×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Prawie 700 mln zł dla Croatia AirlinesChorwackie linie Croatia Airlines otrzymają 1,18 mld kun (ok. 685 mln zł) ratunkowej pomocy państwowej. Trzy dni przed wstąpieniem Chorwacji do Unii Europejskiej zgodę dała Komisja Europejska, o czym informuje "Večernji List". 

Zgodnie z informacjami chorwackiego dziennika w czwartek (27.6) na podstawie zgody Komisji Europejskiej zielone światło dla dofinansowania linii zapaliła Agencja Ochrony Konkurencji w Zagrzebiu. Poza Croatia Airline wsparcie w znacznie niższych kwotach otrzymają też Croatia Banku oraz placówka medyczna Imonološki Zavod. 

Wsparcie dla Croatia Airlines było niezbędne, by uratować chorwacką narodową linię lotniczą przed bankructwem. 1,18 mld kun to według przedstawicieli chorwackich władz minimum, które powinno pozwolić na udaną restrukturyzację i powrót do zyskowności. Zgodnie z planem ratunkowym Croatia Airlines zamknie oddziały w Austrii, Bośni, Holandii, Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii. Konieczne będą także zwolnienia oraz sprzedaż aktywów, w tym posiadanych przez linię Airbusów A320 oraz zapasowych silników. 

Croatia Airlines wprowadzi również zmiany w siatce połączeń, które będą wiązały się ze skasowaniem niektórych tras. Umożliwi to również sprzedaż wartościowych slotów, czyli zezwoleń na operację lotniczą na zatłoczonych lotniskach. "Večernji List" nie podał, o jakie trasy może chodzić. 

Chorwacki przewoźnik notuje straty nieprzerwanie od 2008 r. W 2007 r. po raz ostatni wyszedł na zero. W 2012 r. strata wyniosła około 40 mln zł, co było wynikiem znacznie lepszym niż ok. 90 mln zł straty w 2011 r. 

Croatia Airlines powstały w 1991 r. po ogłoszeniu niepodległości przez Chorwację. Od 2004 r. są członkiem sojuszu Star Alliance. Flota linii składa się obecnie z samolotów Bombardier Q400 oraz Airbusów A319. Większe A320 są wycofywane. Croatia Airlines jest linią notującą olbrzymie wahania sezonowe pod względem obłożenia - średnie obłożenie latem jest o 20-25 punktów procentowych większe niż zimą. 

Dominik Sipiński
fot. Aero Icarus (Flickr.com)gość_980b6 - Profil
gość_980b6
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie