Katowice: Nowa infrastruktura lotniska

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
26 czerwca 2013 15:41
15 komentarzy
Reklama

W Katowice Airport, zgodnie z deklarowanym dwa lata temu terminem, zakończono budowę nowej infrastruktury liniowej. Kosztem 81 mln zł, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA zarządzające Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach, rozbudowało płaszczyznę postoju samolotów i zmodernizowało trzy drogi kołowania (E1, E2 i D). Statki powietrzne przylatujące do pyrzowickiego portu skorzystają z nowej infrastruktury już w drugiej połowie lipca br. Dzięki rozbudowie lotnisko jest gotowe na przyjęcie dwukrotnie większej liczby samolotów niż dotychczas.Prace przy rozbudowie płyty postojowej i modernizacji dróg kołowania rozpoczęły się w czerwcu 2011 roku i trwały dwa lata. Ich wykonawcą był polski oddział niemieckiej firmy Max Bögl. Dzięki inwestycji port lotniczy zyskał blisko 15 ha nowych nawierzchni lotniskowych. Przedsięwzięcie to było jednym z dwóch zadań realizowanych w ramach największej w dotychczasowej działalności portu inwestycji pn. "Port Lotniczy w Katowicach – rozbudowa i modernizacja infrastruktury lotniskowej i portowej".

Na nowej płycie postojowej o powierzchni 110 tys. m kw. może stanąć jednocześnie trzynaście średniodystansowych statków powietrznych: 10 samolotów kodu C (np. Airbus 320) i 3 kodu D (Boeing 757) lub zamiennie 7 samolotów kodu C i 5 kodu D. Z kolei zmodernizowane drogi kołowania przystosowane są do obsługi szerokokadłubowych samolotów wielkości Jumbo Jet’a.- Zakończyliśmy realizację jednej z najważniejszych i największych w dotychczasowej historii pyrzowickiego lotniska inwestycji. Jej efekt docenią zarówno pasażerowie, jak i przedstawiciele linii lotniczych. Dwa razy więcej miejsc postojowych dla samolotów, szersze drogi kołowania, a w niedalekiej przyszłości dłuższa droga startowa (3200 metrów) z systemem ILS CAT II, który umożliwi lądowanie w niemal dwukrotnie gorszych warunkach atmosferycznych niż obecnie sprawią, że Katowice Airport wejdzie do czołówki portów z najnowocześniejszą infrastrukturą liniową w Europie Środkowej. Wierzymy, że wzrost naszej atrakcyjności i konkurencyjności, dzięki zrealizowanym inwestycjom, zaowocuje rozszerzeniem siatki dalekodystansowych połączeń czarterowych i cargo – mówi Cezary Orzech, rzecznik Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

Prace budowlane przy rozbudowie płyty postojowej i modernizacji dróg kołowania przebiegały zgodnie z wcześniej przyjętym harmonogramem, a w czasie ich trwania pyrzowickie lotnisko zachowało pełną zdolność operacyjną. Zakres prac inwestycyjnych przy budowie płaszczyzny postoju samolotów obejmował m.in.: wyburzenie starej, powojskowej płyty oraz fragmentów dróg kołowania E1 i E2, budowę systemu odwadniającego, infrastruktury teletechnicznej i energetycznej oraz ułożenie nowych nawierzchni lotniskowych.Płyta postojowa składa się z czterech warstw konstrukcyjnych: z warstwy stabilizacji podłoża, odsączającej i mrozoochronnej oraz dwóch warstw z betonu cementowego. Znaczącym zadaniem przy rozbudowie płyty dla postoju samolotów była budowa infrastruktury odwadniającej, której koszt stanowił około 30 proc. wartości całego kontraktu na roboty budowlane. Została ona wyposażona w urządzenia do wychwytywania wycieku substancji ropopochodnych, w tym paliwa lotniczego, a także system podczyszczania i retencjonowania ścieków deszczowych, czym spełniono rygorystyczne wymagania określone w decyzji środowiskowej oraz pozwoleniach wodnoprawnych.

Równolegle do budowy płyty postojowej prowadzone były prace przy modernizacji dróg kołowania E1, E2 i D. W tym celu, zgodnie z wymogami Aneksu 14 do Konwencji o Międzynarodowym Lotnictwie Cywilnym (ICAO), poszerzono je do parametrów samolotów kodu E (szerokość 23 m oraz symetryczne umocnione pobocze po 10,5 m) oraz wyposażono w niezbędną infrastrukturę towarzyszącą. Do dróg kołowania E1, E2 i D łącznie dobudowano 39 tys. m kw nowych nawierzchni lotniskowych. Aby zapewnić pełną funkcjonalność lotniska w okresie trwania inwestycji, przebudowa dróg kołowania odbywała się etapami. W pierwszej kolejności oddana została do użytku zmodernizowana droga kołowania D oraz skrzyżowanie dróg D z E. Pierwszy samolot kołował tą nawierzchnią po 16 miesiącach od przekazania Wykonawcy terenu budowy.Przedsięwzięcie rozbudowy płaszczyzny postoju samolotów wraz z modernizacją dróg kołowania było pierwszym i zarazem jednym z dwóch – obok budowy nowej drogi startowej o długości 3200 m - zadań realizowanych w ramach projektu pn. "Port Lotniczy w Katowicach - rozbudowa i modernizacja infrastruktury lotniskowej i portowej". Wartość całego przedsięwzięcia, które zakończyć ma się w II kwartale 2015 roku to prawie 268 mln zł brutto. Projekt ten realizowany jest przy wsparciu środków unijnych z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość dofinansowania wyniesie połowę kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Fot. Katowice Airport
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_446f4 2013-06-30 15:34   
gosc_446f4 - Profil gosc_446f4
Dobrze że rusza połaczenie autobusowe, ale na lotnisku to powinne ruszać połączenia lotnicze regularne, których narazie jakoś nie widać i nie słychać nic na ten temat.
gosc_d7ce2 2013-06-29 19:16   
gosc_d7ce2 - Profil gosc_d7ce2
od 1.07 rusza połączenie autobusowe (autobus nr A1) Katowice Airport - Zawiercie Dworzec PKP:
zobacz link
gosc_2aa5f 2013-06-28 15:01   
gosc_2aa5f - Profil gosc_2aa5f
I po co to wszystko jak i tak nie ma połączeń. KRK dziś znowu dostało nowość a u nas posucha.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama