LOT i Eurolot: Wkrótce code-share

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
23 lipca 2013 21:57
27 komentarzy
Reklama

Na początku przyszłego roku może rozpocząć się współpraca code-share LOT-u i Eurolotu - dowiedział się portal Pasazer.com. Mniejszy przewoźnik bardzo o to zabiega, ale LOT jest nastawiony sceptycznie. I podkreśla, że niektóre trasy Eurolotu stanowią dla niego konkurencję.

Przewoźnik planuje od początku 2014 r. objąć umową code-share połączenia Eurolotu z Warszawy - poinformowało nas Biuro Prasowe LOT-u. Oznacza to przede wszystkim trasy do Chorwacji - w tej chwili linia lata ze stolicy do Dubrownika, Splitu i Zadaru.

Eurolot od dawna zabiega o taką umowę. Przewoźnik w lipcu 2011 r. uruchomił własne połączenia lotnicze omijające Warszawę. Na początku były to trasy krajowe, potem doszły do tego międzynarodowe.

- My oczywiście chcielibyśmy korzystać z bardzo dobrego kanału sprzedaży, jakim jest system rezerwacyjny LOT-u - podkreśla w rozmowie z portalem Pasazer.com Mariusz Dąbrowski, prezes Eurolotu.

Jednak LOT jest nastawione sceptycznie. Biuro Prasowe podkreśla, że z punktu widzenia narodowego przewoźnika korzyści handlowe są nieduże.- Ze względu na różnicę w skali działalności obu firm korzyści z umowy code-share są raczej jednostronne zważywszy na sieci dystrybucji obu przewoźników. Efekt synergii kosztów sprzedaży jest bardzo niewielki z punktu widzenia interesów LOT - czytamy w stanowisku przesłanym do redakcji Pasazer.com.

LOT ma zresztą więcej zastrzeżeń, nie tylko związanych z niewielkimi korzyściami. Przewoźnik podkreśla, że trasy omijające Warszawę, zarówno krajowe jak i europejskie, odbierają mu pasażerów.

- Z punktu widzenia handlowego nie opłaca się LOT-owi dodawać swojego kodu na połączeniach Eurolotu pomijających Warszawę (np. Kraków-Gdańsk lub Kraków-Zurich). Na tych połączeniach Eurolot jest konkurencją dla LOT, który oferuje przeloty na tych trasach z przesiadką w Warszawie - zaznacza linia.

Prezes Eurolotu nie zgadza się jednak z tymi zarzutami. Uważa, że na połączeniach omijających Warszawę latają inni pasażerowie. W rozmowie z Pasazer.com podkreśla, że po uruchomieniu tras np. z Krakowa do Amsterdamu czy Zurychu wzrosła łączna liczba pasażerów pomiędzy tymi miastami - czyli LOT swoich klientów nie stracił, a Eurolot zyskał nowych.Według Mariusza Dąbrowskiego Eurolot stanowi bardziej konkurencję dla Lufthansy niż dla LOT-u. Jest jednak tajemnicą poliszynela, że pomiędzy przewoźnikami od czasu większego usamodzielnienia się Eurolotu iskrzy. Analitycy wielokrotnie zwracali uwagę na brak koordynacji i wspólnej strategii linii, które nie tylko są od siebie zależne operacyjnie i finansowo, ale mają też wspólnego właściciela - Skarb Państwa.

Wszystko zatem wskazuje na to, że wreszcie pojawią się połączenia code-share pomiędzy LOT-em i Eurolotem, choć w bardzo ograniczonym wymiarze. O ile na drodze nie staną przeszkody techniczne.

- Biorąc pod uwagę, że miał być projekt przejęcia tras krajowych przez Eurolot w systemie code-share, technicznie jesteśmy do tego gotowi - podkreśla Dąbrowski.

LOT nie jest jednak o tym przekonany. Biuro Prasowe przewoźnika podkreśla, że systemy odprawy pasażerów i rezerwacyjne linii nie są kompatybilne, co powoduje problemy m.in. przy odprawie on-line.

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński, Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_11284 2013-07-26 23:07   
gosc_11284 - Profil gosc_11284
Czy ktoś prze chwile zastanowił się czemu LOT tak "nagle" zrezygnował z CS?? Odpowiedź jest prosta więcej pieniędzy wpływało by do ELO i to jest nie na rękę wielkiemu bratu a nie że konkurencja itp....
gosc_a2be0 2013-07-26 14:58   
gosc_a2be0 - Profil gosc_a2be0
Reaktywacja CENTRALWINGS własnie sie dokonuje. PLL LOT staje sie od 1go Sierpnia TANIM PRZEWOŹNIKIEM> musiało do tego dojsc..
gosc_6162b 2013-07-25 01:04   
gosc_6162b - Profil gosc_6162b
technicznie ELO jest nie gotowe. Aby code share mial sens musi byc to code share free-flow, a nie hard lub soft blocki. Z uwagi na system rezerwacyjny (nazywa sie Kiosk) z jakiego korzysta ELO free flow code share nie mozna zrobic. Bardzo kosztowne jest wybudowanie platformy laczacej 'na sztywno' Kiosk (gdzie jest inventory ELO) z Amadeus Altea (gdzie jest LOTowskie inventory). Koszty polaczenia systemowego beda duzo wieksze niz zysk z owego code share.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama