TOP 10 lotnisk w Azji

15 sierpnia 2013 13:16
17 komentarzy
Reklama
Dzisiejsze lotniska nierzadko swoim rozmiarem i złożonością przypominają małe miasta. Ilość czynników, które decydują o opinii odwiedzających je podróżnych jest ogromna: od przejrzystości oznakowania, poprzez punkty gastronomiczne, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, łatwość poruszania się po terenie lotniska, wyznaczone miejsca do odpoczynku po ilość i stan łazienek. Dlatego tak ważne jest, aby brać pod uwagę każdy szczegół podczas planowania tak wielkiej inwestycji, jaką jest budowa lotniska. W przeciwnym razie pojawić się mogą poważne utrudnienia czy opóźnienia, jak wtedy, gdy otwarto Terminal 5 londyńskiego Heathrow. Już pierwszego dnia wyszły na jaw uchybienia, skutkujące dziesiątkami odwołanych lotów i tłumami zdezorientowanych pasażerów. Podobna sytuacja miała miejsce na lotnisku w Denver, gdzie wprowadzono nowatorski system bagażowy. Jego utrzymanie kosztowało lotnisko około miliona dolarów miesięcznie, aż w końcu całkowicie z niego zrezygnowano.

Serwis Agoda opublikował listę najlepszych lotnisk w Azji na podstawie opinii klientów odwiedzających azjatyckie stolice. Do przeprowadzenia sondażu wybrano 15 azjatyckich miast: Bangkok, Pekin, Ho Chi Minh, Hongkong, Dżakartę, Kuala Lumpur, Manilę, New Delhi, Phnom Penh, Seul, Singapur, Tajpej, Tokio, Wientian i Rangun. Poprosiliśmy pasażerów tamtejszych lotnisk o przyznanie im oceny w skali od 1 do 5. W sondażu wzięło udział 11 tysięcy respondentów.


1. Singapur (Changi)

Na pierwszym miejscu, jak można było się spodziewać, znalazło się singapurskie Lotnisko Changi, zdobywając średnią ocen 4,37. Lotnisko słynie ze świetnej organizacji i ciągłych inwestycji w ulepszenia, i od lat gości w czołówce niemal każdego rankingu lotnisk na całym świecie. Tylko w roku 2012 Changi obsłużyło 51 milionów pasażerów. Ciekawostka: Każde wydane 10 dolarów uprawnia do przejażdżki wysoką na cztery piętra ślizgawką znajdującą się pod dachem lotniska. Nie przyspieszy to może przybycia naszego samolotu, ale z pewnością w niebanalny sposób umili oczekiwanie.

2. Hong Kong

Drugie miejsce należy do Portu Lotniczego Hongkong, z oceną 4,13. Podobnie jak Changi, lotnisko to zajmuje wysokie miejsca w rankingach, głównie dzięki dogodnym połączeniom oraz nowoczesnemu designowi. Na uwagę zasługuje położenie lotniska: zbudowano je na terenie usypanym pomiędzy wyspami na Morzu Południowochińskim. W 2012 roku lotnisko obsłużyło 56 milionów pasażerów. Ciekawostka: Lotnisko zatrudnia ponad 65 tysięcy pracowników!

3. Seul (Incheon)

Pierwszą trójkę zamyka położone w Seulu lotnisko Incheon, z wynikiem 4,01 i 39 milionami pasażerów w roku 2012. Lotnisko pochwalić się może ciekawym rekordem: nagrodą Best Airport Worldwide, przyznawaną niegdyś przez organizację Airports Council International. Incheon wygrywało co roku przez 7 lat (2005-2011), a po ich ostatniej wygranej nagrodę zlikwidowano, czyniąc seulskie lotnisko niepokonanym rekordzistą. Ciekawostka: Pasażerowie oczekujący długo na przesiadkę na pewno nie będą się tu nudzić. Incheon posiada pole golfowe, gdzie ćwiczyć można uderzenia, a także sztuczne lodowisko dla miłośników zimowego wypoczynku.

4. New Delhi (Indira Gandhi)

Zaraz za podium, dosłownie o włos za Incheon, uplasował się położony w New Delhi Port Lotniczy Indira Gandhi ze średnią ocen 4,00. W 2012 roku przewinęły się przez niego 34 miliony pasażerów, a plany zakładają obsługiwanie nawet 100 milionów rocznie do 2030. W ciągu kliku ostatnich lat lotnisko bardzo szybko się rozwijało i unowocześniało, co zaowocowało wieloma nagrodami. Ciekawostka: Zmęczony podróżą? Wypróbuj specjalną poczekalnię „Nap & Massage” Lounge z czternastoma mini-pokojami z łazienkami wyposażonymi w prysznice.

5. Bangkok (Suvarnabhumi)

Piąte miejsce rankingu zajął Bangkok z lotniskiem Suvarnabhumi (48 milionów pasażerów w 2012). Port lotniczy otwarto w roku 2006, choć plany budowy lotniska w tym miejscu sięgają lat 60-tych ubiegłego wieku. Dzięki dogodnemu położeniu w centralnej części Azji Suvarnabhumi jest ogromnym węzłem komunikacyjnym i transportowym. Na uwagę zasługuje też jego wieża kontrolna, najwyższa wśród lotnisk na całym świecie. Ciekawostka: Nazwa lotniska w języku tajskim oznacza „Krainę Złota”. Teren, na którym je wzniesiono nosi już mniej zachęcającą nazwę „Bagna Kobry”.

6. Tokio (Narita)

Na miejscu szóstym znajdziemy tokijskie lotnisko Narita, które obsługuje większość lotów międzynarodowych. Jest ono doskonałym przykładem nowoczesnego desingu i sprawnego zarządzania rodem z Japonii. W roku 2012 obsłużono tu 33 miliony pasażerów. Ciekawostka: Narita wzniesione jest na terenie dawnej dzielnicy mieszkalnej. Budowa portu lotniczego w tym miejscu wznieciła liczne protesty w latach 60- tych ubiegłego wieku.

7. Kuala Lumpur

Miejsce siódme należy do Portu Lotniczego Kuala Lumpur, który w 2012 roku obsłużył 40 milionów pasażerów. Na uwagę zasługuje duża odległość lotniska od miasta - aż 60km, a także jego powierzchnia – ponad 25 tys. akrów. Czyni to z niego jedno z największych na świecie lotnisk pod względem zajmowanego obszaru. Ciekawostka: To pierwsze lotnisko w regionie certyfikowane przez EarthCheck, organizację wyróżniającą działania firm na rzecz ochrony środowiska.

8. Pekin

Na miejscu ósmym niekwestionowany lider naszego rankingu jeśli chodzi o liczbę obsłużonych pasażerów - 82 miliony w 2012 roku. Port Lotniczy Pekin, bo o nim mowa, ustępuje pod tym względem na świecie tylko lotnisku Hartsfield-Jackson w Atlancie. W 2004 roku rozpoczęto budowę ogromnego Terminalu 3, który służył jako główny terminal podczas Igrzysk Olimpijskich 2008. Ciekawostka: Terminal 3 to piąty pod względem powierzchni budynek na świecie – zajmuje 1,3 miliona metrów kwadratowych.

9. Tajpei (Taoyuan)

Miejsce dziewiąte zajmuje lotnisko Taoyuan w Tajpej na Tajwanie z wynikiem 28 milionów pasażerów obsłużonych w 2012 roku. Pierwszy, wtedy jedyny, terminal otwarto w 1979, drugi w roku 2000, a otwarcie trzeciego terminalu w roku 2018 ma zwiększyć przepustowość lotniska do 43 milionów pasażerów rocznie. Ciekawostka: W 2012 przez lotnisko przewinęło się ponad półtora miliona ton ładunku!

10. Phnom Penh

Ranking zamyka Port Lotniczy Phnom Penh w Kambodży, najmniejsze z prezentowanych, z zaledwie 2 milionami pasażerów w roku 2012. Pomimo niewielkich rozmiarów, a może właśnie dlatego, klienci Agody ocenili je jako jedno z najładniejszych lotnisk w Azji. Ciekawostka: Choć lotnisko leży aż 160 km od brzegu oceanu, jego wysokość nad poziomem morza to tylko niewiele ponad 12 m.


Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_a4ac0 2013-09-17 20:56   
gosc_a4ac0 - Profil gosc_a4ac0
Narita tak nisko :/
shorty 2013-08-18 17:26   
shorty - Profil shorty
tez fajny , szczególnie kolejak aze by do Gate-ow dojechać.
gosc_d775f 2013-08-18 08:33   
gosc_d775f - Profil gosc_d775f
Moim zdaniem najlepszy jest ICN.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy