×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Jat Airways zmieni nazwę na Air Serbia?Serbski rząd oraz obecny zarząd Jat Airways zaakceptowali dziś (16.07) ofertę przejęcia przewoźnika przez linię Etihad. Arabski przewoźnik zakupi w ciągu najbliższych tygodni 49 proc. udziałów w serbskiej linii. Borykające się z problemami finansowymi linie Jat poszukiwały inwestora strategicznego od 2008 r.

Jest to już piąta inwestycja Etihad w zagranicznego przewoźnika, który przez to stara się zwiększyć swoją obecność w Europie. Według umowy Etihad nie pozostawi linii Jat możliwości podejmowania kluczowych decyzji biznesowych. 1 października zarząd arabskiego przewoźnika wyznaczy nowego prezesa, wiceprezesa ds. finansowych oraz wiceprezesa ds. operacyjnych a także przejmie kierowanie linią.

Według niepotwierdzonych jeszcze informacji w czwartym kwartale tego roku nastąpi także zmiana marki (tzw. rebranding) Jat Airways na Air Serbia. Ma to na celu odcięcie się od przeszłości i zaprezentowanie nowej jakości zarówno na pokładzie jak i w całej firmie.

- Widzimy w Jat Airways duży potencjał. To nowe partnerstwo rozwija nasz zasięg działania o kilka milionów nowych pasażerów. Zyskujemy dostęp do kolejnej części rynku europejskiego. Obecnie współpracujemy z 34 liniami lotniczych, ale ta transakcja jest naszą piątą inwestycją w kapitał innego przewoźnika - mówił wcześniej James Hogan, prezes Etihad.Jat planuje także wymianę całej swojej floty. 10 obecnie używanych Boeingów 737-300 zostanie zastąpionych Airbusami A319. Pierwsze dwa samoloty tego typu linia wyleasinguje od słoweńskiej linii Adria. Natomiast Etihad częściowo sfinansuje zamówienie ośmiu A319 jakie Jat zamówił w 1998 r. Serbski przewoźnik nigdy ich nie odebrał. Dlatego przewoźnik z Emiratów wpłaci pierwsze raty za nowe maszyny, umożliwiając tym samym rozpoczęcie ich dostaw. Pierwsze maszyny mają pojawić się w Belgradzie jeszcze w tym roku. Warto dodać, że flota czterech ATR-ów 72-200/500 zostanie zastąpiona pięcioma nowymi Bombardierami CRJ900 NextGen.

Od maja obowiązuje także nowa umowa code-share, w której kody linii Etihad pojawiły się na rejsach obsługiwanych przez Jat z Belgradu do: Amsterdamu, Aten, Berlina, Brukseli, Kopenhagi, Dusseldorfu, Rzymu, Frankfurtu, Göteborga, Stambułu, Londynu-Heathrow, Larnaki, Mediolanu, Moskwy, Podgoricy, Sarajewa, Skopje, Sztokholmu, Stuttgartu, Salonik, Tivatu, Wiednia i Zurychu.

W zamian za to Etihad umieścił kody Jat na swoje loty do Pekinu, Chengdu, Szanghaju, Kuala Lumpur, Islamabadu, Karachi, Lahore, Colombo, Bangkoku, Ho Chi Minh, Melbourne, Sydney, Brisbane, Kuwejtu, Singapuru, Hong Kongu oraz na Seszele - w sumie 18 tras. Natomiast linia airberlin umieściła kody linii Jat na wszystkich rejsach do Ameryki Północnej.

Piotr Bożyk
Fot. Jat Airwaysgość_c0e23 - Profil
gość_c0e23
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie