5 pytań o... Mitsubishi Regional Jet

22 czerwca 2013 15:41
4 komentarze
Reklama
Pomimo mocno rozbudowanej branży wysokich technologii Japonia nie produkuje żadnych własnych samolotów cywilnych. Już wkrótce to się zmieni. Za 2-3 lata loty w liniach lotniczych rozpocznie Mitsubishi Regional Jet. Czy to pierwszy krok w stronę wzrostu roli Japonii na rynku producentów lotniczych, podobnie jak miało to miejsce w branży samochodowej?

W trakcie salonu lotniczego Paris Air Show Pasazer.com uczestniczył w prezentacji makiety kabiny MRJ. W rozmowie z Dominikiem Sipińskim Akio Ueda, dyrektor marketingu MRJ na Azję, rejon Pacyfiku i Japonię, przewiduje sukces nowego modelu.

MRJ będzie produkowany w dwóch wariantach: MRJ-70, mieszczącym do 78 pasażerów, oraz MRJ-90, mieszczącym do 92 pasażerów. Producent wybrał silniki Pratt&Whitney PW1217G, czyli odrzutowe jednostki w nowej technologii turbowentylatorowej z przekładnią (Geared Turbofan, GTF). Silniki z tej samej rodziny będą oferowane m.in. w samolotach Bombardier CSeries, Embraerach E-2 oraz Airbusach A320neo.


Pasazer.com:
Czym Mitsubishi Regional Jet będzie wyróżniał się od innych samolotów w tej klasie?

Akio Ueda: W klasie odrzutowców regionalnych nasi najwięksi konkurenci to Embraer z rodziną ERJ oraz Bombardier z samolotami opartymi o odrzutowce biznesowe. To bardzo wydajne i ekonomiczne samoloty, ale komfort jest niższy. Nasz samolot jest znacznie, znacznie większy od Bombardierów, więc komfort dla pasażerów jest lepszy. Również w porównaniu z Embraerami, znanymi z wysokiego poziomu komfortu, nasz samolot jest jeszcze większy, więc mamy tu przewagę.

Z kolei pod względem ekonomii Embraery generują duży opór powietrza [który zwiększa koszty operacyjne - przyp. red.]. Bombardiery są znane z bardzo niskich kosztów operacyjnych, ale dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak silniki GTF i nowa aerodynamika, nasz samolot będzie miał jeszcze niższe koszty niż Bombardiery CRJ.



Pasazer.com: Z punktu widzenia pasażerów - co oznacza, że ten samolot jest większy?

Akio Ueda: Przestrzeń w samolocie. Kabina jest wyższa i szersza, a dzięki oświetleniu LED możemy jeszcze zwiększyć poczucie dużej przestrzeni.

Pasazer.com: Na kiedy planowane jest rozpoczęcie lotów przez ten samolot?

Akio Ueda: Planujemy rozpoczęcie lotów w liniach lotniczych w 2015-16 roku.

Pasazer.com: Czy MRJ będzie przede wszystkim skierowany dla linii z Japonii i regionu, czy też Mitsubishi planuje ekspansję globalną?

Akio Ueda: Oczywiście. Naszym pierwszym klientem są linie All Nippon Airways, które zamówiły 25 samolotów. Ale kolejni klienci pochodzą ze Stanów Zjednoczonych - Trans States Holdings i SkyWest. Oni zamówili odpowiednio 50 samolotów z 50 opcjami i 100 ze 100 opcjami. Więc już teraz większość naszych zamówień jest z Ameryki Północnej. Oczywiście, że staramy się zdobyć nowych klientów z innych regionów - Europy, Azji, Bliskiego Wschodu, Afryki. Więc chcemy mieć globalną bazę klientów.



Pasazer.com: Wchodzicie na bardzo zatłoczony segment wielkości samolotów. Są Embraery i Bombardiery, wariant CS100 Bombardiera CSeries będzie niewiele większy, nieco tylko mniejsze są turbośmigłowe Q400 i ATR-y 72.

Akio Ueda: ATR-y i Q400 są jednak mniejsze, a poza tym z uwagi na różnicę w prędkości uważamy, że odrzutowce i turbośmigłowce to inne kategorie. Na rynku odrzutowców CSeries jest bardziej konkurentem dla samolotów wąskokadłubowych. Wśród odrzutowców regionalnych za najpoważniejszą konkurencję uważamy Embraera, bo Bombardier koncentruje się teraz bardziej na CSeries. Więc zakładamy, że Embraer i my to będzie najważniejsza konkurencja w tym segmencie.

Pasazer.com: Mitsubishi Regional Jet to pierwszy nowy cywilny japoński samolot od czasu NAMC YS-11, którego produkcja zakończyła się w latach 70. Czy powrót do produkcji samolotów to trudna droga i czy Japonia stanie się wkrótce dużym graczem w tej branży?

Akio Ueda: Nasza spółka-matka, Mitsubishi Heavy Industries, od dawna współpracuje z Boeingiem, Airbusem i Bombardierem, więc mamy duże doświadczenie. Faktycznie jednak jest to nasz pierszy projekt budowy własnego samolotu. Z pewnością będą pewne trudności, ale myślę, że możemy udowodnić, że będzie to bardzo dobry samolot. Przewiduję, że rola Japonii będzie większa.

Pasazer.com: Dziękuję bardzo za rozmowę.

rozm. Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński (sprzętem Nikon Polska), Piotr Bożyk (sprzętem Sony Polska)

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_04a3a 2013-06-23 15:21   
gosc_04a3a - Profil gosc_04a3a
to co najwyzej zagrozic moze crj1000
gosc_1ee38 2013-06-22 21:00   
gosc_1ee38 - Profil gosc_1ee38
Jest duża konkurencja, a wolny segment rynku samolotów odrzutowych jest pomiędzy 130 a 150 miejsc ... nie sądzę aby zmodernizowanym E175/195 E2 zagrażały MRJ-70/90.
shorty 2013-06-22 20:06   
shorty - Profil shorty
dobrze ze dodoatkowa konkurencja sie pojawi.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy