztowym, a rywalizować będzie w segmencie tzw. tradycyjnych przewoźników. Do końca tego roku flota przewoźnika ma się składać z 12 maszyn: sześciu Boeingów 737 i sześciu samolotów z rodziny A320.

Piotr Bożyk
Fot. Gabor Podlovicsgość_a44c4 - Profil
gość_a44c4
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie