×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Islandia: Lądowanie SSJ100 bez podwoziaNa międzynarodowym lotnisku Keflavik awaryjnie lądował dziś (21.07) Suchoj SSJ100 (RA-97005). Maszyna wykonywała jeden z ostatnich lotów testowych, które miały ocenić zdatność systemu automatycznego lądowania CAT IIIA w warunkach silnego bocznego wiatru (crosswindu).

Samolot wykonywał rejs certyfikacyjny, a podczas lądowania wyłączony miał jeden z silników. Ostatecznie maszyna wylądowała także bez wysuniętego podwozia. Na razie nie wiadomo co było przyczyną tego incydentu.- Na pokładzie znajdowało się pięć osób: trzech pilotów oraz dwóch specjalistów od certyfikacji. Jeden z nich zranił nogę podczas ewakuacji. W chwili zdarzenia wszystkie systemy samolotu działały normalnie. Na podstawie wstępnych szacunków, samolot SSJ100 zostanie przywrócony do służby i wróci  do lotów technicznych - możemy przeczytać w oświadczeniu, które do naszej redakcji przesłała  Marina Motornaya, rzeczniczka Sukhoi Civil Aircraft Company (SCAC).To kolejny cios dla programu Suchoja SSJ100. W maju ubiegłego roku Suchoj Superjet 100 (S/N 95004) rozbił się o zbocza wulkanu Salak w Indonezji. Na pokładzie znajdowało się 50 osób, w tym załoga maszyny. Wszyscy zginęli.

Warto dodać także, że producent ma ponad 2 mld dolarów długów i nie spełnia swoich zobowiązań kredytowych. Firma poszukuje nowych opcji, w tym podwyższenia kapitału przez właścicieli, lub znalezienie nowych partnerów chętnych do inwestowania w program SSJ100. Włoski partner Finmeccanica chce, aby Suchoj przeszedł restrukturyzację. Jeżeli tak się nie stanie włoska firma grozi nawet zakończeniem współpracy.

Suchoj Superjet 100 to regionalny odrzutowiec posiadający zasięg do 4578 km oraz mogący pomieścić do 100 pasażerów. Pierwszy lot maszyny odbył się w maju 2008 roku. Obecnie we flotach pięciu linii lotniczych lata 14 maszyn tego typu.

Piotr Bożyk
Fot. Dawid Kaminski Morrow (twitter), Piotr Bożykgość_c0e23 - Profil
gość_c0e23
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie