BER: 6-8 lotów dziennie pod koniec roku?

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
24 czerwca 2013 20:29
7 komentarzy
Reklama

W ubiegłym miesiącu niemieckie media informowały, że jeszcze w tym roku nowe lotnisko w Berlinie może zostać częściowo otwarte. Wtedy źródła w spółce lotniskowej twierdziły, że w porcie lotniczym może zostać otwarty północny pirs oraz hala odlotów. W pierwszej kolejności lotnisko byłoby dostępne dla przewoźników niskokosztowych i czarterowych, a miesiąc później dla innych linii, które oferują połączenia z Berlina-Schonefeld.

Plany te sprecyzował Hartmut Mehdorn, prezes lotniska im. Willy'ego Brandta w Berlinie.

- Analizuję plan, aby pod koniec tego roku rozpocząć próbną eksploatację północnego pirsu i części hali odlotów. Na początek dla mniejszych dwóch przewoźników, aby dziennie obsługiwać od 6 do 8 lotów, co da możliwość przetestowania lotniska przez około 1,5 tys. pasażerów. Będzie to dobry czas na przetestowanie m.in. systemu sprawdzania i rozprowadzania bagażu, funkcjonowania rękawów oraz stanowisk odprawy - powiedział Mehdorn.

Mehdorn odniósł się także do wypowiedzi Klausa Wowereita, burmistrza Berlina, który jest wiceprezesem zarządu lotniska i odrzucił możliwość etapowego otwierania lotniska.

- Osobiście myślę, że nie ma możliwości, aby otworzyć to lotnisko od zera w jeden dzień. Będzie to decyzja zarządu, a nie decyzja polityczna - skomentował Mehdorn.

Prezes ostrzega także przed rozszerzeniem zakazu nocnych lotów, który popiera Matthias Platzeck, premier Brandenburgii.

- Jeśli samolot nie może wylądować o 22:25, to odleci do Frankfurtu lub Kopenhagi. Rezultatem takiego zakazu będzie zmarginalizowanie lotniska do regionalnego portu lotniczego - powiedział Mehdorn, który ponadto zobowiązuje się do utrzymania otwartego lotniska Tegel: - Nie ma tej wielkości stolicy na świecie, która ma tylko dwa pasy startowe. Potrzeba Tegel jako rezerwy awaryjnej.
Obecnie otwarcie nowego berlińskiego lotniska jest oficjalnie zaplanowane na 2014 r., ale nie wiadomo, czy nie nastąpi to dopiero w 2015 r. Większość ruchu lotniczego w Berlinie obsługuje działające już na granicy możliwości operacyjnych lotnisko Tegel. By chociaż doraźnie poprawić panujące tam warunki, rada nadzorcza spółki Berliner Flughafen zadecydowała o zainwestowaniu 20 mln euro w stary port lotniczy.

Opóźnienie i coraz większe nakłady finansowe na berliński port lotniczy wywołują wzrost niezadowolenia niemieckich podatników z których kieszeni pochodzą dodatkowe nakłady na inwestycję.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
usuniety 2013-06-25 16:10   
usuniety - Profil usuniety
Poza tym ja znam Kreuzberg z fajnych knajpek i zycia kulturalnego, jezeli dla ciebie ta dzielnica kojarzy sie z jakimis ciemnymi sprawami to twoj problem, ale tez twoje postrzeganie tlumaczy dlaczego masz takie podejscie do ludzi ktorych nie znasz. I nie zamierzam wchodzic w dyskusje merytoryczne z typami, ktorzy wszystko barwia osobistymi wycieczkami.
usuniety 2013-06-25 16:04   
usuniety - Profil usuniety
Po pierwsze to nie powinienem rozmawiac z kims kto nawet nie ma odwagi sie zarejestrowac, po drugie zalosne sa teksty o X-berg, po trzecie jesli masz zamiar gdakac jak dotad to od tego sa portale jak np. ten na o. gdzie swoje polskie obrzucanie blotem innych mozna stosowac bez umiaru.
gosc_a2277 2013-06-25 15:49   
gosc_a2277 - Profil gosc_a2277
kasjanek: masz jakąś obsesję? Manię prześladowczą? To może sam się udaj do psychiatry i bądź uprzejmy nie zwracać się do mnie per "koleś", ok? Kolesi to możesz sobie szukać na X-bergu, ale niekoniecznie tutaj. Szkoda, że nie potrafisz się odnieść merytorycznie do zarzutów pod swoim adresem, tylko wszystko próbujesz obrócić w rzekome rzucanie się na Ciebie. Pewnie zaraz okaże się, że jesteś prześladowany, albo wręcz molestowany. A może po prostu poczytaj trochę sam siebie, później dowiedz się co oznacza słowo megalomania i zastanów się przez chwilę.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama