Wizz promuje Katowice. Za 12,3 mln zł

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
10 lipca 2013 11:21
57 komentarzy
Reklama

Ponad 12 mln zł zapłaci Wizz Airowi Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach za dwuletnią kampanię reklamową. Za przeprowadzenie kampanii w latach 2013 i 2014 węgierski przewoźnik otrzyma dokładnie 12,3 mln zł, czyli 6,15 mln zł rocznie. Od 2008 roku lotnisko przeznaczyło na promocję w liniach lotniczych Wizz Air aż 33 miliony złotych.Katowickie lotnisko co roku płaci Wizz Airowi za reklamę. Kwoty rosną cały czas. Jeszcze w 2008 r. było to tylko 2,6 mln zł rocznie. Umowa podpisana na lata 2013 i 2014 bije rekord - 6,15 mln zł rocznie to o 650 tys. zł więcej niż port lotniczy zapłacił w ubiegłym roku. 

W 2009 i 2011 roku na kampanię reklamową w Wizz Air Katowice przeznaczyły kwotę równoważną 1/3 swojego zysku (netto), w 2010 roku 25%. 

W 2012 roku w przeliczeniu na liczbę odprawionych pasażerów Wizz Air lotnisko w ramach opisanej kampanii reklamowej dołożyło do każdego z nich ok. 4,5 zł. Nie wiadomo ile wynosiła ta kwota w latach poprzednich, gdyż lotnisko odmówiło udzielenia informacji na temat liczby przewiezionych przez tego przewoźnika osób.

Nie udostępniamy szczegółowych danych związanych z liczbą pasażerów przewiezionych z naszego lotniska przez linie lotnicze - poinformowało nas biuro prasowe lotniska. Pomimo tego, że takie informacje dostępne były na stronie lotniska w latach poprzednich.

Umowy marketingowe pomiędzy przewoźnikami a portami lotniczymi to nic nowego. W lutym br. Pasazer.com opisał kontrakty zawarte w ciągu ostatnich siedmiu lat o wartości przekraczającej 140 mln zł. W maju zaś br. władze województwa podkarpackiego zapłaciły 13 mln zł (4,33 mln zł rocznie) za trzyletni kontrakt reklamowy z Eurolotem, który zapowiedział uruchomienie lotów z Rzeszowa do Paryża i Rzymu

Katowice nabierają wody w usta

Wizz Air już po raz piąty został wybrany jako wykonawca zamówienia publicznego bez przetargu. Dlaczego? I tu, po raz kolejny przedstawiciele portu lotniczego nabierają wody w usta i odmawiają jakiegokolwiek komentarza, ale odpowiedź znajdujemy w opublikowanych dokumentach. 

Usługa marketingowa skierowana jest do obecnych i przyszłych pasażerów niskokosztowych i może być świadczona tylko przez jednego wykonawcę, tj. linię lotniczą Wizz Air. Wybór firmy Wizz Air jako wykonawcy przeprowadzającego kampanię reklamową determinowany jest faktem, iż jest jedynym podmiotem, będącym w stanie świadczyć usługi reklamowe adresowane do określonej grupy docelowej - czytamy w uzasadnieniu przesłanym przez lotnisko do unijnego dziennika zamówień publicznych. 

W ogłoszeniu o zamówieniu publicznym nie została wymieniona żadna przykładowa metoda promocji przez przewoźnika. Jeszcze do 2011 r. w zamówieniach port lotniczy wymagał konkretnych działań, takich jak wyświetlenia banera, emisja komunikatu głosowego na pokładzie czy wysyłka newslettera e-mailowego do pasażerów Wizz Aira.Lotnisko w Pyrzowicach odmówiło również informacji dotyczących szczegółów kampanii reklamowej realizowanej przez Wizz Air.  

- Nie komentujemy działań prowadzonych z naszymi partnerami handlowymi - mówi Piotr Adamczyk z działu komunikacji i promocji Katowice Airport.

Wizz Air: To świetna kampania. Możemy chcieć wypożyczyć ich specjalistów od marketingu! 

Daniel de Carvalho, dyrektor ds. komunikacji Wizz Aira przekonuje, że decyzja o wykupieniu kampanii prowadzonej przez tę linię jest słuszna. Określa Pyrzowice jako "modelowe lotnisko z sukcesem i wzrastającym ruchem", co według de Carvalho jest dowodem na skuteczność marketingu. 

Jeśli port lotniczy odnosi takie sukcesy, to my możemy nawet chcieć wypożyczyć ich specjalistów od marketingu, aby pomogli nam zaoferować jeszcze niższe ceny ze wszystkich lotnisk, z których latamy w Polsce - dodaje de Carvalho. Oficjalnie takie kontrakty reklamowe służą jedynie do promocji regionu, lotniska lub tras. Ale w nieoficjalnych rozmowach przedstawiciele portów lotniczych przyznają, że czasem od tzw. dopłat marketingowych zależy liczba tras i oferta przewoźnika z danego portu. Czy tak jest w przypadku Katowic? Obydwie strony odmawiają komentowania tego zagadnienia. 

Wizz Air nie komentuje spekulacji. Zostawiamy to prasie brukowej - ucina de Carvalho. 

Dominik Sipiński, Paweł Cybulak
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_b62e2 2013-07-17 17:18   
gosc_b62e2 - Profil gosc_b62e2
Katowice:

zobacz link
gosc_184c3 2013-07-14 22:31   
gosc_184c3 - Profil gosc_184c3
Proponuję aby WIZZ nie brał "specjalistów" z marketingu Portu , ponieważ nie dorastają tym z WIZZ-era. To widać po ilości przewożników w Katowicach.
gosc_17f1a 2013-07-14 20:20   
gosc_17f1a - Profil gosc_17f1a
Trudno mieć pretensje do Daniela de Carvalho , gdyż taka jest filozofia taniego przewożnika. Nie potępiam specjalnie Portu Lotniczego za reklamowanie się u przewożnika ( tylko dlaczego i po co Port a nie region). Katastrofą jest to że gdyby nie dotacja dla WIZZ -era , to ilość połączeń byłaby zdecydowanie mniejsza , a to jest katastrofa finansowa dla lotniska. Nic poza WIZZ na tym lotnisku nie istnieje ( trudno nazwać połączenia LH i Ryana jako znaczny wkład finansowy), a czartery są w odwrocie ( w/g Tomasika ciągły kryzys nie pozwala się lotnisku rozwijać ). Może lepiej się wziąć do roboty a nie szerzyć PR. Mówienie o rozwoju lotniska to czyste dyletanctwo.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama