Podsumowanie Paris Air Show 2013

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
26 czerwca 2013 14:38
Reklama

W niedzielę (23.06) zakończył się jubileuszowy 50. Salon Lotniczy Le Bourget pod Paryżem. Po 7 dniach najważniejszej lotniczej imprezy na świecie przyszedł czas na jej podsumowanie. Partnerami relacji Pasazer.com były linie Air France, easyJet oraz hotele B&B.Na pokazach przetestowaliśmy także sprzęt fotograficzny Nikon Polska oraz Sony Polska.Zapraszamy także do artykułu podsumowującego zamówienia.

Pierwsze dane o salonie

Tegoroczny salon był rekordowy m.in. pod względem liczby wystawców. Łącznie zaprezentowało się ich aż 2567. Na płycie lotniska mogliśmy zobaczyć 152 samoloty. 30 z nich zaprezentowało się w pokazach dynamicznych.- 50. salon lotniczy był jednym z najważniejszych w historii. Rekordy zostały ustanowione we wszystkich obszarach pokazów. Szeczególnie w wartości podpisywanych kontraktów - powiedział Louis Le Ports, szef salonu lotniczego Paris Air Show.

Najważniejsze dane liczbowe 50. salonu prezentują się następująco:
 • 2215 wystawców z 45 krajów (2113 w 2011)
 • 152 tys. odwiedzających (145 tys. w 2011)
 • 298 oficjalnych delegacji ze stu krajów (290 w 2011)
 • 230 tys. publiczności do 12:30 w niedzielę (200 tys. w 2011)
 • 3345 dziennikarzy (3176 w 2011)
 • 152 samoloty na wystawie statycznej (149 w 2011), 30 z nich zaprezentowano w locie

Debiuty lotnicze

Na podparyskim lotnisku Le Bourget miało miejsce kilka debiutów statków powietrznych, które po raz pierwszy zostały pokazane przed większą publicznością. Oto lista debiutantów:


 1. AgustaWestland AW189
 2. Eurocopter X3
 3. Airbus A320 z sharkletami (debiut paryski)
 4. Airbus A350 (niski przelot w Paryżu)
 5. Airbus A400M (debiut paryski w locie na pokazach)
 6. Antonov An-70 (debiut na zagranicznych pokazach)
 7. Suchoj Su-35S (debiut paryski)
 8. Yakovlev Yak-130 (debiut paryski)
 9. Boeing 787 (debiut paryski w locie na pokazach)

Organizacja pokazów

Pokazy były zorganizowane w sposób dobry. Pierwsze cztery dni były przeznaczone wyłącznie dla zaproszonych gości, głównie przedstawicieli branży lotniczej i oficjeli, wystawców oraz akredytowanych dziennikarzy. Szeroka publiczność mogła oglądać pokazy od piątku do niedzieli.

Plany organizatorom pokrzyżowały rzęsisty deszcz i burze, które przetaczały się nad Paryżem od poniedziałku do czwartku. Utrudniały one planowe pokazy dynamiczne, a także spowodowały paraliż komunikacyjny. Niewystarczająca liczba autobusów wahadłowych kursujących pomiędzy stacją kolei RER oraz lotniskiem Le Bourget, korki oraz duża liczba gości spowodowały, że rano odwiedzający salon lotniczy musieli przez kilkadziesiąt minut moknąć czekając na transport.Poza tymi uwagami, organizacja salonu z punktu widzenia odwiedzających oraz mediów była dobra. Mimo ogromnego obszaru zajmowanego przez wystawy, nie było problemów z lokalizacją interesujących samolotów lub stoisk, choć czasem trzeba było pokonać znaczny dystans. Organizatorzy zapewnili również dogodne miejsca do fotografowania pokazów dynamicznych oraz transmitowali je na wielkich ekranach z komentarzem "na żywo". Nieco gorzej było z organizacją centrum prasowego, w którym brakowało klimatyzacji, a połączenie internetowe było dość wolne.Odwiedzający salon, którzy korzystali z transportu publicznego, musieli się liczyć z kolejkami i ściskiem, zwłaszcza w autobusach wahadłowych oraz pociągach podmiejskich RER łączących Le Bourget z centrum Paryża. Jednak przy tak dużej liczbie gości było to nie do uniknięcia. Organizatorzy zapewniali również transport na lotnisko Charles-de-Gaulle.

Jednym z poważniejszych problemów podczas salonu była mała liczba punktów gastronomicznych. Tym, co doskwierało najbardziej, była iście tropikalna pogoda - intensywne deszcze i upał - która poprawiła się dopiero pod koniec tygodnia.

Kolejny 51. Salon Lotniczy Le Bourget odbędzie się w dniach 15-21 czerwca 2015 roku. Wkrótce opublikujemy obszerne fotorelacje z pokazów.

Piotr Bożyk, Dominik Sipiński
Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama