Kraków: UE dofinansuje terminal

24 czerwca 2013 21:03
12 komentarzy
Reklama
W czwartek (20.06) przedstawiciele Centrum Unijnych Projektów Transportowych i Kraków Airport podpisali umowę o dofinansowanie rozbudowy terminalu na krakowskim lotnisku ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Kwota dofinansowania wyniesie ponad 156 mln zł. Wartość całego projektu to blisko 430 mln zł.

Umowa obejmuje m.in. rozbudowę i przebudowę międzynarodowego terminalu pasażerskiego (z wyłączeniem kładki współfinansowanej ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego) oraz zaprojektowanie, dostawę i montaż systemu transportu i kontroli bagażu rejestrowanego. Pozostała kwota na realizację inwestycji pochodzi z emisji obligacji. Budowa ma zostać ukończona do końca czerwca 2015 r.

- Jest to największe dofinansowanie z funduszy unijnych, jakie kiedykolwiek uzyskało krakowskie lotnisko. Z sukcesem zrealizowaliśmy już cztery projekty z zakresu bezpieczeństwa, również przy wsparciu środków Programu Infrastruktura i Środowisko. Piąty - realizowany jeszcze projekt, obejmuje wyposażenie terminalu pasażerskiego w urządzenia oraz systemy kontroli i będzie kontynuowany równolegle z budową nowej części terminalu - powiedział Jan Pamuła, prezes Kraków Airport.

Po rozbudowie terminal pasażerski będzie miał przepustowość do 1800 osób odlatujących na godz. i 1800 osób przylatujących na godz., co ma znacznie poprawić komfort podróży pasażerów korzystających z lotniska.

Łączna powierzchnia użytkowa nowego budynku terminala wzrośnie z obecnych 15 tys. m2 do ponad 56 tys. m2.


Tomasz Wyszyński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_f0b6a 2013-06-26 13:42   
gosc_f0b6a - Profil gosc_f0b6a
KRK Balice - bez jałmużny nie zrobi ani kroku. Ale co tu gadać o rozbudowie terminala... Wczoraj był próbny alarm wczesnym wieczorem/późnym popołudniem w terminalu T-1, takie przegięcie, że mam nadzieję MPL odczuje to na własnej skórze niebawem. SOL zachowywał się skandalicznie, jak jacyś dresiarze - wykidajlły, na hali ogólnej starsza osoba musiała zostać reanimowana... Ponieważ MPL-owcy czytają to forum, proponuję zastanowić się nad poziomem SOL i swoim własnym.
gosc_00f34 2013-06-26 10:55   
gosc_00f34 - Profil gosc_00f34
Czy ktoś wie coś na temat budowy nowego pasa w KRK? Wiem że lotnisko planuje zbudować go we własnym zakresie bez konieczności ograniczenia funkcjonowania portu. Pas miałby być pod lekkim ukosem, równolegle do obecnego, ma być dłuższy i bez konieczności niwelacji górki. Any updates?
usuniety 2013-06-25 13:59   
usuniety - Profil usuniety
Nowo powstale polskie terminale sa piekne i nowoczesne, ale niestety panuja w nich zasadniczo dwie barwy - szarosc i biel. Terminal krakowski dorzucil troche zieleni i bardzo dobrze!
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy